Wpis z mikrobloga

Hej, przymierzam się do zakupu pierwszego #nieruchomosci dla siebie w ramach #kredyt2procent.

Przeniosłem się właśnie do #warszawa i docelowo uważam, że największe możliwości związane z karierą mam tutaj (obecnie dyr sprzedazy b2b lvl 25).

Mój budżet - chciałbym startować z minimalnym wkładem (10% - max 55k) i zakredytować się na maksymalną kwotę, tj. 500 tys., ew. jakbym wyjął zamrożoną kasę to mógłbym przy małym koszcie dołożyć 100-120k do wkładu, ale chciałbym jednak tego uniknąć.

Mieszkałem już w #krakow, jest to moje "komfortowe" miasto, w ktorym spedzilem pol zycia, da sie tutaj fajnie zarobic i wygodnie zyc, rynek matrymonialny tez jest bardzo dobry, ale jednak ceny nieruchomości doganiają już Warszawę :(

Co byście wybrali na moim miejscu? Budżet do 550 tys. (lub przy przyciśnięciu pasa 700 tys. do końca roku).

1. Kupno mieszkania pod korek w dobrej inwestycji #rynekpierwotny w obrębie 0,5-1 km ścisłego centrum jakiegoś podłego miasta np. #katowice
2. Kupno mieszkania w komfortowym dla siebie mieście, tj. #krakow
3. Kupno kawalerki 25-30m2 w Warszawie u dewelopera
4. Kupno mieszkania na wtórnym w Warszawie - największa powierzchnia za te pieniądze kosztem lokalizacji (czyli do 22 tys. za metr)
5. Kupno mieszkania na wtórnym w Warszawie - lokalizacja kosztem powierzchni - min. 30 m2, czyli do ~18,33 tys. za metr.
6. Kupno mieszkania na obrzeżach Warszawy u dewelopera z jakimś "dobrym" dojazdem koleją do centrum / obowiązkowo garaż itd.
7. Kupno mieszkania w jakimś mieście pod Warszawą i dojazd koleją (bo zakładam, że autem to porażka).
8. Kupno mieszkania w innej części Polski jako plan B, gdzie mam na przyszłość duże tanie mieszkanie (np. 80m2 przy cenie 550 tys.) i wynajem w Warszawie.
9. Kupno taniego mieszkania w innej części Polski jako plan B (do 200-250 tys.).

Ważne pytanie.

Czy kupno drugiego mieszkania w trakcie trwania dopłat sprawia, że je tracimy?
  • 24
  • Odpowiedz
@Uzytkownikportaluwypokpeel: z czego co wiem, to ten kredyt 2% to jest jedna wielka niewiadoma. Do końca roku mają udzielić 10 000 kredytów z tego programu (w PL średnio co miesiąc udzielanych jest 20 000). Do tego, puszczą to dopiero (chyba) w lipcu a banki będą potrzebowały około 2 miesięcy na przygotowanie się na to od strony informatycznej i organizacyjnej. Nagle się robi wrzesień, jest po wyborach i niewiadomo czy ktokolwiek z
  • Odpowiedz
@wap_eeL po pierwsze w tym roku jest bez limitów, więc dostanie każdy. Inna sprawa to przyszłe lata, wtedy prawdopodbnie nie dostanie nikt. Po drugie to banki już mają gotowy na to system informatyczny, czekają tylko na umowę z BGK, planowy start ofert to 3 lipca.
  • Odpowiedz
Ok 40m2 dwupokojowe w dobrej lokalizacji tez moim zdaniem najlepszy wybór. Bo jak ci się zmienia życiowe plany to takie mieszkanie super wynajmiesz/szybko i dobrze sprzedasz
  • Odpowiedz
@DryfWiatrowZachodnich: stac mnie na to, by sobie stalo puste, czesto tez sobie nocuje w innych miastach, ale to w hotelach z uwagi na pracę.

Chciałbym to traktować jako lokatę środków, na krypto spaliłem za dużo pieniędzy, jak wrzucam w akcje to mnie to "stresuje", więc wole żeby sobie stało i trzymało wartość / w razie jakichś perturbacji zawodowych/życiowych mieć miejsce, do którego mogę "wrócić", bo domu rodzinnego nie mam D:
  • Odpowiedz
@Uzytkownikportaluwypokpeel aa, ok

Coz, to tak na chlopski rozum:
1. Nie kupuj mieszkania w miejscu gdzie nie chcesz mieszkac, szczegolnie jak sie wyludnia, wiec odpadaja jakies Katowice (zakladam ze nie chcesz) czy polski B
2. Skup sie na Warszawie i Krakowie z okolicami, jak Ci sie zmienia plany zyciowe sprzedaz pojdzie dosc prosto
3. Stac to fajnie, wierze, ale pomysl ile bys oszczedzil w nim mieszkajac - bo pewnie cos wynajmujesz
  • Odpowiedz
@Uzytkownikportaluwypokpeel: a, jeszcze podkresle - naprawde wybij sobie z glowy pomysl kupna mieszkania w miejscu gdzie czesto sie nie pojawiasz, nawet jak teraz myslisz ze stac moze puste to niedlugo mozesz wpasc na pomysl ze moze by tak wynajac, a w razie jakichkolwiek problemow ogarniecie mieszkania w innym miescie to droga przez meke.
Nie mowiac juz o tym ze np sasiad pietro nizej Ci zadzwoni ze cos mu po suficie powoli
  • Odpowiedz