Wpis z mikrobloga

Jak powinny zostać poprowadzone przewody spalinowe/powietrzne w starym domu przy instalacji kotła kondensacyjnego?
Kocioł w piwnicy, a dom piętrowy - czy robi się w takiej sytuacji dopływ powietrza z zewnątrz piwnicy, a spaliny do istniejącego starego komina?
#budowadomu #dom #remontujzwykopem #gaz
  • 20
  • Odpowiedz
@Ranger: dopływ powietrza z zewnątrz. Masz do tego wkłady kominowe powietrzno spalinowe. Jak kocioł ma poniżej bodajże 21kw o ile się nic nie zmieniło to możesz zrobić przez ścianę.
  • Odpowiedz
  • 0
inaczej nawet nie kombinuj


@nojasneurwa: nie kombinuję, tylko chcę wiedzieć co będę mieć myśleć jak już "specjalista" to obejrzy i zaprojektuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo słyszałem już, że podpina się jeden stary komin wentylacyjny (jeśli jest) jako dopływ powietrza, a drugim starym spalinowym puszcza się spaliny, co nie wydaje mi się rozsądne...
  • Odpowiedz
  • 1
Dobra, znalazłem też prostsze rozwiązanie z jedną rurą, takie rozwiązanie jest chyba o wiele łatwiej i taniej zainstalować (no i nie trzeba się przejmować szerokością komina), jakieś wady?
Ranger - Dobra, znalazłem też prostsze rozwiązanie z jedną rurą, takie rozwiązanie je...

źródło: komin_w_szachcie

Pobierz
  • Odpowiedz
@Ranger: co do tego rozwiązania co tu wrzuciłeś na schemacie, to nie wiem czy to nie powinien być komin ceramiczny. Nie będę się jednak wymądrzał, bo pewny nie jestem. Zapytajmy gościa obeznanego z tematem. @rajman zerkniesz?
Coś kojarzę, że jak siostrze wymieniałem zepsutego kondensata na nowy, to miała to rozwiązanie przy zwykłym kominie i cały komin był zafajdany kondensatem
  • Odpowiedz
@Smarek37: Nie musi być ceramiczny, taki wkład można spokojnie dać nawet do kominu wentylacyjnego, byleby wymiary otworu na to pozwalały. Jeśli siostrze zalało kondensatem to musiało być coś nie tak.
  • Odpowiedz
@korkyx: możliwe, że było coś nie tak. To był jeden z pierwszych kondenstów, ogólnie był dziwny i nawet marka nie spotykana. Coś na B.
Edit jak patrzę na necie to chyba Broetje
  • Odpowiedz
znalazłem też prostsze rozwiązanie z jedną rurą


@Ranger: Defacto to dalej są dwie rury. Ważne, żeby spaliny szły w tej samej "dziurze" co jest ciągnięte powietrze. Po prostu inaczej nie będzie kondensacji (czyli sprawność pieca nie będzie się różnić od zwykłego junkersa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Ranger @Smarek37 robi się to dokładnie tak jak na wrzuconym screenie. W środku rura spalinowa z polipropylenu albo nierdzewki na uszczelki a powietrze noże ssać z reszty komina.

Wada tego rozwiązania jest tylko to ze jak się komin sypie albo jest po kotle węglowym, to wszystko to w pierwszych latach pracy wciągnie nowy kocioł i raz ze będzie bardziej zanieczyszczony a dwa, może wymagać częstszych przeglądów. A jeśli wcześniej była tam gazówka
  • Odpowiedz
@Ranger: w instrukcji kotła jest na pewno informacja. o czerpni coś tu nikt nic nie pisał, ale może niepotrzebna przy takim kotle? ...w instrukcji będzie informacja ;)
  • Odpowiedz
@Ranger: jak komin czysty, to od pieca do komina rura podwójna 60/100, potem w kominie kolano redukcyjne 60/80 i rura 80 na górę komina. Tam montuje się specjalną nasadę, przez którą piec zasysa powietrze do spalania. Jak komin brudny, to warto rozważyć zrobić z niego wentylację, a piec podłączyć przez wentylację. Trzeba tylko zrobić otwór od góry komina, żeby rura 80 przechodziła.
  • Odpowiedz