Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #elektronika #diy

Zrobiłem drugą stację, tym razem z analogową regulacją temperatury i wyciągiem. Wentylator działa niezależnie po uruchomieniu stacji, a lutownicę można włączać i wyłączać w trakcie pracy wentylatora, który pracuje ze zmniejszoną mocą aby było ciszej, ale i tak ciąg jest na tyle duży, że filtr przykleja się do kratki w trakcie pracy wentylatora. Za kolbę posłużyła mi kolba do chińskich stacji, jest tam lekko zmodyfikowana, oryginalna chińska obudowa, poprawione lutowania we wtyczce (było tragicznie) i grzałka z czujnikiem (o ile dobrze pamiętam termopara-K). Mosiężny grot wykonałem samodzielnie. W zasadzie nie widzę zbyt dużej różnicy między moją poprzednią konstrukcją, a takim rozwiązaniem. W obu przypadkach lutownica wymaga regulacji. Miałem też problem z czujnikiem, który spalił mi potencjometr i musiałem wszystko dokładnie spasować. Fabryczny grot się przegrzał w tym czasie, więc kolba nie była zabezpieczona w żaden sposób przed przegrzaniem. Teraz wszystko już działa. Płytkę grzałki wsadziłem jeszcze w koszulkę z włókna szklanego. Lutowane połączenia w środku przy braku zabezpieczenia termicznego wyglądają słabo.
tojestmultikonto - #tojestmultikonto #elektronika #diy

Zrobiłem drugą stację, tym ra...

źródło: 20230326_183935

Pobierz
  • 3
  • Odpowiedz
Gdy lutuję coś większego moją lutownicą muszę zwiększyć napięcie, co zwiększa moc i temperaturę gdy lutownica leży sobie i odpoczywa. Tutaj muszę sam ustawić odpowiednią temperaturę do lutowania konkretnej wielkości elementów czy pól lutowniczych. Gdy ją odłożę to nadal będzie utrzymywała wyższą temperaturę, bo muszę ją zwiększyć aby chciała lutować większe elementy.
  • Odpowiedz
Moje rozwiązanie oparte o regulację napięcia zasilania lutownicy jest bardziej uniwersalne, bo lutownica działa na zasadzie bezwładności. Ograniczając straty powodowane poprzez wypromieniowywanie ciepła na zewnątrz (zastosowałem ceramiczną osłonę grota, która jest z nim połączona na stałe i działa trochę jak piec kaflowy) i zwiększając pojemność cieplną poprzez zastosowanie odpowiedniej grzałki i sporego kawałka mosiądzu jak na moc 13-14 W osiągnąłem większą uniwersalność. Nie muszę niczego zmieniać aby moja lutownica działała, jeżeli są
  • Odpowiedz