Wpis z mikrobloga

Jest sobie mieszkanie z instalacją wykonana niby profesjonalnie (przez dewelopera) z 2014 roku.

Co to za głupi pomysł podłączenia obwodów oświetlenia bez zabezpieczenia różnicowoprądowego? A widzę to nie pierwszy raz.
I to również jeśli chodzi o oświetlenie łazienek, gdzie sobie można prysznicem lać po lampach.

Ja wiem że (chyba poza łazienką) prawo tego do dziś nie wymaga, ale jaki sens w dołożeniu sobie dodatkowej pracy, nawet dołożeniu w skrzynce dodatkowych elementów, tylko po to żeby ominąć różnicówkę niektórymi obwodami?
Przecież obwód oświetlenia tak samo jest groźny - leżą jakieś przewody na podwieszanych sufitach, kostki elektryczne nie wiadomo gdzie, tylko czekają żeby się gdzieś dotknąć do stalowych stelaży, ryzyko zalania wodą przez sąsiada z góry itp.

Jedyna jakaś tam zaleta, to że nie gaśnie światło jak różnicówka wywali obwód gniazd, ale to można przecież dwie różnicówki wstawić (osobno gniazda i oswietlenie).

No i teraz jeszcze pytanie - jest instalacja która teraz na wejściu ma rozłącznik modułowy (główny wyłącznik prądu), potem się rozchodzi na różnicówkę ze swoimi obwodami i te obwody które nie mają zabezpieczenia różnicowo-prądowego.
Pomysł jest taki żeby zastąpić ten rozłącznik róznicówką, która obejmie wtedy wszystkie obwody w mieszkaniu.

Jakieś wady?

#elektryka #remontujzwykopem #elektrykapradnietyka
  • 9
  • Odpowiedz
Co to za głupi pomysł podłączenia obwodów oświetlenia bez zabezpieczenia różnicowoprądowego?


@hellfirehe: a to dlatego, że oprawy są zazwyczaj w II klasie ochronnej, albo po prostu poza zasięgiem dotyku ;) W normalnym przypadku ochrona SWZ powinna zadziałać przy samym wyłączniku nadprądowym.

W drugim pytaniu jeśli rozumiem dobrze układ połączenia, to różnicówka jest centralna i zadziała przy udzkodzeniu jednego z obwodów wyłączając przy okazji wszystkie. To na zasileniu masz rozłącznik czy wyłącznik
  • Odpowiedz
@hellfirehe Wada taka że pozbywasz się jedynej zalety obecnego układu. Lepiej dać osobny RCD na oświetlenie a jak nie ma miejsca w rozdzielnicy to trzeba szukać innych rozwiązań typu rcbo
  • Odpowiedz
  • 0
a to dlatego, że oprawy są zazwyczaj w II klasie ochronnej, albo po prostu poza zasięgiem dotyku ;)


@kilo-bravo: niby tak, ale potem się okazuje że tam jest metalowa dizajnerska lampa na jakiś przegubach gdzie zasilanie leci wyginającymi się kabelkami której zasięg jest jak najbardziej w zasięgu ręki (i nieosłonięta żarówka).

Na podwieszonym suficie leży instalacja poskręcana kostkami na śrubki (nawet nie Wago), leży to na stelażach, ze stelaży od czasu
  • Odpowiedz
Co to za głupi pomysł podłączenia obwodów oświetlenia bez zabezpieczenia różnicowoprądowego? A widzę to nie pierwszy raz.


@hellfirehe: głupi, ale zgodny z przepisami. I szczerze mówiąc, nie wiem, czy nie lepszy, niż równie nagminny pomysł dawania jednego RCD na wszystko, na cały dom.
Rozłącznik lepiej zostaw, najwyżej dołóż drugą różnicówkę.
  • Odpowiedz
  • 1
ale jak dasz 2 różnicowki szeregowo to przy upływie z obwodu gniazd to wylecą obie.


@wypokowy_expert: no jakby trzeba było szeregowo, to ta dalej mogłaby być na mniejszy prąd, żeby nie było wyścigu.

Ale widzę że tam trzeba wszystko od początku, bo po dokładniejszym przejrzeniu instalacji widzę że tam jest syf, kiła, mogiła i trzeba wszystko wywalić, zaprojektować i zrobić od nowa.

Trochę gniazd w mieszkaniu też omija tą różnicówkę (a
  • Odpowiedz
@hellfirehe niestety mieszkanie od dewelopera często zostawia dużo do życzenia. ostanio jak pracowałem w nowym mieszkaniu to np jak wypieło się zasilanie w gnieździe w pokoju to nie było w dowch innych pomieszeniach światła. co my się naszukalismy przyczyny, już byłem gotowy eski wymieniać bo myślałem że ktoraś się przepaliła.
  • Odpowiedz
no jakby trzeba było szeregowo, to ta dalej mogłaby być na mniejszy prąd, żeby nie było wyścigu.


@hellfirehe: Jak będą RCD na różne prądy różnicowe to i tak prawdopodobnie wylecą oba.
Selektywność działania na zwarcia przy wszelkiego rodzaju wyłącznikach (różnicowoprądowych, nadprądowych) uzyskuje się nie zróżnicowaniem prądów, tylko czasów ich zadziałania. Po prostu ten "wyżej" musi działać później niż ten "niżej". Czyli jeśli chciałbyś uzyskać selektywność w takim układzie to ta główna
  • Odpowiedz