Wpis z mikrobloga

ktoś ostatnio mówił że mamy nadmiar produkowanej energii z wiatraków, stąd zostały w większości wyłączone. inni zaś mówią że wiatraki chodzą na gaz. niby na jaki gaz one chodzą? na ten z Rosji czy jaki?? tak się zastanawiam dlaczego ludzie tak chętnie chcą iść w wiatraki a Niemcy się już znowu wycofują z tego i idą w węgiel?? #technologia #ekologia #elektrownia #wiatraki
  • 11
  • Odpowiedz
@Fushnikov:

wiatraki chodzą na gaz

xD
No bo nord stream rozwalili to niemcy nie będą mieli gazu do zasilania wiatraków, my mamy gaz od ameryki to będziemy mieli czym zasilać wiatraki, aby przedmuchać ten smog co go trzaskowski naprodukuje w zimie
  • Odpowiedz
@Fushnikov wiatraki są fajne bo:
1. Zimą produkują przyzwoita ilość energii
2. nie jest to duża inwestycja i można ją rozproszyć. w przypadku atomu trzeba wyjąć dziesiątki miliardów i dopóki nie ukończysz budowy nic nie produkuje a tu możesz każdego miesiąca postawić jedną turbinę i odważy produkuje
3. świetne uzupełniają fotowoltaike i zaraz po niej najbardziej powstania zwiększyć udział OZE w miksie

Trzeba zrozumieć że w przypadku forowoltaiki i wiatru będzie
  • Odpowiedz
  • 0
@emesc nie nie ktoś ostatnio mówił że jak nie ma wiatru to one wtedy zasilane są gazowo. przecież wiem że na wiatr chodzą. Tylko chciałbym znaleźć uzasadnienie tej wypowiedzi. nie wiem dokładnie czy był to ktoś z lewicy czy przypadkiem nie kpnfederacja. tak mnie się przypomniało o tych wiatrakach gazowych.
  • Odpowiedz
@Fushnikov: Albo rozmówca coś przesadnie uprościł albo źle zrozumiałeś. Same wiatraki nie działają na gaz bo to nie miałoby sensu konstrukcyjnego ani ekonomicznego. Za to w szerszym rozrachunku energia wiatrowa ma to do siebie że ilość produkowanej energii zmienia się w czasie i nie jest do sterowania. Dlatego na poziomie krajowej sieci elektrycznej trzeba w inny sposób balansować produkcje i zużycie. Najelepszym rozwiązaniem jest użycie elektrowni szczytowo-pompowych jako baterii, ale
  • Odpowiedz
@MamByleJakiNick dlaczego rozproszenie podnosi koszt? wręcz przeciwnie. przesył jest tańszy. Zgadza się że nie wszędzie dobrze wieje ale nawet tam gdzie warunki są mało korzystne cena MWh z wiatru jest tańsza od MWh z atomu. Problem taki że jakość energii z wiatru jest niska bo dostępna jest tylko w określonym czasie
  • Odpowiedz
@zibizz1 mi się wydaje że koszt przesyłu nie zrekompensuje mniejszej wydajności takiej elektrowni. Nie bez powodu PGE chce budować farmę wiatrową na morzu. Tu nie chodzi o odległość od zabudowań, tylko właśnie wiatry - nad morzem są bardziej stałe, łatwiej coś takiego zbilansować

No i OZE to może być jedynie jako dodatek, nie da się na tym oprzeć energetyki. Musi być atom/gaz/węgiel jako podstawa. Elektrownie wiatrowe w ciągu roku generują około
  • Odpowiedz