Wpis z mikrobloga

Chciałem zacząć naukę francuskiego, ale uświadomiłem sobie, że po prostu nie wiem jak to zrobić. Jedyny język obcy jaki znam to angielski i zacząłem się go uczyć jak wszyscy, czyli od małego gówniaka, więc nie pamiętam początków nauki i tego jak się to robi.

Jak zacząć naukę nowego języka obcego, z którym nie miało się nigdy styczności? Od czego tu zacząć? Książek? Filmów? Jakiś kursów? Doradźcie, proszę.

#francuski #jezykiobce
  • 22
  • Odpowiedz
@Kamenes: Zacznij od odmiany być
je suis — ja jestem.
tu es — ty jesteś.
il, elle, on est — on, ona, ono jest.
nous sommes — my jesteśmy.
vous êtes — wy jesteście.
ils, elles sont — oni są.
  • Odpowiedz
@arinkao: Ma bardzo duzo wspolnego z jezykiem angielskim. Sztuka polega w wymowie poszczegolnych wyrazow. Jak ktos juz ogarnia rodzajniki, to jest niezle, ( ͡° ͜ʖ ͡°) wiadomo, pozniej dochodzi zasób slownictwa i sposob w jaki uklada sie zdania. Czesto mylace jest to, ze duzo rzeczownikow ma w jezyku polskim rodzaj zenski a we francuskim meski. Reszta to niuanse z ktorymi trzeba sie po prostu zzyc i
  • Odpowiedz
@Kamenes: Czytałem gdzieś opinie, że nie warto słuchać porad od ludzi którzy którzy znają kilka języków/łatwo się ich uczą bo właśnie nie dostrzegają już tych początkowych problemów, więc może weź to z przymrożeniem oka i przepuść przez swoje własne doświadczenia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaż serio mam wrażenie, że efekt zazwyczaj wynika z motywacji i chęci niż 'wrodzonych' zdolności bo jak się zapytam kogokolwiek kto mi mówi, ze mi łatwo to przychodzi ile czasu w tym tygodniu spędził na nauce to nie pada inna odpowiedź niż zero, więc się nie demotywuj, że niby trudne :P

Na zachętę:
- Ogólnie każdy kolejny język idzie łatwiej bo znasz już analogiczne mechanizmy i nawet podswiadomie wiesz jak się sprawnie uczyć.
- Nie zaczynasz tak zupełnie od zera - mówi się, że 30% slow w angielskim pochodzi w rożny sposób / w różnych czasach przeszło z francuskiego.
- Gramatyka tez pomimo tego, że się widocznie różni
  • Odpowiedz
@Kamenes: jak chcesz szybko i masz kasę to szukaj tutora przez neta, by indywidualnie cię uczył te parę h tygodniowo, a sam wkuwaj fiszki z audiowymową, kiedy tylko będziesz miał okazję, nawet 5minut, po pewnym czasie książki czytaj i filmy oglądaj, jak już nie będziesz musiał tłumaczyć po pół strony. Do uczenia się pisania, jeśli nie masz z kim to polecam chatgpt - może ci bardzo pomóc rozmawiając z nim
  • Odpowiedz
@Kamenes: najlepszym i najszybszym sposobem na nauke jezyka francuskiego jest po prostu pojscie do Legii Cudzoziemskiej. Jak przejdziesz testy psychofizyczne, to pozniej juz bedzie z gorki ( ͡º ͜ʖ͡º) mozesz tez sprobowac dostac sie do wiezienia we Francji, tez w miare tania opcja nauki jezyka. albo probowac dostac sie do Parlamentu Europejskiego jako polityk. Tutaj slabo, bo wcale nie musisz miec znajomych Belgow czy Francuzow,
  • Odpowiedz
@Kamenes: ja cie mogę tez trochę w ramach zachęty pouczyć np. kła - to jest po francusku "co"? siltuple - to jest zwrot którego używa sie gdy prosisz o coś kogoś i nie chcesz, żeby to brzmiało jak rozkaz ( po polsku to jest oczywiste, ale po francusku dodaje sie ten zwrot na końcu, żeby zmiękczyć ta wymowę) oczywiście siltuple mówisz kiedy zwracasz sie do kogoś kogo znasz. Silwuple wtedy
  • Odpowiedz
@Kamenes:
Jeden taki redaktor mówił, że portugalskiego nauczył się ucząc się słówek. Czyli aplikacje typu duo lingo. Jak już opanował słówka to próbował słuchać/czytać rzeczy w oryginale i sobie tłumaczyć jak czegoś nie rozumiał (i zapamiętywać więcej słówek).
Bardziej się podłapuje gramatykę z faktycznie używanych konstrukcji niż z formułek.
  • Odpowiedz
@Kamenes: @gazozaur @DocEmmettBrown duolingo jest spoko, żeby oswoić się z językiem i mieć jakikolwiek punkt zaczepienia przy dalszej nauce. No i żeby przekonać się, czy dany język się naprawdę podłapie, czy się będzie z nim męczyć. Trzeba jednak w pewnym momencie przestawić się na inne źródła a duo używać później tylko jako narzędzia uczącego regularności.

Polecam też Radio Garden, żeby móc osłuchiwać się z codziennym językiem i przy
  • Odpowiedz