Wpis z mikrobloga

Siemka Miraski staję przed wyborem jakie ogrzewanie wybrać do nowego domu 160 m2 (wszędzie podłogówka) i myślę o #pompaciepla. Dajcie znać proszę jaki macie metraż i czy dobrze ocieplony dom i jaką ilość kWh zużyliście przez cały sezon/rok tylko na samą pompę ciepła (CO+CWU).
Z góry dziękuję :)
  • 18
@jano129: przelicz sobie swój dom na ciepło.app to zobaczysz.

Pompa wydaje się rozsądnym rozwiązaniem, ale kto wie ile za rok, dwa, będzie kosztować kw prądu, ile drewno, gaz itp... loteria. Więc chyba najlepiej iść w dom pasywny.
@jano129: 20cm stryropianu, okna 3 szyby, podłogówka, rekuperacja. Ogrzewanie takie zeby jak najmniej CO2 produkowało. Ja mam parter 150m +poddasze czyli uzytkowej z 220 i wychodzi 4MWh rocznie na ogrzewanie i cwu przy pompie gruntowej
@jano129: ogólnie polecam gruntówkę, z dofinansowaniem wyjdzie niewiele droższa niż powietrzna, a jeszcze latem masz pasywne chłodzenie przy niemal zerowym koszcie (wymiennik ciepła, pompka obiegowa, zawór trójdrogowy do dołożenia, a potem prąd to tylko zużycie pompki obiegowej). Jak masz rekuperację to możesz dołożyć tam chłodzenie. Na to wszystko producenci mają moduły to pomp, ale we własnym zakresie można to zrobić za śmieszne pieniądze.
  • 0
@mirekwirek: gruntowa czyli z takimi rurami wprowadzonymi w głębokie odtwierty czy rozprowadzona jakaś wężownica po podwórku. Jaki koszt instalacji bez dofinansowania?
@jano129: zapytaj instalatorów o wyceny. Tylko szukaj tych co zajmują się gruntowymi, bo ci co robią powietrzne robią takie oferty żeby się nie opłacało gruntowych (niższa marża).

A rodzaje dolnych źródeł mogą być różne.
@mirekwirek okej. A możesz powiedzieć mniej więcej jaka jest orientacyjna cena takiej pompy z montażem ? Bp jeśli dofinansowanie wynosi max 21 tys a pompa 100 to mnie nie stać i nie będę sobie nawet tym głowy zawracał. :)