Wpis z mikrobloga

Hej Mircy, czy ktoś z emigrantów mógłby mi objaśnić, jak wygląda sprawa z podwójnym opodatkowaniem zarobków zagranicznych? Jakiś czas temu poszła informacja, że w związku z nowym ładem/wałem, nasz rząd chciał sięgnąć po zarobki emigrantów.

Załóżmy że nie pracowałem w danym roku w Polsce w ogóle. Czy jeśli pojadę do Niderlandów na 3 miesiące to:
a) pracodawca holdenderski będzie mi odciągał z wypłaty brutto nie tylko podatek dochodowy holenderski (oczywiście nie mówiąc o składkach i czynszu), ale również polski?
b) pracodawca będzie mi odciągał jedynie podatki narzucone przez Niderlandy, a po powrocie będę jeszcze musiał zapłacić haracz urzędowi skarbowemu

Sorry, jeśli to głupie pytanie, próbowałem wygooglać o co w tym chodzi, ale napotykałem na same wysrywy "dziennikarzy" nie na temat. A kto pyta, nie błądzi. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#holandia #emigracja #pytanie
  • 7
@Kalifornix: agencja pracy odciąga podatek tylko dla holenderskiego urzędu skarbowego. W następnym roku, gdy się rozliczasz w polsce, musisz wykazać dochód z holandii i wtedy płacisz podatek w polsce (składając PIT dodajesz załącznik PIT/ZG). Potem możesz się rozliczyć w Holandii (masz na to do 5 lat). Generalnie polecam zlecić to jakiejś firmie, najlepiej takiej, która ogarnie rozliczenie w pl i nl za jednym zamachem
@Kalifornix: Raczej nie bo z jakiej paki masz płacić w PL jeśli tu nie pracowałeś w danym roku a jesli pracowałeś to przez ten okres co pracowałeś w PL. Jeśli coś by sie zmieniło to karą byłoby nasze obywatelstwo. Kara za bycie Polakiem (ʘʘ) US to sku*wysyny załóż firmę nie masz jeszcze zysku i płać dziadom, masz zysk też płać a te mendy zero ryzyka a potem