Wpis z mikrobloga

#grafika #grafikakomputerowa #grafika3d #projektowaniegraficzne #rysunek #design #photoshop #illustrator #adobe

Cześć,
przymierzam się do zakupu nowego sprzętu i może ktoś byłby w stanie mi doradzić. Mój obecny laptop pracuje za wolno, połowa mojego czasu pracy to czekanie, aż coś się zapisze czy wyeksportuje..

Ze względu na mobilność potrzebuję laptopa. Całe życie pracowałam na Windowsie, ale domyślam się, że teraz Apple jest lepszą opcją. Do tego mam iPada, więc to chyba naprawdę dobra opcja.

Co robię? Głównie pracuję w Illustratorze z dużą ilością osadzonych plików, często łączę to z Photoshopem czy Indesignem jednocześnie. Czasami są to wielkoformatowe, kilkumetrowe pliki. Tworzę też animacje w After Effects, okazjonalnie niewielkie rendery w Blenderze (przedmioty codziennego użytku).

Chciałabym, żeby był to zakup na lata, więc myślę o MacBooku Pro - 14-calowym - i tak pracuję z zewnętrznym monitorem. To, nad czym się zastanawiam, to konfiguracja - czy potrzebuję więcej rdzeni w procesorze a może 32 GB ramu? Ram wydaje się sensowną opcją, jednak Apple wszędzie wspomina, że 16 GB na ich procesorach to inna bajka niż 16 GB na Windowsie.. Może ktoś pracuje na takim sprzęcie lub podobnym sprzęcie od Apple i może podzielić się doświadczeniami?
  • 3
czy potrzebuję więcej rdzeni w procesorze a może 32 GB ramu?


@SmokedPlum: Wolniejszy procesor oznacza *potencjalnie* mniejszy komfort pracy, natomiast zbyt mała ilość RAMu może *potencjalnie* tę pracę wręcz uniemożliwić.

Nie wiem jakie faktycznie są twoje potrzeby, ale jeśli masz wątpliwości, to IMO większy RAM daje większe bezpieczeństwo.

Ram wydaje się sensowną opcją, jednak Apple wszędzie wspomina, że 16 GB na ich procesorach to inna bajka niż 16 GB na Windowsie..
@SmokedPlum: trochę OT, ale z Illustratorem zauważyłem, że przy zapisie .ai jest ptaszek "kompatybilność z pdf" czy coś. Jeżeli jest zaznaczony, to komp zdycha przy dużych plikach.

Co do maków pro - na 16gb zapomnij o komforcie pracy na lata