Wpis z mikrobloga

Cześć,
Zastanawia mnie ostatnio, jak wygląda kwestia upgrade'u pamięci RAM w laptopach z całym RAM-em wlutowanym. Kwestia umiejętności ich wymiany (lutowanie BGA, itp.) i ich zakupu to osobne zagadnienia, ale nie na nich chcę się skupić.

Konkretnie jest sobie model Lenovo ThinkPad X380 Yoga, który występuje w wariantach z 8 GB i z 16 GB wlutowanej pamięci RAM. W schemacie tego modelu rozpisana jest tabela opisująca, jak ustawić zworki dla każdego z dostępnych wariantów pamięci RAM, tak, by został rozpoznany prawidłowy typ kości i dostępny rozmiar pamięci (jak na załączonym zrzucie ekranu).

W związku z tym mam pytanie - bardziej z doświadczenia serwisowania tego typu urządzeń - czy rzeczywiście oznacza to, że tylko i wyłącznie takie warianty rozbudowy pamięci RAM są obsługiwane? Nawet nieoficjalnie? Czy jednak jest jakaś - mniejsza lub większa - szansa, że przy innym ustawieniu zworek (spoza manuala) laptop zaakceptuje kości-odpowiedniki o większej pamięci, by móc zwiększyć RAM np. do 32 GB?

W tej chwili pytam raczej bardziej teoretycznie, bo poszukuję laptopa - następcy dość zupgrade'owanego ThinkPada X230 (i7-3520M, 16 GB RAM, 802.11ax, LTE kat. 6) i X380 Yoga to jeden z potencjalnych kandydatów, obok "klasycznego" T480. Ale pytam też w kontekście zorientowania się, jak ogólnie wygląda sytuacja z "lutowanym RAM-em" i z jakichś powodów czy powinienem je automatycznie odrzucić.

Pozdrawiam
mp107

#informatyka #komputery #laptopy #ram, pogranicze #it
mp107 - Cześć,
Zastanawia mnie ostatnio, jak wygląda kwestia upgrade'u pamięci RAM w ...

źródło: X380_Yoga_RAM_config

Pobierz
  • 1
Ogólnie wygląda na to, że kilka "zestawów" parametrów obsługiwanych kości RAM jest zapisanych w pamięci SPD. Normalnie konfiguracja jest zapisana na płytce, razem z koścmi RAM, ale w przypadku laptopów z lutowaną pamięcią RAM jest siłą rzeczy przechowywana na płycie głównej i jest aktualizowana razem z BIOS/UEFI. W niektórych laptopach lub płytach głównych istnieje jednak możliwość zmiany zapisanych w SPD wartości, np. przy użyciu oprogramowania "Thaiphoon Burner".

Garść linków na ten temat: