Wpis z mikrobloga

#rzym #starozytnyrzym #starozytnosc #historia

Mam ostatnio fazę na książki i filmy o starożytnym Rzymie. Nie trafiłem jednak na odpowiedz ten temat:

Czy w przypadku bitew/wojen domowych jak ta Cezara z Pompejuszem czy Gajusza Oktawiusza z Antoniuszem pojmani/poddający sie legioniści przeciwnej strony stawali sie niewolnikami?

Bazując na tym co wiem Rzymowi raczej nie brakowało niewolników spoza cesarstwa. Poza tym wielu legionistów po poddaniu mogło przejść na „właściwa stronę”. Kolejna sprawa - mogła być możliwość wykupu. Ale nie trafiłem jeszcze na dokładne źródło.
  • 9
  • Odpowiedz
Wpis taktyczny.

Moim zdaniem akcja zero-jedynkowa, śmierć albo gdy gwiazdy sprzyjają to przechodzisz na stronę "wroga", ale to raczej musiałyby być takie wcześniejsze założenia strony wygranej dla całości przegranych. Akcja ze zniewoleniem żołnierza za udział w przegranej bitwie wydaje mi się niemożliwa. W sumie to chyba przegrane jednostki w wojnach domowych były też po prostu rozpuszczane i czasami przymusowo osadzane na roli w jakiejś dalekiej prowincji.

Serio, dobre pytanie
  • Odpowiedz
@Grzesiok: Były 3 podstawowe zasady postępowania wobec schwytanych legionistów:
- wprost ich wcielano, jako całe jednostki, do własnej armii,
- ich legiony rozwiązywano, a żołnierzy wcielano do własnych legionów,
- legiony rozwiązywano, a żołnierzy rozpuszczano; część wracała potem do służby w innych jednostkach.

Zawodowi żołnierze byli zbyt cenni żeby ich zużywać jako niewolników. Ponadto zazwyczaj byli uważani za zwykle narzędzia wodzów, a nie samodzielnych zdrajców i wrogów.
  • Odpowiedz
@Grzesiok:
Wyszukałem na szybko trochę informacji o wielkich bitwach wojen domowych, żeby się upewnić, ale nigdzie nie znalazłem informacji o zniewoleniu rzymskich jeńców. Gdybyś kiedyś na coś natrafił, to daj znać :).
  • Odpowiedz
Zawodowi żołnierze byli zbyt cenni żeby ich zużywać jako niewolników.


@wjtk123: ale nie mieli problemu żeby czasem w ramach kary zdziesiątkować sobie cały legion xD
  • Odpowiedz