Wpis z mikrobloga

Dzisiaj posiedzenie FOMC i wszyscy się zastanawiają, czy FED podniesie, opuści czy nie zmieni stóp procentowych. FED ma wiele sprzecznych interesów, tj. upewnia się, że dolar zachowuje wartość i jej nie traci przez nadmiarową inflację, dba o spójność systemu bankowego i stanu ekonomii, nawet kosztem obywateli.

Posiadacze #bitcoin chwalą się tym, że ich moneta ma przewidywalną politykę monetarną i skończoną podaż oraz reklamują go jako "złoto internetu". Zwykli ludzie, którzy boją się upadku systemu i szukają bezpiecznego miejsca na ulokowanie kapitału, niestety sporo wpływowych ludzi wskazuje bitcoin jako jedyną alternatywę, przez co rozważają ten scam. Myślę, że warto uzmysłowić ludziom, że nie jest tak różowo, a bitcoin ma wiele problemów, które rzucają cień na jego wartość lub wręcz zagrażają jego egzystencji w perspektywie nawet tej dekady:

Koszt
fakt, że #bitcoin zużywa obecnie 0.5% światowej energii, za którą płacą jego kupujący i posiadacze. Obecna inflacja wynosi 1.7%, a przez wiele lat wynosiła >25% czy >5%, co sprawiło, że bardzo wąska grupa ludzi kontroluje wiele z tych żetonów. Myślę, że warto się zastanowić, ile zasobów i energii zostałoby włożonych, gdyby bitcoin kosztował $1mln lub więcej oraz jaką wartość / usługę posiadacze otrzymują w zamian.

Niepewna Przyszłość
Przez fakt, że wielkość bloków została ograniczona do 1MB, a opłaty transakcyjne nie wydają się być realistycznym źródłem przychodu. Obecnie dodruk BTC stanowi aż 98% przychodu kopaczy. Sieć zawsze była i nadal jest utrzymywana z dodruku. Obecnie jest to ~1.7% infalcji, więc dopiero od niedawna bitcoin ma inflację zbliżoną do fiata za czasów, kiedy stopy % nie były niskie. Jak widać na obrazku, w przyszłym roku i co 4 kolejne lata będzie spadać o połowę. Gdyby odciąć dodruk już dzisiaj, wartość bitcoina nie urosłaby raczej do $1mln, a sieć byłaby podatna na ataki 51% jak BSV, ETC i inne zapomniane łańcuchy. Dane: https://www.theblock.co/data/on-chain-metrics/bitcoin/bitcoin-miner-revenue-daily . Co więc się stanie z siecią bitcoin, jeśli nie dojdzie do pełnej dominacji i hiperbitcoinizacji? Gwarantowany upadek prędzej czy później. Od kiedy Bitcoin będzie miał niską inflację, nie będzie potrafił istnieć cierpliwie na marginesie - on WYMAGA (!!!), żeby jego cena się podwajała co 4 lata albo jego bezpieczeństwo zostanie osłabione na tyle, że może zostać niskim kosztem skutecznie zaatakowany, przez co straci wiarygodność i zostanie zapomniany jak te inne łańcuchy. Wtedy ludzie efektywnie stracą wszystkie "oszczędności" na bitcoinie, bo nikt już tej sieci nie dotknie.

Fałszywa rzadkość (false scarcity)
O ile złoto jest pierwiastkiem chemicznym, który nie wymaga infrastruktury do podtrzymania jego istnienia, bitcoin wymaga ciągłego wkładu od strony konsumentów (kupujących od górników) lub użytkowników (opłaty), który służy do opłacania "Kopalni". Od lat powstawały sieci jak LTC, DogeCoin, które poważnie lub żartobliwie imitowały tę sieć i tworzyły odrębne waluty cyfrowe. Skoro oparte są na tym samym algorytmie i są równie używalne, to co sprawia, że aktywność ekonomiczna w przyszłości ma się skupiać wokół tej monety, którą uruchomił akurat ten konkretny hacker w piwnicy w 2009, a nie inny? Czy za wirtualnym dobrem stoi cokolwiek więcej niż chwilowa moda? Czyżby pomarańczowe złoto było łatwiej reprodukowalne niż niektórzy chcieli by wierzyć? W czym pomarańczowe cyfrowe złoto jest lepsze od cyfrowego złota z podobizną pieseła? Jaka jakościowa różnica uzasadnia zakup tego konkretnego żetona za $28000, skoro nie wiadomo nawet czy przetrwa kolejną dekadę, nie wspominając o zachowaniu wartości (w przyszłości będą chętni na jego kupowanie).

Produktywna Konkurencja
Od czasów b-money, bitgold (1998) czy bitcoina (2009) nastąpiło wiele postępów w rozwoju technologii blockchain i sieci rozproszonych. Obecne sieci pozwalają na tanie i skalowalne rozwiązywanie wielu innych problemów, które wcześniej wymagały pośrednika w postaci regulowanej instytucji, a których ograniczona technologia bitcoina nie była ani nie planuje być w stanie zaadresować.

Od rejestracji domen internetowych przez tokenizację obligacji, pieniędzy (e-pieniądz jak USDC), akcji spółek i handlu nimi, wytwarzania instrumentów pochodnych, organizowania aukcji, zakładów, pożyczek, zawierania innych form kontraktrów. Te operacje na łańcuchu są opłacane w natywnej walucie (np. ETH, SOL, APT), dzięki czemu można modelować protokół jako biznes, który ma udziałowców i generuje przychody i rozchody ( przykład ETH ). To sprawia, że długoterminowo, jest to biznes jak każdy inny, ale nie podlegający żadnej konkretnej jurysdykcji, i w przeciwieństwie do bitcoina może znaleźć swoją małą niszę i przetrwać bez grania "Va banque" i jak inne piramidy finansowe, nierealistycznego pożerania GDP całego świata.

Zapraszam do merytorycznej duskusji. Niestety #czarnalista dalej nie działa, więc może się nie obejść bez toksyków czy osób silnie zaburzonych ;)

Dodam też, że mam szorta przeciw BTC zarówno wględem USD jak i ETH.

#kryptowaluty #bitcoin #finanse #inwestycje
Pobierz
źródło: Frwya7NaMAATjWf
  • 9
@mazaken: rozważać warto każdy scenariusz, ale potem przypisać mu prawdopodobieństwo. Obstawiam +25bp, bo trzeba wysłać sygnał po wtopie, ale będą schodzić jeszcze w tym roku, bo widać, że chcą chronić bańki, które tak pięknie nadmuchali. Potem powrót do QE.

czasami mam wrażenie, że chyba sam nie do końca wierzysz w niektóre zarzuty które piszesz xD nie skręca Cię żenada od tego?

@ogolnyproblem: jedyna rzecz, w którą czasem wątpię jest
Pobierz
źródło: e63f7518b2ac30dc996515b44640826d
@gysnde: szorcenie BTC w tym momencie to niezbyt dobry pomysł (delikatnie mówiąc). Nie mówię że wierzę jakoś mocno w bitcoina, wręcz przeciwnie - uważam że w przyszłości BTC nie będzie główną krypto walutą. Tak jak ma to miejsce w niemal każdym przypadku gdy wchodzi nowa technologia. Prekursor jest zastępowany przez lepszego następcę. Która to będzie waluta? Ciężko powiedzieć, chociaż mam kilka typów.
Niemniej uważam że najbliższy czas (kilka miesięcy) będzie skokiem
@konrado12: myślę, że może podbić max do 30k, ale nie ma szans na nowe ATH.

Za dużo ludzi ubrało się na górce 2021, kiedy każdy obywatel amerykański dostawał $1500/msc od Rządu, stopy były zerowe, i niemal każdy brał kredyt, bo był tani. Wtedy też ludzie uczyli się inwestowania z TikToka, a SP500 chodził po $4800. Ci sami ludzie, którzy się wtedy ubrali za $60k będą chcieli wyjść, choćby z niewielką stratą,
pomyśl choćby o tych wszystkich dziesiątkach tysięcy ludzi z Facebooka czy Amazona i pochodnych branż. Jeśli nie znajdą pracy w ciągu 3-6 miesięcy (severance package daje 3 miesiące pensji zwykle), to nie będzie ich stać na ratę / czynsz i prędzej czy później się wyprzedadzą ze wszystkiego. Sporo inżynierów ma krypto.


@gysnde: Akurat inzynierow IT to raczej tak nie analizuj. Raz ze oni znajda prace tylko gorzej platna dwa przy zarobkach