Wpis z mikrobloga

#informatyka #windows #windows10 #systemyoperacyjne #komputery #hakerzy
Komputerowe Mirabelki i Mirkowie, pomóżcie.
Mam:
1. SSD na SATA - 200 GB - 500 MB/s - tu jest zainstalowany Windows 10
2. HDD - 1 TB - 200 MB/s
3. SSD na M2 - 512 GB - 3000 MB/s
będę robił porządki i zastanawiam się czy nie lepiej byłoby przenieść Systemu na SSD nr 3
czy różnica w szybkości działania będzie odczuwalna?
jeśli tak to jak to zrobić?
z tego ci wiem opcja "Rozpoczęcie od nowa" oferuje instalację systemu tylko i wyłącznie na pierwotnym dysku (SSD nr 1).
więc jak to ogarnąć, żeby było dobrze?
Pobrać ISO i zainstalować od zera na SSD nr 3 a później zalogować się na konto windows (czy od razu podać klucz?) a w między czasie sformatować SSD nr 1,
Czy może użyć jakiegoś programiku do przenoszenia Windowsa i dopiero po przeniesieniu odpalić rozpoczęcie od nowa?
Czy może sam Windows oferuje możliwość migracji a ja o czymś nie wiem...
Pomocy! []
  • 20
@kropek: raczej nie chciałbym robić kopii dysku bo jest na nim straszny syf - stąd też pomysł na rozpoczęcie od nowa/świeżą instalację.
@F2f9TkqT5b: gdybym wiedział co to DD w linuźie to pewnie nie zadawałbym takich pytań :P
jak mniemam sprowadza się to do klonowania partycji.
@kidi1: po co odłączać wszystkie dyski?
ważne dane przeleję na HDD i tego dysku nie zamierzam w ogóle dotykać.
wymuszę bootowanie z pena i będzie git, tylko wtedy przez chwilę mogę mieć zainstalowane 2 windowsy na jednym kluczu.
Jak to nie będzie potrzeby wpisywania klucza?
@kidi1: właśnie nie mam klucza nie wiem gdzie jest który to mam tylko pendrive instalacyjny czy jak się instaluje windows jeszcze raz na tym samym komputerze to prosi o klucz? jak wyglada aktywacja? szczerze mowiac juz nie pamietam jakim kluczem to bylo aktywowane i co jesli nie bedzie aktywacji?
@kidi1: o dzięki jakiś pomysł jak ustalić wersje i skad ją sciagnąc idealną? czy chodzi tylko ze jak mam win 10 pro to kazda instalaca win 10 pro jest ok? czy sa jakeis inne na regiony, wersje?
@kidi1: ew. jesli mialem aktywny jakis stary a po uprgrate teraz win 11 jest, to moge odrazu instalowac ten wyzszy? czy najpierw nizszy na ktory byl klucz i znowu uprgatowac?
@kropek: Tak, chodzi o pro, home, edu i inne wersje. Możesz od razu wyzszy. W10 i W11 raz aktywowany będzie się automatycznie aktywował. Niezależnie czy masz klucz w UEFI wpisany czy recznie go wprowadzileś. Dopiero po wymianie płyty głównej i chyba procesora zmieni się identyfikator sprzętu i Windows porosi o aktywację bo będzie to nowy sprzęt. Nawet jakk na początku instalacji zawoła klucz to kliknij, że nie masz klicza i kontynuuj
@kropek: zawsze można sobie podejrzeć klucz, chyba w wierszu poleceń jeśli dobrze pamiętam.
sam tak zrobiłem gdy przesiadałem się z lapka na pc a nie widziało mi się kupować kolejnego Windowsa.

Poza tym, tak jak Mirki piszą, klucz jest zapisany gdzieś na płycie głównej więc instalator sam go powinien z czytać i użyć jeśli pasuje (a będzie pasował tylko wtedy gdy instalowana jest taka sama wersja)
@kidi1: a z punktu widzenia legalnosci wobec prawa, dawno temu kupiony windows, nie wiem gdzie mam ten dowod zakupu, czy jest jakas szansa ze dostane kiedys mandat za nielegalny jesli nie mam dowodu zakupu? serio zgubilem chyba ze znajde w historii platnosci karta albo gdzieś w mailu bo kupiony online
@kropek: polityka windowsa jest taka, że lepiej żebyś miał pirata niż system konkurencji (której i tak nie ma :P)
więc nikt Cię raczej nie poprosi o dowód zakupu.
Klucz można sprawdzić w rejestrze, odpalasz regedit, wchodzisz w:
Computer\HKEYLOCALMACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\SoftwareProtectionPlatform
klucz przechowany jest w rejestrze: BackupProductKeyDefault.
@kidi1: aha, bo mam też na sprzętach kupionych razem w windows w cenie, wiec nie mam odrębnej faktury papiera na windows więc nikt z tego powodu nie zrobi problemu w obecnych czasach? bo bardzo dawno temu straszyli "nielegalnym windows" i sprawą u prokuratora potem tlumaczyc sie trzeba gdzie ten rachunek ;) mity chyba takie były