Wpis z mikrobloga

a to wiedza z liceum.


@R187: no tutaj naprawdę śmiechłem :D

Wiesz co to jest "model zjawiska"? Nie musi i nie będzie idealny, to tylko jakieś przybliżenie.

odnosząc model wahadła do roślin na wietrze, czyli w przepływie turbulentnym? Model taki jest nie tylko nieidealny, ale również bardzo niedokładny :D

ale masz rację.


@jamajskikanion: nie ma racji. To prawda, że rośliny na animacji zachowują się w sposób bardzo różniący się od
@sotilas: @berti @synbozy777 @Troyden @OrcSpearmiarz @Garnuch2137 @bezprzypau: @NieBendePrasowac:

James, Ken & Haritos, N.. (2013). BRANCHES AND DAMPING ON TREES IN WINDS.
https://www.researchgate.net/publication/270822624_BRANCHES_AND_DAMPING_ON_TREES_IN_WINDS

Pluck test - A test of the dynamic behaviour of a tree in which it is pulled then released, simulating a gust of wind.

Chodziło mi tylko o coś prostego do zanimowania, uproszczony przypadek, nie twierdze, że w rzeczywistości jak wiatr wieje to ruch gałęzi z wzoru
Pobierz
źródło: 32Gu6LZ
@R187: dobry kierunek myślenia, tylko przykład z wahadłem nie do końca trafiony. Oczywiście chodzi o drgania harmoniczne(występujące w wahadle), które jednak występują w przypadku braku zmiennych sił zewnętrznych. Lepszy tutaj byłby model ciężarka przyczepionego do sprężyny, bo rośliny charakteryzuje pewna sprężystość, która generuje siłę zwróconą do punktu równowagi.
Tak czy inaczej, mowa tutaj o układzie dynamicznym, w którym, biorąc pod uwagę wiatr, byłby ten wiatr sygnałem wejściowym
@R187: ale to co teraz wstawiles dotyczy jednego podmuchu, nie burzy jak na animacji, w trakcie której sila i kierunek wiatru moga dynamicznie sie zmieniac. Nie mowie ze gif z tresci jest idealny ani nawet dobry, ale to w jaki sposob probujesz wykazac jego nieudolnosc zupelnie mija sie z prawda.
@Qubecki: wykresy po lewej stronie obrazka faktycznie stanowią odpowiedź impulsową układu (czyli pojedynczy podmuch) jednak układ dynamiczny po prawej stronie może zostać zastosowany dla innych sygnałów
Swoją drogą odpowiedzi impulsowej można użyć w układzie rzeczywistym do wyznaczenia parametrów modelu. Nie czytałem artykułu, tylko spojrzałem na rysunek, ale nie zdziwiłbym się gdyby autor papieru właśnie to zrobił
Chodziło mi tylko o coś prostego do zanimowania, uproszczony przypadek


@R187: niezly damage control ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale jak to się ma do sugerowania, że autor nie ma pojęcia o modelu wahadła, (co w sumie raczej nie jest prawdą, bo jedna roslina rusza się ruchem sinusoidalnym) i że z tego wynika nienaturalność gifa? Oraz to, że pobudzenie impulsowe nijak się ma do chaotycznego, turbulentnego przepływu powietrza