Wpis z mikrobloga

Hej Mirki z #wspinaczka #viaferrata
Rozważam kupno taśmy wspinaczkowej, takiej do podpinania się na trasie i odpoczywania. Mam do wyboru 120 i 60 cm. 120 wydaje mi się za długa, że za bardzo będę odstawał od ściany, więc skłaniam się ku 60 cm. mam rację? Jake taśmy wy macie? Biorę pod uwagę to, że często na tych poziomych odcinkach linka ferraty jest na wysokości trochę ponad pasem, więc 120 cm to dość duża odległość do zwiśnięcia, ale z drugiej strony może 60 cm będzie zbyt krótka?
  • 21
  • Odpowiedz
  • 1
@girlsjustwannahavefun: wiesz że zawsze możesz się do mnie odezwać, przecież czasem tu wpadam ;) Ciebie też jak zawsze miło widzieć.

@pilot1123 w sumie racja, bo chyba takie zgięcie na pół nie wpłynie jakoś na wytrzymałość taśmy, szczególnie na obciążenie statyczne... Good point.
  • Odpowiedz
@pilot1123 w sumie racja, bo chyba takie zgięcie na pół nie wpłynie jakoś na wytrzymałość taśmy, szczególnie na obciążenie statyczne... Good point.


@Precypitat: wytrzymałością taśmy wspinaczkowej kompletnie się nie przejmuj w takim użytkowaniu. Prędzej ci pęknie śledziona niż taśma. Złożona taśma będzie bardziej wytrzymała, węzły redukują dużo bardziej. Pamiętaj żeby nie wychodzić biodrami powyżej karabinka przy takiej taśmie, a najlepiej żeby była napięta/prawie cały czas napięta
  • Odpowiedz
@Precypitat my mamy różne długości, bo różne są potrzebne. Statyczne 120, 80, 60, ale to na skały. Nie wiem jak ferraty. Nie ma tak, że potrzebna jest tylko taka, albo taka. To zależy od sytuacji i trzeba dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Imo lepiej mieć 120 i ją zgiąć na pół w razie W. Co do utraty wytrzymałości to patrz po firmach, bo chyba z dynemy taśmy tracą bardzo jak się zrobi
  • Odpowiedz
@Precypitat: to kup i bedziesz zadowolona https://www.lhotse.pl/produkt/lonza-poliamidowa-daisy-chain-lhotse-16mm-125cm/


@bocki86, @Precypitat - podpinam się pod to, bo wg mnie najlepsze do skracania wydłużania jak potrzeba. Ale uważaj, bo jest podobny produkt o nazwie Daisy chain, który wygląda tak :

https://www.mountaindesigns.com/equipment/climbing/harnesses-ropes/black-diamond-nylon-daisy-chain/90149019?utm_medium=organic&utm_source=google&utm_campaign=feed_clicks&utm_content=shopping_listings&gclid=CjwKCAjwitShBhA6EiwAq3RqAyU1dxnlGZ4ryihaAAHTJ-VHEQR5LwOu3tK6lWhD7SobqF1rHoYvBBoCy60QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Nie wiem, czy umiem wytłumaczyć bez pokazania na produkcie dlaczego jest niebezpieczny, ale chodzi o to, że szwy tworzące poszczególne "pętelki" nie utrzymają obciążenia. Jeżeli wepniesz się do jednej, a potem do
  • Odpowiedz
@Zielony_Minion: wytrzymałość tej pętelki wynosi około 200kg więc podczas dużego oraz dynamicznego obciążenia pętelki się prują i masz coraz większe oczka, jest możliwość że źle wepniesz punkt i wyżej pokazany Daisy chain puści. Moja propozycja to Daisy chain wykonany z małych pętelek która ma powyżej 20kiloniutonow wytrzymałości na rozrywanie.
  • Odpowiedz
@Precypitat: weź 120. Na takiej taśmie wiąże się jeden lub dwa węzły w zależności od potrzeb. Ja bym pewnie wywiązał dwa i masz spokój na całą ferrate. Przekładasz tylko karabinek w zależności od długości, której potrzebujesz.

Czy z dynemy czy nie to nie ma znaczenia, bo to taśma do autoasekuracji i cały czas ma być obciążona i to obciążona w dół. Jak polecisz na taśmie (takiej czy innej) to najprawdopodobniej i
  • Odpowiedz
  • 0
@odczepciesie2: a w sumie czemu węzły? Już sobie wymyśliłem, że przełożę ją przez uprząż i dwa jej końce wsadzę do karabinka i przyczepię się do ściany, więc żadnych węzłów chyba mi nie potrzeba?
  • Odpowiedz
@bocki86: ja dokładnie to samo powiedziałem! Też mam Daisy chain od Metoliousa bodajże (czyli ten z małych pętelek) i wiem, że jest super. Ale czasem na szkolenia przychodzili ludzie z Daisy Chain od Black Diamond (ten z mojego linku) i nawet nie widzieli różnicy. Dlatego tylko podkreślam, że różnica jest.. i to znaczącą.
  • Odpowiedz
@odczepciesie2: a w sumie czemu węzły? Już sobie wymyśliłem, że przełożę ją przez uprząż i dwa jej końce wsadzę do karabinka i przyczepię się do ściany, więc żadnych węzłów chyba mi nie potrzeba?


@Precypitat: Nie chcę Cię zniechęcać, ale bardzo dobrze, że o to pytasz. Bo Twój pomysł, choć może się na zdrowy rozsądek wydawać dobry, to niestety ma kilka wad.
Pomyśl, co najgorszego może się stać w Twoim rozwiązaniu.
Zielony_Minion - >@odczepciesie2: a w sumie czemu węzły? Już sobie wymyśliłem, że prz...

źródło: Screen-Shot-2023-01-12-at-1.30.11-PM

Pobierz
  • Odpowiedz
  • 0
Główny problem jaki masz, to taki, że karabinek musi być wpięty do obu pętli naraz jeżeli jedna z nich się wypnie podczas przepinania, to jesteś w dupie. po nie jesteś zabezpieczony wcale.


@Zielony_Minion: good point, zwrócę na to uwagę i przećwiczę w domu na sucho jak już będę miał te taśmy. Ale też oczywiście nie zamierzam w czasie odpoczynku wypinać lonży, bo faktycznie jeden punkt zaczepu mnie nie przekonuje :)

wrócę
  • Odpowiedz