Wpis z mikrobloga

W zasadzie to skąd krypto mają wartość? Dlaczego ktokolwiek chciałby mieć coś co nie ma realistycznej wartości, ani realnego zastosowania (może poza tymi historiami o płaceniu w "Dark necie"), a banda zjebków stara się to kupić i sprzedać drożej? XD

#kryptowaluty
  • 32
@Gerax9: @donthateme złotówka jest powszechnie akceptowalnym środkiem płatności.

Za pracę otrzymujesz pewną wartość tej waluty i wymieniasz ją na dobra potrzebne do przeżycia (czy nie). W obrębie naszego kraju taką role pełni nasza waluta. Oczywiście możemy ją wymienić na dowolne dobra i lub inne waluty.

Kryptowaluty w teorii mogłoby być walutą, ale obecnie bardziej polegają na przepalaniu zasobów aby dać dzieciom nową zabawkę do gamblowania.

Po prostu funkcjonalnie krypto są upośledzone.
@NewBlueSky: a po co ludzie płacą miliony za malunki jakiegoś dziada co miał przypływ weny podczas maratonu ćpania? Skoro teraz wszystko można wydrukować.


@0pln: ludzie mogą płacić ile chcą.

Jedyny problem z kartami to przepalanie energii. Dlatego to nie powinno być legalne.
@NewBlueSky:
1. Stablecoiny - stokenizowane depozyty bankowe (e-pieniądze, np. USDC), CBDC (np. Australia) lub eksperymentalne kolateralizowane stablecoiny lub flatcoiny. Odtwarza system płatności na blockchainie / krypto pomijając bank czy sieć Visa (jest taniej).
2. Utility coiny - służą jako opłata transakcyjna, więc ich wartość zależy od ilości użytkowników sieci i tego jak dużo z niej korzystają.
3. Dobra kolekcjonerskie - czysta spekulacja, ale w niektórych kręgach symbol statusu. Od obrazków,
@NewBlueSky ale wiesz ze nie wszystkie krypto są oparte o proof of work (które znacznie wpływa na energochłonność projektu), ale masz też inne bardziej eko alternatywy jak proof of stake?


@Zaid: Nie znam szczegółów, mówie ogólnie, że ślad zużycia energetycznego powinien być sledzony i kontrolowany. A nawet jeśli są bardziej efektywne rozwiązania to póki marnują jakąś energie nie oznacza, że problem znika (zależy od skali).
@NewBlueSky: ludzie mogą przepalać energii ile chcą, w końcu za to płacą.


@0pln: no właśnie tu wchodzi caly ja na biało i stawia im limit, na osobę na dany okres czasu :)

Samochód masz? Do sklepu możesz na trzy razy z buta chodzić zamiast samochodem jechać


@0pln: nie mam samochodu, bo mieszkam w mieście i nie mam potrzeby z niego korzystać.

Myć też się możesz raz w tygodniu zamiast
wodę którą zużywasz trzeba poźniej oczyścić na co potrzebna jest energia.


@0pln: ale ty rozumiesz, że jest uzasdnione wydawanie energii (produkt który otrzymujemy w zamian ma jakąś faktyczną wartość i użyteczność?) Za chile mi wyjedziesz, że mogę siedzieć po ciemku? XD że jak będę kiedyś stary to potrzebuje wspomagania jakiejś maszyny na prąd itd.

0 logiki xDDD gadać jak zwierze co nie może zrobić kroku do przodu i nie widzisz całego
@NewBlueSky: dla jednego krypto jest użyteczne, dla innego nie.
Dla mnie bez sensu są gry komputerowe, tiktoki itp. - zabrońmy, bo tylko marnują prąd.
Blockchain już chyba nawet nasze PKO wdrożyło i to dzięki popularności i rozwojowi kryptowalut pomaga im oszczędzać zasoby, więc nie szarżuj.
Jak to mawia mój stary, wszystko się przydaje
@NewBlueSky: utrzymanie systemu tradycyjnej bankowości też zużywa energię. Tak samo gotówka. Nie ma nic złego w zużywaniu energii. Moznaby dyskutować, że marnowanie energii jest złe czy dobre, ale to inny temat.
Anyway, krypto mają wartość w tym, że ja na przyklad chętnie przyjmę zapłatę za swoje usługi w krypto.
@NewBlueSky: kryptowaluty nie muszą zużywać wiele energii i wiele z nich tego nie robi. Celem tego kopania jest ustalenie wspólnej wersji w mocno rozproszonej bazie danych. Algorytmy Proof of Work czy Proof of Stake to tylko mechanizm obiektywnej loterii. Jeśli jacyś głupi ludzie chcą płacić za to, że ktoś inny zużywa prąd, bo liczą, że na tym zarobią, to ich sprawa, ale gry są tak samo bezproduktywne. Można rozważać wyższą akcyzę,
@NewBlueSky: dla jednego krypto jest użyteczne, dla innego nie.


@0pln: ale ja mowie o obiektywnej wartosci, a nie subiektywnej, mam cie ciagle traktowac jak 5 latka bez zdolnosci do jakiegokolwiek myslenia? XD

Dla mnie bez sensu są gry komputerowe, tiktoki itp. - zabrońmy, bo tylko marnują prąd.


@0pln: imo spoko. Tylko zmierzmy ile prądu na nie idzie, bo to ma najwieksze znaczenie.

@NewBlueSky: utrzymanie systemu tradycyjnej bankowości też
@NewBlueSky: jest jeszcze wartość tego, że przy powszechnej adopcji krypto efektywnie likwidujemy podatek dochodowy, a to ma wartość dużo większą niż kwoty płacone na ten podatek - ja na przykład oszczędziłbym jakieś 8k rocznie na księgowości, gdybym nie musiał rozliczać dochodowego. Chętnie zapłacę 8k wyższy rachunek za prąd.