Wpis z mikrobloga

Który Macbook najbardziej opłacalny do web developmentu?

Macbook air M2 16GB, koszt 6900 PLN:
- nowa obudowa
- lepszy wyświetlacz
- ale też brak wentylatora, przegrzewa się ten mac podczas pracy?

Macbook pro 13 M2 16GB, koszt 8100 PLN
- stara obudowa
- słabszy wyświetlacz?
- ale ma wentylator, lepsza wydajność niż air

Macbook pro 14 M2, koszt 11500 PLN
- tutaj wszystko na plus, tylko czy jest sens tyle płacić?

Jak dla mnie chyba mimo wszystko najlepiej wziąć PRO 13, tym bardziej że na niego mogą być jakieś promocje

#macbook #apple #programowanie #komputery

No który?

  • Air 39.5% (34)
  • Pro 13 15.1% (13)
  • Pro 14 45.3% (39)

Oddanych głosów: 86

  • 22
@ekjrwhrkjew: 16GB to coraz mniej jesli chodzi o development. Lepiej postarac sie o 32GB i jesli uzywasz zewnetrznego monitora to pewnie 13 cali wystarczy.

Air calkowicie odpada.

Ja mam Pro M2 16 cali z 64GB RAM, ale ja rzadko podpinam zewnetrzny monitor to z 13 bym nie wytrzymal za dlugo.
@hufsa: No to wiadomo, że korzystam z monitoru, trzeba być jakimś chorym #!$%@?, żeby cały dzień garbić się nad laptopem xDD

32GB ram bez jaj, teraz mam macbooka jeszcze z intelem i 16 spokojnie daje rade
@ekjrwhrkjew: jak kiedyś siedziałem tylko na laptoku to oczywiście ekran [retinę] macbooka chwaliłem

ale odkąd mam zewnętrzny monitor to laptokowy nie ma znaczenia. bo rozmiar… ma znaczenie ;)
@ekjrwhrkjew: w plusach minusach wypisałeś m.in. „lepszy wyświetlacz”

to jak wbudowany monitor nie ma takiego znaczenia, to brałbym po prostu tańszą opcję czy tam wydajniejszą, ale bez patrzenia na monitor

jak byłem studenciakiem -> i faktycznie więcej mobilnie używałem lapka, to wtedy się spoko; dzisiaj i tak 90% czasu na biurku z zewnętrznym monitorem, to przy zmianie lapka na monitor patrzeć nie będę
  • 0
@MacDada Znaczy się tak tylko zastanawiam, no bo jeżeli Macbook Air ma lepszy wyświetlacz, a wydajnościowo nie odstaje od PRO, no to tym bardziej plus dla maca Air bo jest tańszy, natomiast martwi mnie ten brak wentylatora
@ekjrwhrkjew: air się grzeje jak robisz coś bardziej wymagającego, mam m1, tylko raz musiałem na nim coś mocniejszego uruchomić, normalnie nie używam go do pracy, nagrzał się dramatycznie

do tego air pociągnie tylko jeden zewnętrzny monitor - a to jest jakiś dramat

i najważniejsze - m1/m2 nie wspierają zagnieżdżonej wirtualizacji, a tym się nie chwalą specjalnie, także maszyny wirtualne są w sumie bezużyteczne

póki co do pracy intele wygrywają, a najlepiej
@slabehaslo: wcześniejsze ciągnęły więcej a bez względu na ilość odpalały gpu i robiły się uber gorące i głośne bo odpalały wiatraki xd
Nie zaobserwowałem żeby air na M jakoś bardziej się grzał a często go cisne
@slabehaslo: mysle ze każdy komputer jak mu podłączysz dwa monitory 4K będzie miał zajęcie. Ja przesiadłem się z wcześniejszego pro na air. Air kupiłem w świetnej cenie i z zamysłem ze za pół roku sprzedam i kupię kolejny pro, a skończyło się na tym ze go zostawiłem. Pro po podpieciu zewnetrznego 4K zauważalnie zwalniał i odpalał wentylator, air działa sprawnie, nie grzeje się, żadnych ścin. Dwóch zewnętrznych nie miałem potrzeby podłączać
@ekjrwhrkjew: Jeśli to narzędzie do pracy to raczej bym się nie ograniczał. Zgaduję, że laptop nie będzie tylko interfejsem a czasem będzie trzeba np. otworzyć 2 IDE, jeszcze wirtualkę i serwer postawić i jeszcze fajnie by było mieć kilka(dziesiąt) kart otwartych. Nie brałbym w 2023 nic poniżej 32 GB RAMu. Wcześniej pracowałem na starym lapku 16 GB RAM i dawał radę ale teraz dostałem Maca Pro M2 16" 64 GB i