Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #prad #dom #pompaciepla

Cześć. Potrzebuje waszej pomocy Mireczki, bo już od oglądania filmów na yt odnośnie fotowoltaiki robi mi się niedobrze. Może tutaj ktoś w prostych żołnierskich słowach wyjaśni mi temat.

Moja mama posiada dom na wsi. W tym roku chce skorzystać z programu "Czyste powietrze" aby wymienić starego kopciucha + parę innych rzeczy. Do tej pory ogrzewaliśmy około 75m2, ale w tym roku przeprowadziła się do nas babcia i doszlo 35m2 do ogrzania. W związku z tym, że mam dość wynajmowania mieszkania w mieście, ja również chce się przeprowadzić do mamy i zabudować poddasze (dodatkowe 75m2). Łącznie około 185m2 do ogrzania.

1. Nie wiemy na jaka fotowoltaikę się zdecydować.
2. Nie wiemy jaka pompę ciepła wybrać.
3. Nie wiemy czy magazyn energii to dobry pomysł.

Wolałbym nie rozmawiać o tym chłopem który sprzedaje i zakłada fotowoltaikę bo oczywistym jest, że zakręci mnie tak że "Panie, zwrot w 5 lat, prąd i ogrzewanie za darmo"

Na dole (110m2) są zamontowane grzejniki. Okna plastikowe, ocieplenie 10cm styropianu, ale mury domu są postawione z podwójnego pustaka. Strop czyli poddasze będę docieplał wełną wraz z dachem. Na poddaszu chce założyć ogrzewanie podłogowe.
Fotowoltaikę zamontujemy na stodole (nowy dach) która skierowana jest na stronę południową, ale wschód też złapie.

Kompletnie nie wiem jakie będziemy mieć zużycie prądu i jak to policzyć. Generalnie teraz jeśli chodzi o nasze rachunki za prąd to łącznie wszyscy płacimy średnio 300-350zł za miesiąc. (bez ogrzewania).

Przyjaciele, jak to ugryźć żeby było dobrze i żebym nie władował się na minę? Co powinienem wiedzieć zanim zdecyduje się na cokolwiek? Z góry dzięki za wyjaśnienia i chęć pomocy.
  • 17
Ogólnie prosta sprawa:
ad 1) poczekaj na ad 2)
ad 2) zleć obliczeni OZC firmie zewnętrznej i na tej podstawie będziesz wiedział jakie jest zapotrzebowanie na ciepło, a co za tym idzie - jaką pompę dobrać. Na tej podstawie też będziesz znał przewidywane zużycie prądu przez pompę ciepła. Doliczysz aktualne zużycie z rachunku i wtedy pokalkulujesz ad 1)
Na podstawie wyliczenia OZC wyślij zapytania ofertowe do 4 instalatorów pomp ciepła ze swojej
PS.

@Syncu:

Fotowoltaikę zamontujemy na stodole (nowy dach)


Jak możesz na gruncie to rób to na gruncie i się nie zastanawiaj.

która skierowana jest na stronę południową, ale wschód też złapie


Przy nowych zasadach opłaca się możliwe największa autokonsumpcja,a co za tym idzie - opłaca się ustawiać część paneli troszkę na wschód i troszkę na zachód (a nie idealnie na południe). Lepiej wcześniej zacząć produkcję, którą na bieżąco skonsumujesz niż w
@mirekwirek według mnie tak o ile usytuowanie jest przynajmniej dobre.
jednak aby załozyc np 8 to trzeba sporą patelnie zrobić a na dachu jest niewidoczna a działa tak samo <stodoła dodatkowy duży plus bo gdyby coś po latach przeciekło albo coś to to jest tylko stodoła która pewnie nie ma wełny, płyn gk itd>
działa tak samo


@3RRR: właśnie, nie działa tak samo. Temperatura paneli na dachu jest znacznie wyższa niż gdy są na gruncie. A wyższa temperatura to niższa sprawność. Kiedyś widziałem tu raport, gdzie spadek wydajności paneli na dachu jest wyraźny.

Poza tym:
1. nie niszczymy dachu, bo po dobrych kilku latach jednak jakieś problemy z jego dziurawieniem mogą wystąpić
2. łatwiejsza diagnoza i wymiana uszkodzonych paneli
3. łatwiejsze mycie paneli, w szczególności
Może @ kuncfot coś jeszcze doda, albo się nie zgodzi ze mną :)


@mirekwirek: nie doda, nie ujmie. Zgadzam się w całej rozciągłości..

kurcze nie myślałem że ktoś odradzi stodole jeśli dach jest dobrze usytuowany. Nie widzę lepszej opcji na prawdę.


@3RRR: jeżeli nie masz miejsca na gruncie, to trudno. Większość instalacji jest na dachach.

na pompę wyda +- 17 tys montaż to drugie tyle dlatego ja montuje samemu


@
@Syncu: Cześć.
Rób 10kwp - skoro obecnie płacicie 300-350 zł miesięcznie to obstawiam zużycie roczne w okolicy ~5,500 - 6000 kwh. Do tego dojdzie pompa ciepła, która swoje też zużyje przy tym metrażu. Nadprodukcja najprawdopodobniej i tak w pełni nie zbilansuje Ci opłat przesyłowych, więc nawet przy instalacji 10kwp niewykluczone, że przyjdzie Ci dopłacić.

Faktem jest, że urządzeń pobierających prąd z roku na rok jest coraz więcej.
Instalacja fotowoltaiczna to moim
@kuncfot: tak zgadzam się ale ja sobie powiedziałem ze tyle nie dam, monblok do tego zawory antyzamrożeniowe, odpowiednie średnice do przepływu, dodatkowa pompka w bypassie zabezpieczająca przy braku prądu puszczająca ciepła wodę przez pompę.
  • 0
@mirekwirek: @qOnn: W związku z tym, że w domu będą mieszkać trzy rodziny, a co za tym idzie 3 lodówki, 3 telewizory, 3 pralki + pompa ciepła itd to wychodzi w sumie na duży + bo dzięki temu zmaksymalizuje autokonsumpcje, dobrze myślę? Tylko co będzie w okresie zimowym? Dom będzie potrzebował więcej energii do ogrzania niż fotowoltiaka wyprodukuje...
tylko co będzie w okresie zimowym?


@Syncu: Nic nie będzie. Po prostu za ten okres będzie trzeba zapłacić jakby fotowoltaiki nie było. Bilansujesz to sobie sprzedaną energią, którą oddajesz do sieci w okresie letnim.

to wychodzi w sumie na duży + bo dzięki temu zmaksymalizuje autokonsumpcje


Dzięki czemu?
  • 0
@mirekwirek: dzięki temu, że te wszystkie wymienione rzeczy będą pobierać prąd na bieżąco w słoneczne dni, przez co oddam mniej energii. Chyba na tym polega autokonsumpcja?
dzięki temu, że te wszystkie wymienione rzeczy będą pobierać prąd na bieżąco w słoneczne dni,


@Syncu: Tak, ale podałem ci sposób wyżej jak tą autokonsumpcję zwiększyć.