Wpis z mikrobloga

Czy ktoś ogarnia jak teraz wygląda zdolność kredytową?

Chce kupić: Domek za 650k

400k w gotówce
Dochód 2 osób UoP 12k, +działalność 5k.

Obciążenia 4k.

Także trzeba dobrać minimum 250k a najlepiej jak najwięcej.

Da radę kredyt teraz, czy dopiero ten 2%? Na ile można liczyć teraz lub jak myślicie (wiem że ciężko wróżyć z fusów bo nie ma programu jeszcze) jak to by wyglądało pod kątem zdolności przy kredo 2%?

#nieruchomosci
  • 10
  • Odpowiedz
@jedyny_wolny_login: 250k? Jeśli nie ma w schowku akcji czy obligacji które można upłynnić, jakim cudem wyciągnie 250k? Na dwie osoby mają netto 15k po obciążeniach, nawet gdy będą żyć na 5k (nie sądzę, patrząc na to że mają już 4k zobowiązań, pewnie na samochody), będą potrzebowali 2 lat by uzbierać 250k
  • Odpowiedz
@Ironizer: jak poczekasz na bk2% to robisz wkład 20%, resztę z banku.
Swojej kasy zostanie Ci ponad 200k, z niej zostawiasz na wyposażenie i odświeżenie, pójdzie pewnie z 100k w zależności od zakresu i tego ile sam możesz zrobić.
Ostatnie 100k wydajesz na udogodnienia takie jak kosiarki z nawigacją, zestaw akumulatorowych elektronarzędzi, auto, thermomix itd. i zostanie jeszcze na gofry w Mielnie i sushi raz w tygodniu
  • Odpowiedz
@bdg-bro: Brać BK2% na 550tys + 100k gotówka (byle 20% wkładu było). Reszta w obligacje 7% pierwszy rok, kolejne lata 1% + inflacja.

To nie jest opinia, pieniądze można dodawać. Z matematycznego punktu widzenia, kredyt na 4% kosztuje mniej niż odsetki z obligacji indeksowanych inflacją.
Za 10 lat obligacje i odsetki się skumulują, a dług będzie niewiele warty (inflacja go zje)
  • Odpowiedz
  • 0
@wetorek2: tak bym chciał zrobić, tylko że zdywersyfikować gotówkę na inwestycje w działalność (ryzykowne ale bywa 30-60% stopa zwrotu), etfy, obligacje indeksowane inflacją, btc longterm za 20k.

Tylko nie wiem czy przy takich obciążeniach 4k przy wkładzie 20% dostanę 500k kredo. Dochód z działalności jest o wiele większy ale cały czas inwestuję i wolałbym specjalnie nie schodzić z inwestycji żeby wyrabiać zdolność.
  • Odpowiedz
  • 0
@bdg-bro: brzmi jak plan, tak chciałbym zrobić. Tylko nie wiem czy mi dadzo tyle sianka przy 100k wkładu. Niby mają przychylniej patrzeć na zdolność i nawet oferować od 0% wkładu więc byłoby spoko. Pytam bo mam nieruchomość na oku i chciałbym sobie zaklepać przedwstępną i balansuje tutaj chyba na granicy ufając że PiS wypłaci kasę do końca 2023 :D
  • Odpowiedz
Dochód 2 osób UoP 12k, +działalność 5k.

Obciążenia 4k.

Da radę kredyt teraz, czy dopiero ten 2%? Na ile można liczyć teraz lub jak myślicie (wiem że ciężko wróżyć z fusów bo nie ma programu jeszcze) jak to by wyglądało pod kątem zdolności przy kredo 2%?


@Ironizer: Bez uwzględnienia działalności gospodarczej (potrzebnych jest więcej danych do obliczenia zdolności) już teraz jest szansa na uzyskanie wymaganej kwoty. Prawdopodobnie w przypadku programu
  • Odpowiedz
  • 0
@majkel88: miasto powiatowe 60k mieszkańców, do Trójmiasta 30 min samochodem/PKP. Dworzec PKP pieszo 5 minut, biedronka 1 minuta, centrum miasta 12 min (starostwa, zusy i inne). Pracuję zdalnie na działalności a do pracy w trzyzmianowym systemie na UoP mam 5 min (jeżdzę rowerem). Dom jest do odświeżenia ale można w nim mieszkać i robić powoli co się chce.
  • Odpowiedz