Wpis z mikrobloga

O co chodzi z zachowkiem? Załóżmy że matka przepisze dom na jedno z dzieci. Po jej śmierci reszta dzieci może się ubiegać o cześć wartości tej nieruchomości czy jak?

#prawo
  • 16
@Kyappu Tak, może się ubiegać o cześć, jaka by im przypadała, dlatego w Polsce testament ma wartość papieru toaletowego.
Są dwa sposoby obejścia zachowku.
Pierwszy to umowa dożywocia, a drugi to renta dożywotnia.
Umowa dożywocia nie może być podpisana, jeśli jest to mieszkanie spółdzielcze.
@epicentrum_chaosu:

Są dwa sposoby obejścia zachowku. Pierwszy to umowa dożywocia, a drugi to renta dożywotnia.

Podstawowym sposobem obejścia zachowku jest wydziedziczenie (1008 KC).
Inna sprawa, że musi być solidnie uzasadnione, w przeciwnym wypadku można je obalić.
@Dutch Wydziedziczenie celowo pominąłem, ponieważ nie dosyć, że nie daję 100% pewności zabezpieczenia przed roszczeniami z tytułu zachowku, to jeszcze jak np. dzieci mają wnuki, to zachowek należy się wnukom, jeśli są niepełnoletnie.
Do tego przy wydziedziczeniu próby podważenia i sprawy w sądzie mogą się ciągnąć latami.
@Adams_GA Co za bzdury?! Przykładowo jest małżeństwo, które się rozwodzi. Mamusia znajduje nowego męża, zabiera dzieci i wyjeżdża, a były mąż i ojciec idzie w całkowitą otchłań zapomnienia. Zero kontaktu przez 20-30 lat.
Ojciec zapisuje wszystko osobie dla siebie najbliższej. I nagle po śmierci ta osoba ma płacić dzieciom zachowek. To uważasz za normalne?
@epicentrum_chaosu: wymyslasz jakiś skrajny przykład pod swoją tezę na które przepisy i tak wprowadziły zabezpieczenie w postaci wydziedziczenia. Ja nie mówię ze to jest idealne rozwiązanie jednak w 9/10 przypadków będzie sprawiedliwe
  • 0
@Adams_GA @epicentrum_chaosu znajomi moich rodzicow po smierci matki zaczeli sie wlasnie sądzic o ten zachowek bo sie #!$%@? na tego co otrzymal dom, a dom byl juz na niego przepisany od kilku lat, ale po smierci matki puscily im hamulce. Imo podłe zachowanie i naplucie w twarz zmarłej
@Dziki_czoug: nigdzie nie napisałem ze bym nie odpuścił tylko napisałem ze życie nie jest zerojedynkowe i jest masa sytuacji w których taki zachowek będzie dobry. Np wieczne olewanie jednego dziecka kosztem drugiego a znam tez sytuacje skrajne gdzie chorych ludzi zwykli oszuści nagabywali na przepisanie całego majątku odcinając ich od reszty rodziny i manipulując taka osoba. Poza tym jak przychodzisz tu prosić o darmowe porady to prawnicy ci nie przeszkadzają.
@Kyappu: wszystko zalezy od sytuacji jeśli matka by ci przekazała ze taka jest jej wola i podała jakieś sensowne uzasadnienie to tak mógłbyś stwierdzić ze zadanie zachowku to naplucie na jej wole ale życie jest dużo bogatsze niż sprowadzanie ich do czarno białych wyborów. A jakbyś np potrzebował pieniędzy na leczenie dziecka, to co? Ktoś taka regulacje wymyślił której celem jest minimalne zabezpieczenie członków najbliższej rodziny i tyle. Będą sytuacje gdy