Wpis z mikrobloga

Mireczki,
Kiedyś na tagu przewinął się temat robienia perfum z olejków eterycznych. Macie jakieś doświadczenie? Ja potrzebowałem trochę olejków i przy okazji kupiłem trochę takich, które lubię w perfumach, żeby sobie coś sam zmieszać. Potem rozcieńczyłem to etanolem do stężenia 40% olejków eterycznych na 60% etanolu i mam kilka spostrzeżeń. Moim celem było zrobienie sobie prostego zapachu o 100% naturalności (warto poczytać o tm czym są olejki eteryczne a czym olejki zapachowe) i dobrych parametrach. Zamówiłem 9 olejków ze stronki z olejkami ze sprawdzonego źródła (o tym, jakie olejki eteryczne są legitne itp można by zrobić doktorat, poszukiwania trwały troszkę czasu) i wziąłem się do roboty.
1. Projekcja jest wielka a trwałość jest dobra, olejki które kupiłem są mówiąc ogólnie cytrusowe i ziołowe, a więc zazwyczaj są to nuty głowy i są bardzo lotne. Nie kupiłem nic cięższego, bo olejki drzewne, przyprawowe lub orientalne itp itd są o wiele droższe. Porównajcie sobie ceny olejku z drzewa sandałowego lub wanilii a tego z mięty czy cytryny. To też jest znak, podobna sytuacja jaką znamy z perfum, że jak na stronce wszystko ma jedną cenę to są #!$%@?.
2. Dzięki dużemu stężeniu udało mi się uzyskać zapach, w którym ziołowo-cytrusowe nuty utrzymują się długo, natomiast po wybuchu "nut głowy" potem nic się nie dzieje i zapach "gaśnie".
2. Nie tworzyłem zapachu próbując najpierw tworzyć akordy i łącząc je w całość, ale w przypływie entuzjazmu rozpisałem na kartce proporcje jakie bym chciał poczuć (np. dwa razy więcej mięty niż cytryny) i w takich proporcjach dolewałem olejków. Niestety był to duży błąd, ponieważ mają one różną lotność i nazwijmy to "moc", mam wrażenie, że mały dodatek jednego składnika, którego nie jestem fanem, zdominował resztę, a przynajmniej tak dobrze łączy się z innymi, że spycha je na drugi plan, a chciałem, żeby był tylko w tle.
3. Czując niedosyt zamówiłem już z innego źródła więcej olejków, w tym te droższe, które mam nadzieję stanowiły będę nuty serca i bazy i zanim je wleje do końcowego pojemniczka z atomizerem, będę badał moc składowych olejków i postaram się najpierw stworzyć poszczególne akordy i dopiero potem je zmieszać. Zamówienie na kilkadziesiąt dekantów zostało już złożone, żebym miał gdzie mieszać i testować pierwsze wersje akordów a potem końcowy produkt :D
4. Cena wychodzi bardzo niekorzystnie w porównaniu z perfumami ze sklepu, ale tam nie dostaniecie 40% olejków (nawet jeśli na opakowaniu perfum widzicie np 70% vol, to nie znaczy że jest 70% alkoholu a aż 30% olejków, tylko część z tego płynu stanowi też woda)
5. Jak policzę ile to dokładnie wychodzi i przyjdą dekanty to zrobię rozbiórkę dla tych, którzy narzekają na brak naturalności w perfumach ;)
#perfumy
  • 3