Wpis z mikrobloga

Hej @Dawidi , mam do Ciebie jedno pytanko. :)

Jakimś sposobem natrafiłem na Twój wpis sprzed kilku lat o nauce programowania:

https://wykop.pl/wpis/31357041/nie-spodziewalem-sie-takiej-odpowiedzi-ale-zgodnie

Poleciłeś tam książkę Marcina Lisa do nauki PHP. Chciałbym się Ciebie zapytać, czy pamiętasz może, czy w tej książce jest poruszany temat szablonów w języku php?

https://pl.wikibooks.org/wiki/PHP/Czym_jest_system_szablon%C3%B3w%3F

Próbowałem do Ciebie napisać na pw, ale coś nie działa, dlatego piszę wpis na mirko, w którym Cię wołam. :)
  • 8
@maciorqa Wiesz to było już tak dawno, że nie pamiętam. Co do wzorców projektowych to na pewno mogę polecić książkę:
https://helion.pl/ksiazki/wzorce-projektowe-rusz-glowa-eric-freeman-bert-bates-kathy-sierra-elisabeth,wzorvv.htm#format/e

Aczkolwiek z doświadczenia już nie tak w sumie małego. Kucie na pamięć wzorców na wczesnym etapie nie za dużo da. Zanim zrozumiesz tak naprawdę kiedy się sprawdzają i co naprawdę rozwiązują to 3/4 zapomnisz. A nauczysz się najlepiej w potrzebie. Myślę, że na wczesnym etapie więcej da dogłębne zrozumienie SOLID niż
@Dawidi: Potrafię dość dobrze czystego CSS i JS i teraz chciałem się nauczyć PHP, żeby zrobić jakiś prosty backend i jakieś proste aplikacje, jak chociażby system dodawania notatek z logowaniem i rejestracją. Podobno PHP ma dość niski próg wejścia, jednak słyszałem, że nie powinno się mieszać php z html (znaczy da się tak zrobić, ale nie powinno) i trzeba rozdzielać logikę od warstwy prezentacji.

Teraz przeczytałem, że w php najprostszym sposobem
@maciorqa: dzisiaj jest z w ogóle się nie pisze w taki sposób. Szablony to przeszłość. Dzisiaj backend to głownie API. Markup ma być dostarczony przez frontend.