Wpis z mikrobloga

Jaki piec gazowy do starego, murowanego, ocieplonego domu z nowymi kaloryferami o powierzchni około 140m? Piec w piwnicy. (do tej pory jest węglowy zasypowy, bo mieszkali tam górnicy).
Na co zwrócić uwagę przy takiej instalacji? Mieszkać będzie dwójka dorosłych i dwa kaszojady. Na lato są aktualnie ogrzewacze przepływowe trójfazowe, ale z gazem chyba lepiej zrobić zasobnik całoroczny? Chciałbym też kolektory słoneczne do ogrzewania wody (podobno latem często są wystarczające do ogrzania wody użytkowej).
#budownictwo #budujzwykopem #remontujzwykopem #ogrzewanie #dom
  • 12
Na co zwrócić uwagę przy takiej instalacji?


@Ranger: czy masz odpowiednią wysokość pomieszczenia.

Chciałbym też kolektory słoneczne do ogrzewania wody (podobno latem często są wystarczające do ogrzania wody użytkowej).


@Ranger: nie ma sensu, lepiej FV. Wtedy masz prąd a do zasobnika grzałkę wsadzisz i też zagrzejesz. Jak już zagrzejesz to jeszcze coś prądu dla siebie będziesz miał.
  • 0
nie ma sensu, lepiej FV


@ksiak: no nie wiem, skoro:

Średnie koszty zainstalowania fotowoltaiki mieszczą się w przedziale od 15 000 zł do 25 000 zł.

a parę rurek jest o wiele tańsze, mniejsze i prostsze w instalacji i obsłudze. Na niekorzyść FV jeszcze kwestia doktoryzacji z umową z dostawcą prądu i automatyzacją grzałki...

Ale może jestem głupi, bo właściwie dopiero rozglądam się za potencjalnymi rozwiązaniami.
a parę rurek jest o wiele tańsze, mniejsze i prostsze w instalacji i obsłudze. Na niekorzyść FV jeszcze kwestia doktoryzacji z umową z dostawcą prądu i automatyzacją grzałki...


@Ranger: tylko tymi rurkami zagrzejesz wodę i nic więcej. Panelami zagrzejesz wodę, naładujesz w przyszłości samochód itp.
Ustawienie grzałki to jest najmniejszy kłopot.

w ten zakaz gazowych trudno mi uwierzyć - nie ma opcji, żeby infrastruktura elektryczna udźwignęła ogrzanie tych miast i wsi
@Ranger: no to jak jest to ładujesz gazowy ale nie kupuj nic drogiego bo nie wiadomo czy za 10 lat nie będzie trzeba wywalać. Zwykły piec jednofunkcyjny, do tego zasobnik i powinno się zmieścić w okolicy 5-6k pln.