Wpis z mikrobloga

A dzisiaj na #codziennyisw raport specjalny! Opisywana jest sytuacja pod Bachmutem i trochę pod Wuhłedarem, działania rosyjskiej i ukraińskiej armii, ich cele, szanse na zdobycie miasta i dalsze kroki jakie może podjąć Rosja.

UWAGA: ISW jest bardzo optymistyczne względem ukraińskiej armii i działań w Bachmucie, co mocno kontrastuje z innymi licznymi opiniami np. Laguny, Osintowców, Wolskiego czy korespondentów jak Lachowski. Ja wam nie powiem która strona ma racje, ale mamy do czynienia z przynajmniej dwoma dość skrajnymi spojrzeniami na sytuacje w Bachmucie.

Link do wołania
Znalezisko do zakopywania
-------------------------
Raport

ISW publikuje dziś, 5 marca, skróconą aktualizację kampanii. Raport analizuje trwającą bitwę o Bachmut i rosyjskie perspektywy dalszych działań ofensywnych. Siły ukraińskie mogą prowadzić ograniczony odwrót z pozycji we wschodnim Bachmucie i nadal zadają wysokie straty nacierającym siłom rosyjskim. Rosyjscy blogerzy obniżyli też swoje oczekiwania co do zdolności sił rosyjskich do przeprowadzenia kolejnej ofensywy, której kulminacja nastąpiłaby prawdopodobnie niezależnie od tego, czy siły rosyjskie rzeczywiście zdobędą Bachmut. Jeśli siłom rosyjskim udałoby się zabezpieczyć Bachmut, mogłyby one podjąć ponowne próby działań w kierunku jednej lub obu miejscowości - Konstantynówki lub Słowiańska, ale zmagałaby się one z coraz poważniejszymi ograniczeniami kadrowymi i sprzętowymi. Prawdopodobnie zbliżająca się kulminacja rosyjskiej ofensywy wokół Bachmutu przed lub po jego upadku, zakończona rosyjska ofensywa wokół Wuhłedaru oraz zatrzymanie rosyjskiej ofensywy w obwodzie ługańskim stwarzają solidne warunki dla przyszłej ukraińskiej kontrofensywy.

Siły ukraińskie prawdopodobnie prowadzą ograniczone wycofanie swoich sił w Bachmucie, choć jest jeszcze zbyt wcześnie, by stwierdzić, że nadchodzi całkowite wycofanie się z miasta. Siły ukraińskie mogą wycofywać się z pozycji na wschodnim brzegu rzeki Bachmutka ze względu na ostatnie geolokalizowane materiały filmowe pokazujące zniszczenie mostu kolejowego nad rzeką w północno-wschodnim Bachmucie do którego doszło 3 marca. 5 marca Rosyjscy korespondenci i blogerzy wojskowi twierdzili, że siły rosyjskie zdobyły pełną kontrolę nad wschodnią, północną i południową częścią miasta i twierdzili, że sami piszą z pozycji we wschodnim Bachmucie, ale ISW nie może w tej chwili niezależnie zweryfikować tych twierdzeń. Geolokalizowane materiały filmowe pokazały, że siły Grupy Wagnera kontynuowały postępy w północno-wschodnim Bachmucie i posuwały się w pobliżu stacji kolejowej Stupky. Ukraiński żołnierz powiedział ukraińskiemu portalowi, że na 4 marca siły rosyjskie nie przekroczyły jeszcze rzeki Bachmutki w środkowym Bachmucie, a rosyjscy blogerzy twierdzą, że Grupa Wagnera zepchnęła ukraińskie pozycje do centrum miasta. Nie wiadomo, czy siły ukraińskie zamierzają utrzymać pozycje na zachodnim brzegu rzeki Bachmutki.

Ukraińska obrona Bachmutu pozostaje strategicznie rozsądna, ponieważ nadal zużywa rosyjską siłę roboczą i sprzęt, dopóki siły ukraińskie nie poniosą nadmiernych ofiar. Jest mało prawdopodobne, by siły ukraińskie wycofały się z Bachtmutu od razu i zamiast tego przeprowadzają stopniowe wycofywanie jednostek, by jak najbardziej wyczerpać siły rosyjskie poprzez kontynuowanie wojny miejskiej. Jest mało prawdopodobne, żeby siły rosyjskie były w stanie szybko zająć znaczące obszary podczas prowadzenia wojny miejskiej, która zwykle sprzyja obrońcy i może pozwolić siłom ukraińskim na zadawanie wysokich strat nacierającym jednostkom rosyjskim, nawet gdyby akurat trwało aktywne wycofywania się oddziałów. Centrum miasta znajduje się na zachodnim brzegu rzeki Bachmutki i siły rosyjskie będą musiały walczyć przez ten obszar, jeśli nie będą w stanie posunąć się bezpośrednio na północy lub południu by zbliżyć na zachód od centrum. Warunki urbanistyczne i ukształtowanie rzeki mogą być korzystne dla sił ukraińskich, jeśli będą one w stanie utrzymać linię od Chromowa (osada na północno-zachodnich obrzeżach miasta) do drogi T0504 Bachmut-Konstatntynówka na południu. Rosyjscy dziennikarze zauważyli, że siły ukraińskie są w stanie utrzymać obronę Chromowa i nadal odpierają rosyjskie ataki na Iwaniskach i na trasie T0504 na południu. Ukraińska obrona w pobliżu Chromowa i na T0504 może zmusić siły rosyjskie do natarcia ze wschodu na centrum miasta, co może spowodować znaczne opóźnienia i straty dla sił rosyjskich oraz przyspieszyć kulminację rosyjskiej ofensywy. Wojna miejska w Bachmucie może dodatkowo zdegradować już wyczerpane rosyjskie siły w sposób podobny do tego, jaki spowodowało wycofanie się Ukrainy z Siewierodoniecka i Lisiczańska, które zdołało zadać nieprzyjacielowi duże straty i w efekcie skutecznie zakończyło rosyjskie działania ofensywne w obwodach ługańskim i donieckim latem 2022 roku.

Trwająca od dłuższego czasu kampania rosyjskiej armii, której celem było zdobycie Bachmutu, prawdopodobnie skłoniła rosyjskich blogerów do przyjęcia bardziej realistycznych oczekiwań wobec dalszych operacji rosyjskich na Ukrainie. Dowódca Donieckiej Republiki Ludowej i rosyjski bloger Aleksander Chodakowski zapytał, czy siły rosyjskie są przygotowane na potencjalne ukraińskie działania ofensywne po tym, jak prawdopodobnie "dały się ponieść Bachmutowi i Wuhłedarowi”. Zasugerował, że siły rosyjskie ułatwiły potencjalne ukraińskie ofensywy, przeznaczając na zdobycie tych dwóch miast zbyt duże siły i zasoby. Jeden z rosyjskich blogerów militarnych twierdził, że siły rosyjskie prawdopodobnie będą musiały przeprowadzić krótką przerwę operacyjną po potencjalnym zdobyciu Bachmuta a kolejny miał znacznie bardziej optymistyczną ocenę i zapewniał, że zajmą Konstantynówkę do końca wiosny 2023 roku i rozpoczną ofensywę na aglomerację Słowiańsk-Kramatorsk latem i jesienią 2023 roku. Nawet ta stosunkowo ambitna ocena kontrastuje z wcześniejszymi wysokimi oczekiwaniami rosyjskich blogerów, z których wielu twierdziło, że cały ukraiński front wokół Bachmutu załamie się, a siły ukraińskie wycofają się do Kramatorska i Słowiańska po zdobyciu przez Rosjan 11 stycznia małej osady Soledar na północny wschód od Bachmutu. Rosyjscy blogerzy już wcześniej zmieniali zdanie przechodząc do bardziej umiarkowanych oczekiwań, koncentrując się na natychmiastowym zdobyciu konkretnych miejscowości, w miarę jak postępowała bardzo krwawa kampania zdobywania Lisiczańska i Siewierodoniecka latem 2022 roku i kulminacja całej ofensywy. Dziewięć miesięcy krwawych i powolnych rosyjskich postępów w rejonie Bachmutu w dużym stopniu ograniczyło oczekiwania rosyjskich blogerów względem zdolności rosyjskiej armii.

Najbardziej realistyczne oceny blogerów i tak prawdopodobnie nie spełnią nadziei pokładanych w rosyjskie wojsko. Nawet najbardziej ambitne oceny sugeruje, że rosyjska kampania na rzecz opanowania całej obwodu donieckiego będzie trwała latami. Właściciel Wagnera Jewgienij Prigożyn ocenił, że osiągnięcie granic administracyjnych obwodu donieckiego zajmie siłom rosyjskim do dwóch lat. Siły rosyjskie nie dysponują obecnie wystarczającym personelem i zapasami sprzętu niezbędnymi do prowadzenia działań ofensywnych na taką skalę, aby wznowić ofensywę na Kramatorsk i Słowiańsk, a tym bardziej prowadzić wieloletnią kampanie na rzecz opanowania całego obwodu donieckiego. Bardzo wątpliwe są też znaczące ofensywy rosyjskie w okolicach Wuhłedaru czy w innych miejscach zachodniej części obwodu donieckiego. Rosja będzie musiała zmobilizować znacznie więcej personelu i gruntownie przekształcić swój przemysł wojskowy, aby móc wspierać takie operacje. Prawdopodobne niepowodzenie rosyjskiej armii w osiągnięciu decydującego zwycięstwa w obwodzie donieckim będzie prawdopodobnie wywoływać coraz większą frustracje w ultranacjonalistycznej społeczności pro-wojennej w Rosji.

Rosyjska ofensywa mająca na celu zdobycie Bachtmutu prawdopodobnie zakończy się niezależnie od tego, czy siły rosyjskie zdobędą miasto, czy nie, a rosyjskie wojsko przez kilka miesięcy będzie miało trudności z podtrzymaniem kolejnych operacji ofensywnych. Konwencjonalne wojsko rosyjskie straciło znaczną liczbę zmobilizowanego personelu w zakończonej już ofensywie w pobliżu miejscowości Wuhłedar w obwodzie donieckim. Rosyjskie "główne" ofensywy na kierunkach Kupiańska, Swatowa i Kreminny w obwodzie ługańskim również nie przyniosły znaczących sukcesów na froncie. Rosyjskie wojsko polegało na siłach Grupy Wagnera w dziewięciomiesięcznych staraniach o Bachmut i od pewnego czasu wzmocnia siły Wagnera w Bachmut rosyjskimi oddziałami powietrznodesantowymi i zmobilizowanym personelem. Siły rosyjskie prawdopodobnie nie są w stanie dalej znacząco wzmocnić ofensywy na Bachmut bez ściągania sił z innego rejonu walk ze względu na brak niewykorzystanych rezerw, z możliwym wyjątkiem 2 Gwardyjskiej Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych, o której ostatnio informowano w Ługańsku, ale która nie brała udziału w walkach. Kulminacja wszystkich tych działań potwierdza ocenę ISW, że rosyjskie siły prawdopodobnie nie mają wystarczającej siły bojowej, by przeprowadzić więcej niż jedną jednoczesną ofensywę. Rosyjskie działania na Bachmut nie przyczyniają się do realizacji operacyjnych i strategicznych celów rosyjskiej armii na polu walki, a silna ukraińska obrona w okolicy podważa jakiekolwiek znaczenie taktyczne zdobycia miasta. Siły ukraińskie będą miały szansę na przejęcie inicjatywy na polu walki i przeprowadzenie kontrofensywy, gdy rosyjskie działania wokół Bachmutu zakończą się przed lub po zajęciu miasta.

Ograniczenia kadrowe i sprzętowe prawdopodobnie uniemożliwią siłom rosyjskim przeprowadzenie w najbliższych miesiącach kolejnej długotrwałej operacji ofensywnej, takiej jak bitwa o Bachmut. Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow stwierdził 3 marca, że rosyjskie straty wojskowe w Bachmucie wynoszą 1 zabitego Ukraińca na 7 Rosjan. Urzędnicy z Białego Domu poinformowali 17 lutego, że Grupa Wagnera, która walczyła głównie w rejonie Bachmutu, od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainie straciła 30 000 bojowników, z czego 9 000 bojowników zginęło. Jest wysoce nieprawdopodobne, że siły rosyjskie będą w stanie utrzymać taktykę ataków fal ludzkich po zdobyciu Bachmutu, a Kreml będzie musiał uruchomić kolejną falę mobilizacyjną, aby uzupełnić ciężkie rosyjskie straty w tym obszarze od maja 2022 roku. Prezydent Rosji Władimir Putin od stycznia zwleka z ogłoszeniem drugiej fali mobilizacyjnej i podobno podwaja wysiłki związane z "cichą mobilizacją", by nie wywoływać ewentualnych niepokojów w Rosji. Grupa Wagnera podobno od 5 marca otworzyła centra rekrutacyjne w około 30 miastach. Te działania rekrutacyjne potrwają jednak co najmniej kilka miesięcy, powodując opóźnienia, które prawdopodobnie pozbawią Rosję inicjatywy i mogą wesprzeć zdolność Ukrainy do prowadzenia kontrofensywy. Ukraińscy i zachodni urzędnicy zauważyli, że Rosja nadal boryka się z brakami amunicji, a rosyjska baza przemysłu obronnego nie jest w stanie dostatecznie szybko uzupełnić strat.

Siły Zbrojne Rosji w najbliższych miesiącach w dalszych operacjach ofensywnych nadal będą opierać się na formacjach nieregularnych. Rosyjskie dowództwo wojskowe w dużej mierze polegało na siłach skazańców Wagnera w przeprowadzaniu kosztownych frontowych ataków piechoty, przy czym przedstawiciele zachodniego wywiadu i grupy obrońców więziennictwa szacują, że do Grupy Wagnera dołączyło od 40 do 50 tys. skazańców. Wagner niedawna zaczął wykorzystywać swoje elitarne siły złożone z weteranów z wojska i służb, po utracie znacznej liczby skazańców. Nie jest jasne jak siły Wagnera będą się prezentować po zakończeniu ofensywy na Bachmut i możliwe, że będzie wymagać znacznej rekonstrukcji. Poleganie rosyjskich sił konwencjonalnych na Wagnerze przy przeprowadzaniu szturmów i dokonywaniu niewielkich postępów w Bachmucie wyczerpało kluczowy środek zastępczy dla konwencjonalnej armii rosyjskiej.

Siły rosyjskie polegały wcześniej na siłach niekonwencjonalnych z milicji Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej jednostkach czeczeńskich i Grupie Wagnera w walkach o zdobycie Mariupola, Siewierodoniecka i Lisiczańska, choć kampania zdobycia Bachmutu stanowiła poważny zwrot w postawie wojska rosyjskiego względem tych bojówek. Właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn stwierdził 4 marca, że siły rosyjskie nie zdołają zająć Bachmutu, a linia frontu załamie się, jeśli siły Wagnera przestaną walczyć. Prigożyn ogłosił 9 lutego, że Wagner zaprzestał rekrutacji z więzień, podczas gdy rosyjskie Ministerstwo Obrony podobno włączyło skazańców do formacji konwencjonalnych i milicji ŁRL. ISW wcześniej ocenił, że wysiłki Starej Gwardii Ministerstwa Obrony niepotrzebnie skupiają się na walkę o władzę z Prigożynem ograniczając wsparcie dla Wagnera, przekładając wewnętrzne konflikty nad osiągnięcie celów wojennych.

Siły rosyjskie po zdobyciu Bachmutu miałyby do wyboru dwie rozbieżne linie natarcia, ale prawdopodobnie miałyby trudności z utrzymaniem operacji ofensywnych i osiągnięciem jakichkolwiek znaczących zysków. Siły rosyjskie mogłyby próbować posuwać się na zachód wzdłuż drogi T0504 do Konstantynówki lub na północny zachód wzdłuż E40 do Słowiańska, ale silne ukraińskie fortyfikacje w obu kierunkach prawdopodobnie zadałyby wysokie straty atakującym siłom rosyjskim i zmusiłyby do przedwczesnego zakończenia działań. Drogi te prowadzą od siebie po rozbieżnych osiach, przez co niemożliwe jest wzajemnie wsparcie, więc najlepszą szansą na sukces dla sił rosyjskich byłoby skupienie się na tylko jednej z dróg. Siły rosyjskie prawdopodobnie stanęłyby w obliczu podobnych, jeśli nie gorszych, braków kadrowych i sprzętowych w porównaniu z tymi, które utrudniały ich działania przeciwko Bachmutowi i innym celom. Siły rosyjskie musiałyby prawdopodobnie wybrać między wznowieniem działań ofensywnych w kierunku Konstantynówki lub Słowiańska, co wiązałoby się z dużymi kosztami, na które nie mogą sobie pozwolić, a odpoczynkiem i odtworzeniem sił, co stworzyłoby korzystne warunki dla ukraińskiej kontrofensywy.

Nie jest jasne, czy siły rosyjskie zamierzają wznowić ofensywę w pobliżu Wuhłedaru, a jest bardzo mało prawdopodobne, że siły rosyjskie posunęłyby się na tyle daleko w tym kierunku, by wesprzeć operacje w innych miejscach. Ukraiński Sztab Generalny poinformował 5 marca, że rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu polecił dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego generałowi pułkownikowi Rustamowi Muradowowi zajęcie Wuhłedaru za wszelką cenę, w związku z konfliktem między nimi w związku z brakiem postępów i znacznymi stratami w tym rejonie, co potwierdza wcześniejszą ocenę ISW, że Szojgu może zastanawiać się nad dalszą przydatność Muradowa jako dowódcy WOW. Konflikt między głównymi rosyjskimi dowódcami wojskowymi prawdopodobnie spotęguje skutki katastrofalnych strat kadrowych i osobowych, które ograniczają rosyjskie zdolności operacyjne w rejonie. Ukraiński Sztab Generalny poinformował również, że dowódcy 155 Brygady Piechoty Morskiej Floty Pacyfiku kategorycznie już odmawiają prowadzenia działań ofensywnych w tym rejonie, a siły rosyjskie utraciły kontrolę nad nieregularną formacją batalionu kozackiego w pobliżu Wuhłedaru. Siły rosyjskie od początku inwazji podobno co najmniej siedmiokrotnie odtwarzały 155 Brygadę Piechoty Morskiej, a skuteczność bojowa tej formacji jest prawdopodobnie znikoma. Jest bardzo mało prawdopodobne, aby siły rosyjskie były w stanie przeprowadzić jakiekolwiek skoncentrowane działania ofensywne z obecnymi zdemoralizowanymi i zdegradowanymi siłami w rejonie Wuhłedaru. Jeśli Szojgu poleciłby Muradowowi wznowienie ofensywy, Muradowowi prawdopodobnie domagałby się nowych zasobów ludzkich i sprzętowych, aby wykonać te instrukcje. ISW oceniło, że Szojgu spotkał się z Muradovem 4 marca najpewniej by ocenić możliwość wznowienia ofensywy w okolicach Wuhłedaru, choć nadal nie jest jasne, czy Szojgu zdecydował się zapewnić Muradowowi niezbędne do tego zasoby.

Wznowienie rosyjskich działań ofensywnych w okolicach Wuhłedaru jest wysoce nieprawdopodobne z punktu widzenia wsparcia rosyjskich operacji ofensywnych w innych miejscach obwodu donieckiego. Wuhłedaru jest oddalony o około 24 km od Marjinki i Kurachowe oraz drogi N15, którą siły ukraińskie wykorzystują jako naziemną linię zaopatrzeniową dla operacji w zachodniej części obwodu donieckiego. Siły rosyjskie musiałyby posunąć się o kolejne 24 km, aby wesprzeć działania wzdłuż zachodnich obrzeży miasta Doniecka w kierunku Marinki lub by zagrozić pozycjom ukraińskim na tyłach w niezdobytych rejonach obwodu donieckiego w okolicach Kurachowe. Siły rosyjskie nie zdołały posunąć się nawet o cztery kilometry atakując Wuhłedar od strony Mykilska i Pawliwki w ostatniej trzytygodniowej ofensywie mającej na celu zdobycie osady. Od pierwszych miesięcy pełnowymiarowej inwazji siły rosyjskie nie posunęły się na Ukrainie dalej niż 24 km.

Prawdopodobnie zbliżająca się kulminacja rosyjskiej ofensywy wokół Bachmutu, już zakończona rosyjska ofensywa wokół Wuhłedaru oraz zatrzymanie rosyjskiej ofensywy w obwodzie ługańskim stwarzają solidne warunki dla ukraińskich działań kontrnatarcia. ISW oceniał wcześniej, że siły rosyjskie odzyskały inicjatywę na Ukrainie 8 lutego, ale od tego czasu nie udało im się jej wykorzystać do uzyskania znaczących operacyjnie korzyści. Siły rosyjskie prawdopodobnie stracą inicjatywę na Ukrainie w ciągu najbliższych miesięcy ze względu na prawdopodobną kulminację trzech głównych działań ofensywnych. Wcześniej siły ukraińskie przejęły inicjatywę po kulminacji rosyjskiej ofensywy na Siewierodonieck i Lisiczańsk w lipcu 2022 roku, a kilka miesięcy później przeprowadziły kontrofensywę, w wyniku której wyzwoliły duże połacie terytorium w obwodach charkowskim i chersońskim. Kulminacja obecnych trzech działań ofensywnych Rosji prawdopodobnie pozwoli siłom ukraińskim na przeprowadzenie kontrofensywy w dowolnym miejscu na linii frontu, które uznają za najlepiej nadający się do takich operacji. Wysokie koszty w zasobach ludzkich i w sprzęcie, które rosyjskie wojsko poniosło podczas nieudanych operacji ofensywnych w obwodach ługańskim i zachodnim donieckim oraz w mało znaczącym operacyjnie mieście Bachmut, będą korzystne dla tych prawdopodobnie nadchodzących ukraińskich kontrofensyw.
---------------------------------------------------
Najważniejsze informacje

-Dowództwo ukraińskich sił powietrznych i ukraiński serwis informacyjny Defense Express poinformowały, że siły rosyjskie zaczęły używać nowych bomb lotniczych UPAB-1500V przeciwko celom ukraińskim.

-Siły rosyjskie nadal prowadziły ograniczone ataki naziemne na północny zachód i południe od Kreminny.

-Siły rosyjskie nadal prowadziły ataki naziemne w pobliżu Awdijiwki i na zachodnich obrzeżach miasta Donieck. Rosyjskie źródło twierdziło, że siły rosyjskie posunęły się do Pierwomajska, 8 km na północny zachód od miasta Donieck.

-Ukraiński Sztab Generalny nadal informował, że siły rosyjskie próbują stworzyć warunki do przejścia do ofensywy w niektórych obszarach na kierunku zaporoskim i chersońskim. ISW nie zaobserwował wskaźników, że siły rosyjskie przygotowują się do rozpoczęcia trwałych operacji ofensywnych w obwodzie zaporoskim lub jakichkolwiek działań ofensywnych w obwodzie chersońskim.

-Ukraińska pierwsza dama Ołena Zełeńska poinformowała, że ukraińscy prokuratorzy badają 171 przypadków napaści seksualnych popełnionych przez rosyjskie siły na obywateli Ukrainy.
------------------------------------------------
-. .. . -. .- .-- .. -.. --.. ..-.. / -.- --- .-. . .- --.-- -.-. --.. -.-- -.- ---. .-- .-.-.-
#ukraina #wojna #rosja #codziennyisw #bialorus #militaria #wagner #wojsko #putin #prigozyn #bachmut
Kagernak - A dzisiaj na #codziennyisw raport specjalny! Opisywana jest sytuacja pod B...

źródło: 26ukraine-donbas-videoSixteenByNine3000

Pobierz
  • 10