Wpis z mikrobloga

Dwa artykuły dla mówiących, że my nic o atomie nie wiemy i jak wybudują to trzeba bedzie niemców do obsługi by my to nic.

Zaczynają się prace nad nowym betonem m.in. do elektrowni jądrowych

Polscy badacze zaczynają prace nad unowocześnieniem betonowych osłon chroniących przed promieniowaniem jonizującym. Taka technologia ma istotne znaczenie m.in. przy budowie elektrowni jądrowych, składowisk odpadów promieniotwórczych czy szpitali onkologicznych.

oraz

Polak na czele organizacji ds. zastosowań reaktorów jądrowych

Kajetan Różycki z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) został przewodniczącym organizacji Nuclear Cogeneration Industrial Initiative - Task Force (NC2I-TF). Celem NC2I-TF jest inicjowanie i koordynowanie prac nad wykorzystaniem reaktorów jądrowych m.in. do wytwarzania ciepła.

#energetykajadrowa #atom #naukawposlce #polska
Pobierz babisuk - Dwa artykuły dla mówiących, że my nic o atomie nie wiemy i jak wybudują to ...
źródło: comment_EpWYaaspm9PSGNbEkOdhYmDL7c940Gjr.jpg
  • 5
@babisuk: Kolego sympatyczny którego kojarzę z wpisów około-energetycznych :)

To że trwają prace takie a nie inne, nie znaczy że mamy ludzi do obsługi i nadzoru takich instalacji. Ba, mamy deficyt kadr nauczających - po wiedzę aktualnie wyjeżdżają do Francji (a przynajmniej takie założenia był kilka lat temu).

Dawno, dawno temu były kierunki stricte o Energetyce Atomowej. Z tego co pamiętam na Politechnice Śląskiej wykształcono w tym kierunku tylko jeden rocznik
@babisuk: Sam beton dopiero zaczną badać i tworzyć, ale to i tak fajna sprawa bo moglibyśmy sprzedawać technologię. Reaktor jeden w kraju i tak mamy, więc czemu by nie postawić kolejnego? Tym razem produkującego energię.
@r3ll: Nie zgodzę się - jeśli chodzi o ludzi do pracy w elektrowniach to cały czas kształcimy fizyków jądrowych na uniwersytetach. Obsługują i kształcą się np przy reaktorze Maria. Do tego wielu z nich wyjeżdża do Francji aby - jak piszesz - zdobyć wiedzę i uczyć się na działających energetycznych obiektach.

Ogólnie na wielu uczelniach są kierunki związane z energetyką jądrową - mniej lub bardziej oczywiście, bo do obsługi jej potrzeba
Ogólnie na wielu uczelniach są kierunki związane z energetyką jądrową - mniej lub bardziej oczywiście, bo do obsługi jej potrzeba nie tylko energetyków jądrowych. Tylko część EJ wymaga jądrowego przygotowania. Dodam, że u mnie na uczelni energetyka jądrowa dobrze sobie radzi.


@babisuk: Fajnie że u Ciebie dobrze sobie radzi, bo ja patrzę przez pryzmat PŚ - na wymienionych w linku wydziałach EJ funkcjonuje czysto teoretycznie, a nie w postaci specjalizacji. Nie
@r3ll: u mnie EJ funkcjonuje jako specjalność. Każdy w podstawie ma na ten temat odpowiednie przedmioty. Jak jest na innych nie wiem - ale dlaczego zakładać taką posuchę wszędzie? Myślę, że w stolicy też jest dobrze w tej materii.

O starych kadrach wspomniałem jako o tym, że Ci ludzie często funkcjonują i tworzą jakąś bazę która może uczyć młodych.

Gdy zaczynałem studia i obowiązywał jeszcze ten bardziej optymistyczny harmonogram to pewien