Wpis z mikrobloga

#fizykakwantowa #fizyka

Jakie macie spojrzenie na zalamanie funkcji falowej bądź nie przy problemie pomiaru..

Z tego co wiem wyjaśnienia nie ma i są wierzenia danych ludzi jak jest i jest ich multum. I sam temat też jest dość skomplikowany w zrozumieniu.

Dla mnie skoro mamy wynik że światło zachowuje się jak fala bez obserwatora no to jest to dowód na to że ta kwantowosc jest fizyczna i prawdziwa w naszym świecie bo cząstka fotonu fizycznie ma wszystkie możliwe stany skoro daje taki efekt.



A z tego idzie wniosek że cały wszechświat przez pryzmat człowieka to jakiś scam, program symulacja skoro tak na prawdę nic nie istnieje dopóki tego nie zmierzymy nie dokonamy jakiejs interakcji. Czyli np mój samochód w garażu teraz nie istnieje tak na prawdę i zacznie istnieć fizycznie dopiero jak otworze bramę. Albo jakbym miał tam kamerę nawet nie online tylko po prostu nagrywał. Mechanika niczym w grze komputerowej.

Tylko czy sam ślad jaki zostaje na ekranie po przejęciu przez szparę nie jest już obserwacja? A nie dosłownie że podglądanie jak się zachowa cząstka?

Ewentualnie muszę więcej czasu poświęcić na ten temat bo nie jest to dla mnie do końca zrozumiałe czy jasne. Gdyż teza że nic tak na prawdę nie istnieje wydaje się zbyt drastyczna.

Jakie wy macie zdanie?
  • 5
@r5678: mam jedno ale do tej teorii. Jak włożę jakieś jedzenie do lodówki i nie będę otwierać tej lodówki przez 3 miesiące, to jedzenie i tak zgnije, mimo że nikt go nie obserwował przez ten czas. Jak to wytłumaczyć w takim razie?
@r5678: wydaje mi się, że zapominasz o jednej ważnej rzeczy - nie musisz dokonywać pomiaru, aby zmienić układ, wystarczy wymiana energii, interakcja z materią już powoduje zmiany w układzie i określenie stanu. Schrödinger po to stworzył eksperyment myślowy o kocie (na wiki: Kot Schrodingera), aby pokazać absurd takiego myślenia, bo kot nie jest martwy i żywy jednocześnie, bo jego stan jest już ustalony, Ty po prostu jeszcze nie wiesz jaki to