Wpis z mikrobloga

Mam taką rozkminę odnośnie źródeł zasilania w domach jednorodzinnych. Być może ktoś mnie oświeci, coś doradzi bądź zainspiruje. Aktualnie posiadam część paneli fotowoltaicznych 4kW On-Grid (falownik Huawei). Chciałbym swoją farmę fotowoltaiczną rozbudować o 3kW (najlepiej Off-Grid) jednakże na własną rękę, bez dotacji (tak jak wcześniejsze panele). Wiem też, że odbiorca energii będzie się raczej burzył jeśli z drugiej fotowoltaiki oddawałbym do sieci dodatkowo 3kW i być może nawet cofnęliby mi dotację bądź nałożyli jakąś karę z racji braku wcześniejszego poinformowania.
Mam natomiast pewien pomysł, aby kolejny falownik (3kW paneli) rozbudować o pewien układ, który mógłby jednokierunkowo "wspomagać" moją fotowoltaikę 3kW o prąd z sieci (magazynu) lub z paneli fotowoltaicznych 4kW On-Grid.

Przykład 1:

W domu zużywam 1kW energii.
Całą energię z paneli 3kW zużywa dom bez oddawania do sieci (reszta może się wytracać lub używać np. jako grzałki wody).
Cała energia 4kW z paneli 4kW jest oddawana do sieci.

Przykład 2:

W domu zużywam 5kW energii.
Całą energię z paneli 3kW zużywa dom, jednakże prądu w domu nadal nie wystarcza. Wówczas uruchamia się układ, który jednokierunkowo wspomaga zapotrzebowanie 5kW w domu o dodatkowe 2kW (z fotowoltaiki 4kW lub z sieci).
Reszta energii z paneli 4kW (reszta 2kW) jest oddawana do sieci.

Czy takie rozwiązanie jest możliwe do zbudowania? Być może istnieją gotowe układy, które mi w tym pomogą?

#mikrokontrolery #arduino #esp8266 #esp #esp32 #elektronika #elektryka #budownictwo #budowadomu #fotowoltaika #invertery #falownik #huawei #programowanie #tranzystory #energetyka #energia #energiaodnawialna #cieplownictwo #ogrzewanie #technologia
  • 8
@MisiekD: ze względów bezpieczeństwa nie możesz łaczyć ongrid z offgrid o ile rozumiesz te różnice

Możesz bezpiecznie zwiększyć instalacje o 25 % i energetyka powinna się zgodzić/ lub nie zauważyć jak nie zgłosisz
Jak otrzymałeś dotacje i masz kwit że fundusz to klepnął to nikt dotacji nie zabierze

Pamiętaj tez że oficjalna rozbudowa instalacji wrzuci Cię do nowych zasad rozliczenia,

Nie rozumiem co znaczy na własną rękę? ja swoja FV zbudowałem
@lukaschels: Hmm, pierwsze słyszę, że nie można łączyć On-Grid z Off-Grid, ciekawe. A dlaczego?

Kurcze, z tą dotacją mnie zaskoczyłeś. Nie wiem czy ja gdzieś nie przeczytałem, że regulamin dotacji jest taki, że przez X lat masz nic nie zmieniać, a jak zmienisz to mogą cofnąć dotację. Możliwe, że gdzieś na elektrodzie.

Właśnie tych nowych zasad rozliczania muszę unuknąć, jestem na starych i zmiany chcę uniknąć. Dlatego właśnie chciałem rozbudować "po
@lukaschels: @MisiekD
rozbudowując instalację nie stracisz prawa do net-meteringu.

Co do dotacji:

'Można rozbudować instalację bezpośrednio po otrzymaniu dotacji pod warunkiem, że rozbudowa nie będzie wiązała się z demontażem elementów (np. inwertera) instalacji, która podlegała dotacji. Dodatkowo, rozbudowa istniejącej instalacji nie podlega dofinansowaniu w ramach programu Mój prąd.'
No chyba że wziałeś dotację z innego programu.

Moim zdaniem, jeśli masz możliwość dołożenia paneli na obecnym falowniku on-grid to dołóż tyle, ile
@Zakrentas: gdzie nieco ucinał znaczy 4200W na godzinę gdy każdy panel robi 100%. Ale jak są chmury i każdy panel robi 50% to będą robić te 4000W.

Jeśli chcesz rozbudować o kilka paneli to zainteresował bym się microinwerterami
@WMPP: jeśli ma panele w dwóch różnych orientacjach, to nigdy nie osiągają 100%. A nawet jeśli na południe, to może przez kilka-kilkanaście dni w roku osiągają 100% sprawności. Ogólnie, jeżeli panele sa na południe to i tak opłaca się przewymiarować moc paneli względem falownika o 20%, jeśli wsch-zachód o 60%. Jeśli instalacja ma już co najmniej rok, to dodatkowo panele zdegradowały się o kilka procent.

Jeśli można dołożyć panele do istniejącej
@MisiekD: jak dobrze że powiadomienia działają.
Off grid rozumiem jako instalacje nie podłączaną do OSD (Operator systemu dystrybucyjnego) a on-grid połączona.
Ongrid produkuje gdy w sieci jest prąd gdy znika instalacja tez się odłącza by nie zabić elektryków na słupach.
Offgrid jest odłaczna od OSD i produkuje zawsze gdy jest słońce, aby podłaczyć bezpiecznie do domu musisz mieć dom odłączany od OSD, Hajchą albo jakimś innym

Wynika to z bezpieczeństwa sieci