Wpis z mikrobloga

Pytanie o przegląd instalacji elektrycznej w domu, wiadomo co 5 lat, ale tutaj mam sytuację szczególną - dom wybudowany w 2016, instalacja również w tym roku sprawdzona, podbita. Dom stał 2 lata i dopiero w 2018 go kupiłem, jest też dokument gotowości do przyłączenia - sprawdzono, jest pieczątka. I teraz pierwszy przegląd liczymy 5 lat od budowy czy 5 lat od przyłączenia?
Przegląd i tak zrobię niebawem, ale nurtuje mnie kwestia czy teraz mam stan bez przeglądu.

#elektryka #budujzwykopem
  • 10
@wpiot: Obowiązek przeglądu instalacji elektrycznej wynika z prawa budowlanego (art.62), który wskazuje, iż obiekty budowlane w czasie użytkowania powinny być poddawane co najmniej raz na 5 lat kontroli stanu technicznego oraz przydatności użytkowej, uwzględniając przy tym również estetykę budynku i jego otoczenia. Obowiązek ten ciąży na właścicielach lub zarządcy danego obiektu. Tytułowy przegląd nie jest obowiązkowy dla właścicieli domów jednorodzinnych.
@rybeczka Z tego co wiem, to jeśli zdarzyłoby się zwarcie, doszłoby do pożaru, a dom nie miałby przeglądu to od ubezpieczyciela dostanę zero złotych. Tak samo wygląda kwestia pożaru bez ważnego przeglądu kominiarskiego. Ale z tego co piszesz to mowa o użytkowaniu, a to zaczęło się w 2018, w momencie podpisania protokołu odbiorczego.

I tak zamierzam przegląd zrobić, u każdego znajomego były poprawki. U mnie były zmiany: zakładane panele na dach, osobne
@kilobajt: jak się papiery spalą, to automatycznie w chmurze lądują.
To co dostaniesz to jedyna kopia.
Ewentualnie możesz mieć nadzieje że przeglądający prowadzi własne archiwum, ale to może być dla niego ryzykowne, bo wtedy rodos.
I teraz pierwszy przegląd liczymy 5 lat od budowy czy 5 lat od przyłączenia?


@wpiot: 5 lat od ostatniego sprawdzenia.

to jak taki przegląd powinien wyglądać? Skoro rozumiem, że do domu jednorodzinnego o który op pyta nie musi przyjść elektryk?


@prezes_internetu: Różnorakie oględziny instalacji + pomiary skuteczności ochrony przeciwporażeniowej, prądów zadziałania wyłączników różnicowoprądowych, ciągłości przewodów ochronnych, rezystancji izolacji przewodów, sprawdzenie połączeń wyrównawczych, uziomów... Jak jest instalacja odgromowa to ją też