Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tymi kotłami gazowymi w piwnicach niższych niż 1,9m? Widziałem już kotły w domach z piwnicami zdecydowanie niższymi niż 1,8m...

W istniejących budynkach dopuszcza się instalowanie kotłów w pomieszczeniach o wysokości co najmniej 1,9 m pod warunkiem poprawnej wentylacji.

Jak to pogodzić? Biorę pod uwagę dom z przyłączem gazu, ale kocioł tam jest węglowy, więc będę chciał go wymienić, ale sufit w piwnicy ma około niecałe 180cm

#budownictwo #gaz #dom
  • 17
  • Odpowiedz
@Ranger: Legalnie to się nie da, mógłbyś ewentualnie zrobić co moja bratowa co w piwnicy cukiernie zrobiła i aby spełniać minimalną wysokość pomieszczenia z bodaj piekarnikiem to zrobili małe pomieszczenie z gk w którym skuli chudziaka wykopali kilkadziesiąt centymetrów i zrobili wylewkę i mają legalną wysokość.
  • Odpowiedz
@Ranger: dobra doczytałem, faktycznie jest taki przepis. Co do kwestii, że widziałeś już u kogoś w niższej piwnicy, to po prostu ktoś sobie zamontował, nie było żadnego odbioru i podbijania gwarancji. Np jak montowałem znajomej kocioł w pomieszczeniu bez wentylacji, to gość też nie podbił gwarancji dopóki jej nie zrobiła.
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo: ok, takie też info znalazłem, że najlepiej skuć 2,42x2,42m, pogłębić, i wylać nową wylewkę głębiej, żeby mieć te 1,90 wysokości?
  • Odpowiedz
@Ranger: No jest to chyba jedyna opcja aby to legalnie zrobić bo nielegalnie to oczywiście w łapę można dać tylko to się może źle skończyć jak coś się stanie.
  • Odpowiedz
  • 1
@2xpapanalepiku: jeśli nie będzie się dało łatwo tego ogarnąć, to będzie na piętrze, ale to jest debilne prawo, bo nie uważam tego za bezpieczniejsze xD zamiast czujnik czadu i gazu w piwnicy, to będę musiał mieć w przestrzeni mieszkalnej...

Akurat ta piwnica jest czyściutka, byłem w szoku jak to zobaczyłem xD
  • Odpowiedz
@Ranger: nie wiem czy wiesz ale na to je pozwolenie na budowę. Budynek można na zgłoszenie wybudować ale rozbudowa instalacji to już pozwolenie, ....oczywiście co do zasadny jeśli chcesz mieć porządek w papierach
  • Odpowiedz
Pompa ciepła ma sens przy kaloryferach?


@Ranger: zależy jakie kaloryfery, jak ocieplony budynek, jaka stolarka itp itd. Jak planujesz remont to pewnie i tak tam wleci podłogówka?
  • Odpowiedz
  • 0
@ksiak: no właśnie nie planuję remontu, dom jest do wprowadzenia się. Ocieplony, okna nowe. A piec jest węglowy, bo właściciel górnik i miał przydziały.
  • Odpowiedz