Wpis z mikrobloga

#apple od 2012 korzysta z matryc retina, tymczasem konkurencja w roku pańskim 2023 ( ͡º ͜ʖ͡º) Trochę śmieszno trochę straszno choć to jeszcze nie najgorszy przypadek. Często są dwie opcje: albo FHD (za mało) albo w drugą stronę 4K (niepotrzebnie dużo). Tutaj łaskawy Chiński pan dał opcję +/- 2K a to już postęp.


#laptopy #komputery
Pobierz L3gion - #apple od 2012 korzysta z matryc retina, tymczasem konkurencja w roku pański...
źródło: Screenshot 2023-04-18 at 13-55-08 ThinkPad_X1_Carbon_Gen_10_Spec.pdf
  • 13
tymczasem konkurencja w roku pańskim 2023

@L3gion:
Ciesz się że chociaż FHD, X13 13.3" z 2020 roku wychodził jeszcze w opcji z panelem TN 1366x768.

A różnica między FHD a retiną jest ogromna, nawet przy tych 13 calach ale wyższe rozdzielczości wymagają też wsparcia systemu, czego Windows cały czas nie potrafi w 100% dobrze ogarnąć. MacOS przy 2560x1664 w MB Air M2 wygląda o niebo lepiej niż Windows na Yoga C930
Ciesz się że chociaż FHD, X13 13.3" z 2020 roku wychodził jeszcze w opcji z panelem TN 1366x768.


@smk666: Do tego słynna loteria matryc, ThinkPady mają bodajże 3-4 dostawców o "podobnej specyfikacji". Oczywiście na papierze bo w praktyce najlepszy a najgorszy dostawca to jak dzień a noc.
@L3gion: często też jasność jest biedna, na to też warto zwracać uwagę, ponadto przy sprzedaży gwarantowana utrata z 60% wartości jak nie lepiej
@BadiBAX: Każdy ma inny wzrok, mam obok siebie MBP 16 i Elitebook 15 cali (FHD) i ekran MBP jest spokojnie z 2 x ostrzejszy. Zwłaszcza czcionki to gigantyczny skok.
ja to nie ogarniam jak jak fhd może być za mało na takim 7'' jak przy 20 " jest już żyleta moim zdaniem w miare z bliska ¯(ツ)¯


@BadiBAX:
Zupełnie inaczej wygląda odpowiednio wyskalowany tekst na retinie czy dowolnym innym wyświetlaczu wysokiej rozdzielczości niż na typowym FHD w monitorze 20-24" na którym widać już piksele z których składają się litery. W grach nie ma to takiego znaczenia ale przy sprzęcie do
Pobierz smk666 - >ja to nie ogarniam jak jak fhd może być za mało na takim 7'' jak przy 20 " ...
źródło: text-is-blurry-how-much-ppi-is-enough-v0-r26qzwuux32a1
zaraz mi ktoś powie że hurr durr FHD wystarczy każdemu na tych 13-15 calach

@L3gion: Bo dokładnie tak jest, powiem nawet lepiej - na 24 calach nawet wystarczy, no chyba, że siedzisz 20 cm od ekranu. Żeby nie było, obok stoi też maczek z 2k i wolę siedzieć na 24 calach z 1k, bo po prostu jest większy. Niepotrzebne mi 2k, jak bez zbliżenia się na chorą odległość nie zauważę różnicy.
@malywodzu99: Taka czy siak, na 24 cali, większe niż 1080p uważam za bezsens, ale może to moje tylko wrażenie, bo siedzę 50cm - 60 cm od ekranu (właściwie to 3). Jakbym miał używać 27 cali to na pewno większą rozdzielczość bym używał.