Wpis z mikrobloga

Kilka słów o dziedziczeniu. Czyli o tym jak ustawodawca zadecyduje za Ciebie.

Polacy są nieświadomi w wielu kwestiach finansowych. Kontrowersje budzi system emerytalny, działalność banków w kwestiach kredytowych czy BFG. Jako naród wykazujemy się dużą nieufnością do instytucji publicznych i przepisów jakie nas bezpośrednio dotyczą. Polacy są przywiązani do gromadzenia majątku. Model subskrybcji wszelkich dóbr w Polsce się nie przyjął. Wolimy własność. Posiadanie majątku to także pewne obowiązki natury prawno-podatkowej.

Testament, pełnomocnictwa warunkowe, zapis bankowy czy spis majątku. Wszystkie te rzeczy to minimalny koszt, który znacząco uprości sytuacje po Twojej śmierci. Jakiś czas temu robiłem na wykopie ankietę, mniej niż 5% odpowiedziało, że posiada testament. W pewnym sensie każdy posiada tylko w dużym uproszczeniu został on stworzony przez ustawę. Problem z takim dziedziczeniem występuje prawie zawsze:

Masz dzieci? Przejmą one majątek i jego dalsza obsługa będzie znacząco utrudniona. Brak zdolności do czynności prawnych sprawi, że nieruchomości, środki trwałe firmy czy inne wartościowe przedmioty będą mogły zostać sprzedane tylko w wyniku decyzji sądu rodzinnego.

Nie masz dzieci? Czy jest sens żeby Twój majątek trafił do starszego pokolenia, czyli do rodziców? Nabycie spadku, zarządzanie nim i wszelkie procedury są skomplikowane. Potem po śmierci rodziców majątek znów będzie dzielony.

Kolejne przypadki nad którymi powinniśmy się zastanowić to związki nieformalne czy prowadzenie firmy. Wtedy tematy stają się jeszcze bardziej skomplikowane. Także jeśli nasz majątek jest obciążony zobowiązaniami, na przykład hipotecznymi.

Najważniejsza różnica między dziedziczeniem ustawowym i według woli zmarłego. Z mocy testamentu majątek jest przekazany w całości, do konkretnie wskazanej osoby, a według ustawy ułamkowo. Czy masz pewność, że Twoja rodzina dogada się co do jego późniejszego podziału?

W kolejnym wpisie omówię zachowki, pełnomocnictwa, zapis bankowy i spis majątku oraz w jaki sposób zabezpieczyć te kwestie przy pomocy oszczędności oraz ubezpieczeń na życie.

  • 2
@Krupier: Tak, ale zachowek nie jest roszczeniem o przedmioty ze spadku, tylko o kwotę pieniężną odpowiadającą wartości określonej ustawą części spadku. Co ma znaczenie przy dziedziczeniu np. nieruchomości czy dzieł sztuki. Spadkiem możesz rozporządzić dowolnie.