Wpis z mikrobloga

Jestem na ryczałcie, rzadko kiedy biorę coś na fakturę, żeby odliczyć sobie VAT. Większość to paliwo i może kilka razy jakaś elektronika. Wystawiam 1 fakturę miesięcznie.
Księgowy w infakt liczy sobie 300zł netto i zastanawiam się czy ma to sens. Jakie dokumenty co miesiąc taki księgowy wypełnia/wysyła za mnie? Da się to zrobić samemu przez aplikację infaktu za te kilka dyszek na miesiąc? Czy trzeba wysyłać jakieś dokumenty przez ePUAPy i inne systemy?

#infakt #ksiegowosc #podatki #jdg
  • 3
  • Odpowiedz
@teekop: dasz radę sam. Ale jak zmienią się przepisy a Ty przegapisz to będzie sam sobie winny.
Do wysyłki co miesiąc jest jeden plik do us i jeden do zus.

300 netto to sporo jak na ryczałt i "żadko kiedy faktura na coś". Myślę że jak poszukasz to Grażynka z osiedla zrobi Ci to za 200 netto. A na grupach księgowych jeszcze taniej znajdziesz - tylko na grupach to już nie
  • Odpowiedz
@teekop: ja robie sam
1. wysyłasz DRA co miesiąc(przez ZUS PuE, najlepiej import KEDU deklaaracji pobranej z Infakt)
2. Każdy koszt księgujesz (zazwyczaj jeden klik)
3 Wysyłasz JPK(jeden klik)
4. PIT na koniec roku
5. Wszystkie dziwne rzeczy typu księgowanie wypłaty z ubezpieczenia itp. Każda taka nietypowa sytuacja potrafi zająć 5minut- albo nawet 1h żeby zbadac jak to trzeba zrobić
Reszta jak dotej pory tylko nie masz kogo zapytać, możesz napisac
  • Odpowiedz
@teekop: analogicznie u mnie, zajmuje to 15 minut / mc z najtańszym pakietem wfirma:
- wyliczenie dochodowego (raz na kwartał)
- wygenerowanie jpk + wysyłka przez epuap (nie chce mi się płacić 10 netto za wysyłkę zintegrowaną)
- deklaracja do zus - 3 kliki chyba
- archiwizuję rozliczenia na dysk

raz do roku generuję pit i wysyłam przez wfirma
  • Odpowiedz