Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ogarnia jak teraz wygląda zdolność kredytową?

Chce kupić: Domek za 650k

400k w gotówce
Dochód 2 osób UoP 12k, +działalność 5k.

Obciążenia 4k.

Także trzeba dobrać minimum 250k a najlepiej jak najwięcej.

Da radę kredyt teraz, czy dopiero ten 2%? Na ile można liczyć teraz lub jak myślicie (wiem że ciężko wróżyć z fusów bo nie ma programu jeszcze) jak to by wyglądało pod kątem zdolności przy kredo 2%?

#nieruchomosci
  • 10
@Ironizer: jak poczekasz na bk2% to robisz wkład 20%, resztę z banku.
Swojej kasy zostanie Ci ponad 200k, z niej zostawiasz na wyposażenie i odświeżenie, pójdzie pewnie z 100k w zależności od zakresu i tego ile sam możesz zrobić.
Ostatnie 100k wydajesz na udogodnienia takie jak kosiarki z nawigacją, zestaw akumulatorowych elektronarzędzi, auto, thermomix itd. i zostanie jeszcze na gofry w Mielnie i sushi raz w tygodniu
@bdg-bro: Brać BK2% na 550tys + 100k gotówka (byle 20% wkładu było). Reszta w obligacje 7% pierwszy rok, kolejne lata 1% + inflacja.

To nie jest opinia, pieniądze można dodawać. Z matematycznego punktu widzenia, kredyt na 4% kosztuje mniej niż odsetki z obligacji indeksowanych inflacją.
Za 10 lat obligacje i odsetki się skumulują, a dług będzie niewiele warty (inflacja go zje)
@wetorek2: tak bym chciał zrobić, tylko że zdywersyfikować gotówkę na inwestycje w działalność (ryzykowne ale bywa 30-60% stopa zwrotu), etfy, obligacje indeksowane inflacją, btc longterm za 20k.

Tylko nie wiem czy przy takich obciążeniach 4k przy wkładzie 20% dostanę 500k kredo. Dochód z działalności jest o wiele większy ale cały czas inwestuję i wolałbym specjalnie nie schodzić z inwestycji żeby wyrabiać zdolność.
@bdg-bro: brzmi jak plan, tak chciałbym zrobić. Tylko nie wiem czy mi dadzo tyle sianka przy 100k wkładu. Niby mają przychylniej patrzeć na zdolność i nawet oferować od 0% wkładu więc byłoby spoko. Pytam bo mam nieruchomość na oku i chciałbym sobie zaklepać przedwstępną i balansuje tutaj chyba na granicy ufając że PiS wypłaci kasę do końca 2023 :D
Dochód 2 osób UoP 12k, +działalność 5k.

Obciążenia 4k.

Da radę kredyt teraz, czy dopiero ten 2%? Na ile można liczyć teraz lub jak myślicie (wiem że ciężko wróżyć z fusów bo nie ma programu jeszcze) jak to by wyglądało pod kątem zdolności przy kredo 2%?


@Ironizer: Bez uwzględnienia działalności gospodarczej (potrzebnych jest więcej danych do obliczenia zdolności) już teraz jest szansa na uzyskanie wymaganej kwoty. Prawdopodobnie w przypadku programu Bezpieczny
@majkel88: miasto powiatowe 60k mieszkańców, do Trójmiasta 30 min samochodem/PKP. Dworzec PKP pieszo 5 minut, biedronka 1 minuta, centrum miasta 12 min (starostwa, zusy i inne). Pracuję zdalnie na działalności a do pracy w trzyzmianowym systemie na UoP mam 5 min (jeżdzę rowerem). Dom jest do odświeżenia ale można w nim mieszkać i robić powoli co się chce.