Wpis z mikrobloga

@assninja: a gdzie wady polexitu?


@tomo1111: jeszcze bardziej #!$%@? gospodarka niż jak za pisu? Brak swobody wymiany dób i usług z krajami członkowskimi? Konieczność spypania forsą by w ogóle mieć dostęp do rynku UE tak jak to np robi Norwegia? Konieczność przyjmowania prawa UE chąc mieć dostęp do rynku UE ale bez posiadania jakiegokolwiek wpływu na to prawo?

Może wypisz jakie by były zalety polexitu
znowu zamknięte granice,


@assninja: To sie da akurat pominac. Mozna nie byc w UE bedac jednoczesnie w schengen. ALe za to trza grubo placic.
Cala reszta argumentow jaknajbardziej trafiona.
@assninja:

i nam UE da rynek zbytu całkiem za darmo


Położenie geograficzne daje nam pole do popisu. Jesteśmy łącznikiem między wschodem, a zachodem. Dajecie nam dostęp do rynku zbytu, albo jedziecie na około ʕʔ Myślę że tu nie będzie problemu z negocjacjami, jak tylko Niemcy będą chcieli wrócić do biznesu z Rosją, a to się stanie na 100% chwile po zakonczeniu wojny. Jesteśmy centrum logistycznym całej Europy.
@gorzki99: @assninja
Ile firm z całej Unii Europejskiej rozpoczęło działalność w Polsce ze względu na tanią siłę roboczą?
Czy ograniczenie rynku zbytu dla Polski nie będzie przypadkiem szkodliwe dla państw Unii które zainwestowały u nas?
Może jednak zostawmy rynek zbytu, schengen, a wyjdźmy z Unii. Tak też można. Będziemy sobie ładnie współpracować z nimi, ale nie będziemy przyjmować durnych dyrektyw i przepisów.
Czy Polska gospodarka jest uzależniona od imigrantów z EU ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@tomo1111: Polska gospodarka jest uzalezniona od producentow z EU. Czyzbys zapomnial ze jestesmy montownia europy? Polska nie ma swojej silnej gospodarki.

Jak producenci sie wyniosa bo juz nie bedzie EU to nie bedzie fajnie.

Powiedzcie mi jeszcze czy położenie UK jest w jakiś sposób strategiczne dla handlu członków Unii Europejskiej?


Jedt dokladnie takie
wschodem


@tomo1111: tym wschodem gdzie jest wojna na Ukrainie, oraz zakaz handlu z rosją i Białorusią? A to jak bardzo jesteśmy potrzebni niemcom widać po NS1/2 - ot, wzięli i sobie nas ominęli i co im zrobisz XD

Do tego nie trzeba Unii


do tego trzeba kasy, a jak wiadomo nasz kraj jest mlekiem i miodem płynący i mamy tak super odpowiedzialny, dobrze zarządzający silną złotówką rząd że ło.

Nadal trzeba
@gorzki99:

Polska gospodarka jest uzalezniona od producentow z EU. Czyzbys zapomnial ze jestesmy montownia europy? Polska nie ma swojej silnej gospodarki.


Nie. To produkcja EU jest uzależniona od taniej siły roboczej z Polski ʕʔ
@gorzki99: Na przykład? Położenie Polski jest na tyle dobre, że możemy spokojnie realizować produkcję z dostawami "just in time", co pozwala również zaoszczędzić na kosztach magazynowania. Wrocław - Dresden, Poznań - Berlin. Gdzie znajdziesz takie krótkie odcinki z tak dużą różnicą pod względem płacowym siły roboczej?
@tomo1111: czechy, slowacja, slowenia, wegry. BTW pracuje w branzy automotive. Stawiam i uruchamiam linie produkcyjne samochodow. Ostatnio uruchmialismy linie wlasnie w tych krajach ktore wymienilem (poza slowenia)
Na slowacji to bylo porsche na wegrzech chyba mercedes.

Jeszcze pare lat temu stawialismy i modernizowalismy linie glownie w niemczech i USA (z jednym epizodem w wietnamie i jednym epizodem w poznaniu) Ale od kilku lat widze ze mocno sie linie stawiaja wlasnie w
@gorzki99: Ja wcześniej pracowałem w transporcie i logistyce przez wiele lat. Wiem jak dużą oszczędnością są koszty transportu i magazynowania. Pamiętaj też o Polskich przewoźnikach bez których transport w UE nie wyrobi.
Wiem jak dużą oszczędnością są koszty transportu i magazynowania.


@tomo1111: Jak wyzej napisalem producenci chyba zaczeli kalkulowac ze slowacja czy wegry to nie jest az tak zle w porownaniu z polska skoro zaczynaja tam stawiac linie. I to stawiac od 0 a nie modernizowac (zaczynajac od postawienia hali).
NIe przypominam sbie nowootwartej ostatnimi czasy fabryki w polsce (jak wspomnialem modernizowalismy pare lat temu linie VW w poznaniu). Ale za to widze
@gorzki99:

Jak wyzej napisalem producenci chyba zaczeli kalkulowac ze slowacja czy wegry to nie jest az tak zle w porownaniu z polska skoro zaczynaja tam stawiac linie. I to stawiac od 0 a nie modernizowac (zaczynajac od postawienia hali).


Muszą tak robić, nie mogą się uzależniać od jednego państwa. Jakby coś u nas się stało, a mieliby u nas całą produkcję to leżą i kwiczą.
W przypadku gdy musieliby wycofać od