Wpis z mikrobloga

33. Masoni francuscy a rewolucja rosyjska - 1.

Masoni pojawili się w Rosji w 1906 roku. Oczywiście, masoni istnieli w Rosji wcześniej i było ich wielu, nawet przed tym rokiem. Ale przed pierwszą rewolucją rosyjską organizacja masońska była zamkniętym systemem dla wyższych urzędników państwowych i administracyjnych oraz arystokracji. Teraz pozwolono było na otwarcie drzwi lóż dla szerokiej zwykłej publiki.

Według oficjalnej legendy masoni byli zakazani w Rosji od 1822 roku. Ale to tylko oznaczało, że masoneria nie była dla wszystkich. System lóż był zamknięty dla społeczeństwa. Tylko na zaproszenia i bardzo ograniczony dostęp, głównie dla aparatu administracyjnego.

Podczas pierwszej rewolucji 1905-07 pod presją zagranicznych partnerów doszło do "demokratyzacji" życia publicznego, z wprowadzeniem systemu wyborczego i niezależnego ustawodawstwa oraz z zezwoleniem na funkcjonowanie na terytorium Imperium lóż dla ogółu obywateli, nie związanych z państwem.

Istnieją kraje masońskie i nie masońskie. Na przykład USA miało w tym okresie masowy ruch masoński i można powiedzieć, że praktycznie każdy człowiek, który był cokolwiek wart w życiu, z całą pewnością można stwierdzić, że jednocześnie był również masonem. Masonów amerykańskich było około miliona, rosyjskich bliżej kilku tysięcy. Rosja nie była wtedy krajem masońskim.

Również ważnym rozróżnieniem, o którym wielu zapomina, jest to, że masoneria nie jest jednorodna. Wewnątrz masonerii istnieją różne nurty, można nawet powiedzieć, że tradycje narodowe. Na przykład we Francji są dwa wielkie związki, loże macierzyste, "Wielka Loża" i "Wielki Wschód", przy czym "Wielki Wschód" reprezentuje francuską tradycję narodową i interesy wyłącznie francuskiego państwa.

Wróćmy do Rosji. W momencie "legalizacji" masonerii dla ludności rosyjskiej liczba masonów była bardzo niska, a przez to i przez stuletni "zamknięty" okres istnienia, rosyjska narodowa tradycja masońska była bardzo słaba.

Z powodu tego niedociągnięcia w 1906 roku zaczęto zakładać nowe loże z pomocą braci francuskich, dwóch czcigodnych mistrzów nawet przybyło ze Francji w tym właśnie celu. Tak się stało, że nowa rosyjska masoneria dla szerszego grona osób znalazła się pod jurysdykcją macierzystej loży "Wielkiego Wschodu" i pod silnym wpływem braci francuskich i ich tradycji.

Jak przebiegał rozwój. Początkowo drzwi nowych lóż były szeroko otwarte przez około pięć lat, bardzo łatwo było zostać bratem idei "fraternite, egalite, liberte". Ale w 1912 roku niespodziewanie loże zaczęły być "usypiane", co znaczy zamykane, a ich członkowie zwolnieni. Zamknięto było 50 nowych lóż. Ale znowu niespodziewanie po roku lub dwóch były one znowu otwierane.

Czym było to zamykanie i ponowne otwarcie? Było to zwykłe oczyszczenie szeregów członkowskich. W lożach pozostali tylko członkowie, nowi bracia rosyjscy francuskiego "Wielkiego Wschodu", którzy podzielali ideały masonerii francuskiej. A jakie były podstawy tej narodowej masonerii? Francuska tradycja masońska była jednocześnie republikańska, lewicowa i szowinistyczna, oczywiście szowinizm oznacza tu szowinizm francuski.

Warto również wspomnieć, że masoneria może mieć w różnych proporcjach charakter tak duchowy, jak i polityczny. I tak się składa, że na rosyjskim gruncie skrajnych realistów loże rosyjskie do pewnego stopnia zaniedbywały duchową stronę masonerii, ale w polityczną stronę zjawiska angażowały się nawet z nadmiarem.

(ciąg dalszy nastąpi w zamian za plusy)

#historia
  • 2
@Rasteris: no tak, w tym była kłotnia "Grand Łoży" i "Wielkiego Wschodu Francji", czy postać Wilekiego Architekta jest tak potrzebna. Ale loże w Rosji zbierały się nie dla takich finezyjnych dysput na tematy spirytualne, zaczęli od początku od kwestii politycznych i dążenia do uszczęśliwienia wszystkich ludzi.