Wpis z mikrobloga

Ej bo już zgłupiałem i nie wierzę, że tego problemu nie da się jakoś łatwo rozwiązać. Na Macu, kiedy przełączymy się na airpodsy (w moim przypadku max ale coś czuje ze podobny case jest ze wszystkimi jabłkowymi) i słuchawki dostaną więcej niż 3 źródła do obsłużenia w sumie (np mikrofon plus wyjście dźwięku z dwóch źródeł) to jedno, ze źródeł jest ścinane do jakiejś mega #!$%@?, przypominającej mono jakości. Nie wierze, że code ma aż takie ograniczenia i tego nie ogarnie. To jest pewnie jakieś gówniane zabezpieczenie w macu albo samych słuchawkach. Da się to jakoś wyłączyć?
#apple #macbook #airpods
  • 7
@urojony_uzurpator: Ograniczenie wynikające z aktywacji mikrofonu w słuchawkach (włącza się inny profil audio który faktycznie jest w mono i na dodatek w niskim bitrate). Problem dotyczy nie tylko Apple, ale też innych producentów słuchawek, więc generalnie albo masz wysokiej jakości audio (ale jednokierunkowe, tylko odsłuch, np. profil A2DP) albo masz dupleks (czyli mikrofon i odsłuch) ale w niskiej jakości (profil HSP/HFP)

https://support.apple.com/pl-pl/HT208896
https://www.reddit.com/r/bluetooth/comments/5rvpg4/petition_for_duplex_highquality_audio_for/

Z tego co się orientuję (ale tu
@urojony_uzurpator: też mnie to zastanawia, Apple ma kontrolę nad swoim sprzętem, więc teoretycznie mógłby coś takiego zaimplementować, ale wychodzi pewnie na to, że liczba użytkowników narzekających na to ograniczenie jest po prostu zbyt mała żeby im się to opłacało.
Wydaje mi się, że największą grupą zainteresowanych mogą być gracze (słuchawki z dźwiękiem stereo podczas gry + mikrofon do komunikacji), ale oni zapewne korzystają ze słuchawek na kablu ;-)
@markuzz: no tym bardziej, że apple dość mocno promuje swoje sprzęty tym, że bardzo dobrze współpracują ze sobą. Może to właśnie jest problemem - air podsy potrafią płynnie przełączać się miedzy mac-iem a iPhone.
Maca mam jeszcze na intelu - być może nowsze modele z arm-em będą pozbawione tego problemu.

Na razie mam workaround - w ustawieniach jako domyślny mikrofon wybieram ten wbudowany w laptopa. Nie takiego rozwiązania się spodziewałem ale
@urojony_uzurpator

Maca mam jeszcze na intelu - być może nowsze modele z arm-em będą pozbawione tego problemu.


Niestety raczej nie. Na razie procesory M1/M2 nic nie zmieniły w tym względzie (mam ten sam problem na kilku urządzeniach z tymi CPU), a Apple raczej nie kwapi się do wprowadzenia nawet (w teorii) prostszych zmian - np. bezstratna jakość dźwięku na AirPodsach (chociaż uczciwie przyznam że AAC które jest obecnie używane nie jest w