Wpis z mikrobloga

@bart0sz: większość urządzeń jakie istnieją na świecie psują się właśnie w taki sposób : same z siebie

możesz zwyczajnie wyjąc ten dysk, podpiąć pod jakiś adapter ssd > usb i zobaczyć czy komputer jakkolwiek zobaczy ten dysk

kupiłeś w sierpniu to daj na gwarancje, chyba że się boisz że go naprawią i masz jakieś nudesy czy coś xD
@Loginconajmniej4znaki: tego się nie obawiam, ale mam tam trochę dokumentów, których potrzebuje na bieżąco. Zanim mi tą gwarancję rozpatrzą... Nie bardzo mogę czekac.
To tak już na przyszłość widzę, że na SSD to poza systemem nie ma sensu niczego trzymać, skoro żywotność watpliwa i takie to kapryśne.
@bart0sz: kwestia szczęścia/nieszczęścia, mi się chyba nigdy w życiu nie zepsuło nic elektronicznego oprócz peryferii typu myszka/klawiatura, mam jakieś gówniane najtańsze dyski ssd co już mają ponad 10 lat i dalej działają

w sumie nie wiem na czym chcesz trzymać jak nie na ssd, hdd też się może zwyczajnie zepsuć, jak masz potrzebne pliki to raczej nie jest istotny sam nośnik tylko jakiś backup w chmurze albo drugim dysku
hdd też się może zwyczajnie zepsuć, jak masz potrzebne pliki to raczej nie jest istotny sam nośnik tylko jakiś backup w chmurze albo drugim dysku


@Loginconajmniej4znaki: SSD jak się psuje to od razu pacjent zmarł. HDD też tak może strzelić w kalendarz bez ostrzeżenia jak SSD, ale jeśli się go testuje co jakiś czas, to można się zorientować, że ma się ku końcowi i zabezpieczyć dane.

SSD się psuje jak motocyklista
@GhostTrick: nawet szkoda mi to reklamować, wiedząc że mam na nim kopie ważnych dokumentów i jednak wolałbym, żeby nie trafiły w niepowołane rece.
To jaki dysk byś polecił pod system? Mam te wejście vmne czy jak to się tam zwie. Najlepiej jakby był dostępny w jakiejs sieciowce, bo potrzebuje od ręki.
@GhostTrick: pamiętam, że jak kupowałem ten dysk to serwis Acera nie dawał gwarancji, że będzie działał przez nvme. I rzeczywiście w internecie występowały różne opinie użytkowników tego laptopa, jednym działał, innym nie. Liczę, że może tu jakiś problem wystąpił. Czego potrzebuje żeby podłączyć ten dysk w inny sposób?
ten konkretny został mi polecony na wykopie. Wzialem, bo się nie znam haha


@bart0sz: Też wziąłem niedawno dla koleżanki, bo u mnie sporo padło, ale i sporo działa. No i padł po trzech godzinach.

Zanojomy, który ma sklep komputerowy, najpierw odradzał klientom goodramy, bo było dużo reklamacji, a potem wycofał je z oferty.
@bart0sz: HDD, SSD, Goodram, Kingston, Samsung, Lexar, Kioxia - i tak liczy się robienie kopii zapasowej ważnych danych na drugim dysku i/lub w chmurze. Tylko to Cię zabezpieczy przed utratą danych.

Ludzie którzy odzyskują dane z padniętych SSD polecają Samsunga, ich zdaniem Samsung robi najlepszy kontroler. Chociaż ostatnio mieli problem z firmware i ludziom masowo padały ;D

Jeśli w lapku masz PCIe 3, to nie ma sensu przepłacać (np 100zł więcej)
@bart0sz: A ten SSD jest widziany w BIOS? Opcje:
- Widać go pod jego nazwą (producent/model)
- Widać go pod jakąś inną nazwą (padnięty)
- Nie widać go wcale?

Gdyby jakimś cudem on wstał, to możliwe, że masz jedną szansę na zgranie danych z tego SSD - wtedy nie wyłączaj laptopa, tylko zgraj wszystko na HDD i Pendrive.

Niektóre dyski SSD mają możliwość "resetu", jeśli się im zrobi "power cycle", ale
@GhostTrick: bios go nie widzi wcale
No właśnie z tym dyskiem rzekomo są problemy z kompatybilnością. Nawet kontaktowałem się z serwisem Acera i gość mówił, że oficjalnie niekompatybilny, ale z praktyki wie, że działa. Jeszcze naiwnie liczę, że to problemy z laptopem, a nie dyskiem. Jutro podskocze do jakichś speców od padniętych SSD rozwiac wątpliwości.