Wpis z mikrobloga

Na kanał (hehe) trafił własnie mój nowy odcinek WENECJA dla średniozaawansowanych. Zwiedzaj ją nieco INACZEJ...
do którego wsparcia serdecznie zapraszam wszystkich spod znaku #gruparatowaniapoziomu oraz obserwujących #pannoramixtrip
Naprawdę wyszła bardzo dobra produkcja. Zdjęcie z parku Rimembranze. A tymczasem jedna z historii z odcinka:

W historii ugruntował się osąd jakoby Wenecję założyli Wenedowie, Wenetowie, lud albo przybyły kilka wieków przed Chrystusem z terenów Europy Środkowej (stąd modna w XIX wieku teoria o Wenetach-Słowianach, którą wyznawał sam Mickiewicz) albo uciekinierzy spod Troi pod przywództwem Atenora. W każdym razie szybko ulegli romanizacji i jako pierwsi odczuli na własnej skóze upadek Rzymu. Czy to Ostrogoci, czy Hunowie czy w końcu Longobardowie. Wszyscy wypędzali ich z żyznych i bogatych terenów na niegościnne wyspy i laguny, gdzie dzięki swojej smykałce do handlu i transportu wodnego, zdołali stworzyć zalążek przyszłego imperium. Serce miasta, postawionego na grubych 4-5 metrowych palach ustanowiono na najwyższym brzegu najwyższej wyspy w lagunie - Rivo Alto. Dziś Rialto…
Z tej perspektywy jeszcze nie podziwialiśmy tego miejsca, ale to dach centrum handlowego Fondaco dei Tedeschi (ciekawe określenie na Niemców)

Nie od razu jednak to Wenecję zbudowano i nie od razu była najważniejszym miastem… Wenecji, składającej się uwaga, tak naprawdę z około 120 wysp. Dużo większy prestiż na początku miało Grado - siedziba uciekiniera biskupa i patriarchu oraz Tocello - siedziba głównego targu i portu handlowego. Dziś to kompletne ubocze Wenecji, ale i najstarsza bazylika. Aż z 7 wieku. Dotrzeć tu można wprost z Piazza Roma i to mają w kajucie prawie dla siebie kąt z fotelami obitymi skórą... albo z przesiadką na kolorowej Burano

#podroze #historia #gdziekawostki #wlochy
Pannoramix - Na kanał (hehe) trafił własnie mój nowy odcinek WENECJA dla średniozaawa...

źródło: wenecja foto

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
Wenecja jest cuuuuudowna. Zaskakujące jest że Wenecjanie przy takich tłumach są jeszcze gościnni xD ale też i kultura turystów jest tu wysoka. Nie spotkałem pijanego. Równie zaskakujące było, że w sieciówce Farini pizza była lepsza niż w restauracji. Pizza, lody, zupa rybna, pasta, kawa - takie jakie mniej więcej oczekujesz i po co jedziesz do Włoch. Pałac dodżów jest zachwycający nawet z zewnątrz. Ciekawe są tramwaje jeżdżace na jednej szynie do Mestro.
  • Odpowiedz
  • 2
@Worf_son_of_Mogh: jestem na tym tagu wiele lat, wiem co się na. Iego nadaje a co nie i dla tych co wiedzą czym się zajmuje problemu nie ma. Ty nawet nie zadałeś sobie trudu aby sprawdzić co komentujesz. Tu nie ma żadnego bloga ani blogera
  • Odpowiedz