Wpis z mikrobloga

@Tovarisch_Hardbassov: myślę, że jest tu bardzo dużo wpływających czynników i można byłoby o tym napisać pracę magisterską. Niestety mi pozostaje już tylko uniwersytet trzeciego wieku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A serio to jest to dobry temat na wpis i pomyślę nad sprawdzeniem tego dla jakiejś reprezentatywnej grupy zestawów (zróżnicowanej ze względu na rozmiar/liczbę elementów, liczbę minifigurek, status obecności na rynku, serię/tematykę i co tam jeszcze mi przyjdzie
@Tovarisch_Hardbassov: zawsze wyjdzie drożej. Na bricklink możesz sobie "rozebrać" dowolny zestaw i sprawdzić ile Cię będą kosztować poszczególne części.

Być może w przypadku jakichś generycznych małych zestawów z przeszłości które nie mają dziwacznych wycofanych elementów może się to opłacić. Ale co do zasady składając zestaw z części przepłacisz co najmniej 50%.
@Semigod no właśnie nie zawsze wyjdzie drożej. Już kilka zestawów złożyłem z elementów z BL i wyszło mnie taniej, niż kupować cały. Tyczy się to właśnie starych zestawów bez specyficznych, unikatowych elementów. Ja właśnie tak poskładałem sety Lego Technic z lat 70-80, które składają się z prostych klocków, a ich cena z drugiej ręki jest bardzo wysoka.
@firunna: no może zbyt uogólniłem. Bardzo wiele czynników się na to składa.

Tak jak napisał @DunskieKlocki, książkę by można napisać na ten temat.

Poskładałem z części jakieś 50 zestawów z lat 2015-2019 i rzeczywiście kupowałem elementy na BL. Opłacało mi się to między innymi dlatego, że składałem ich tak dużo jednocześnie czym obniżyłem koszty wysyłek.

Zrobiłem sobie wanted list która miała jakieś 1000 pozycji ( ͡° ͜ʖ ͡