Wpis z mikrobloga

Nigdy nie ładuję telefony do 100% tylko do 80% i nie rozładowuję poniżej 20%.
Dzięki temu moje baterie są w super stanie.
Polecam tak robić.
Na iPhone zrobiłam nawet sobie shortcut który mi rozłącza ładowarkę jak tylko bateria osiągnie 80% naładowania.
Wystarczy sobie kupić jakiś dobry wyłącznik zdalny (np. taki: https://www.shelly.cloud/en-pl), potem zobaczyć czy można do niego wysyłać komendy używając HTTP po naszym domowym WiFi i gotowe.
#iphne #baterie #technologia
Pierdyliard - Nigdy nie ładuję telefony do 100% tylko do 80% i nie rozładowuję poniże...

źródło: Shelly

Pobierz
  • 8
  • Odpowiedz
@Pierdyliard: Już jakiś czas o tym myślałem, ale jestem niedojdą, która nie potrafi sobie tego napisać na Androida i jakoś nie znalazłem odpowiedniej aplikacji do ściągnięcia
  • Odpowiedz
@Pierdyliard: bzdura. Może kiedyś tak było, ale teraz nie ma to wpływu na żywotność baterii - piszę o ładowaniu do 80%.

Baterii szkodzi długie rozładowanie poniżej 20%. W normalnym użytkowaniu nikomu to nie grozi.

Natomiast jeżeli chodzi o ładowanie do 80%, to jest to bez sensu. Baterii szkodzi doładowywanie, gdy jest podladowana na 85% i więcej. Ale to i tak szkody są tak niewielkie, że nie opłaca się na nie
  • Odpowiedz
@Pierdyliard: Bardzo sprytnie i dobrze. Chociaż jestem zdziwiony, że iPhone nie ma takiej opcji (Android też nie każdy). W telefonach (na szczęście) mamy pracę na pojedynczym ogniwie zatem nie ma problemu z wyrównywaniem jednostek połączonych szeregowo. Trzymanie na 100% (zwłaszcza przy tanich układach stabilizujących napięcie) może powodować degradację anody albo elektrolitu (wytrącanie się metalicznego litu lub soli z elektrolitu), co efektywnie będzie obniżać i pojemność ale i sprawność prądową.
  • Odpowiedz
Consumer and most industrial Li-ion chargers charge the battery fully. They do not offer adjustable end-of-charge voltages that would prolong the service life of Li-ion by lowering the end charge voltage and accepting a shorter runtime.


@Pierdyliard: to dzieje się po stronie smartfonu - zobacz jak wygląda krzywa ładowania. Mniej więcej do 60-65% idzie na maksa, a potem stopniowo pobieranie prądu spowalnia. Doładowywanie telefonu, którego stan naładowania wynosi ponad 90%
  • Odpowiedz