Wpis z mikrobloga

Mirki, mam oferty zakupu trzech oscyloskopów:
- SIGLENT SDS1202X-E (1500 zł) NÓWKA
- SIGLENT SDS 1052DL (950 zł) UŻYWANY
- SIGLENT SDS1102CML (1100 zł) UŻYWANY
Który byście wybrali i dlaczego? Mam kilka projektów z RPi i potencjalnie Nvidia Jetson Orin Nano (jak ją dorwę) + TI 28379D, ale ogólnie jeszcze się uczę więc nie wiem jakiego pasma będę potrzebował (może 50 MHz wystarczy, nie wiem czy w tym modelu co podałem da się to podnieść). Chciałbym też zrozumieć działanie CAN (z tego co widzę TI 28379D ma 'nadajnik' CAN).
#oscyloskop #elektronika #projekty #nauka
  • 10
@Davidvia0: szczerze mówiąc do protokołów to znacznie lepiej moim zdaniem używać analizatora logicznego (stanów logicznych) który w piękny sposób tłumaczy i dekoduje protokoły. Można też ręcznie robić to samemu z oscyloskopu, ale czy warto to nie wiem. Pamiętam natomiast że jeden z mirków nie wiem czy (MOSS-FETT) czy Jacek_P czy ktoś z częstych bywalców tagu nie robił porównania tańszych oscyloskopów, musiałbym poszukać.
@Davidvia0: dobry wybór, ogólnie pro jest nieco lepsze, zwłaszcza jak chcesz dużo sampli zbierać, ale wiadomo, cena też robi swoje. Oczywiście są też chińskie odpowiedniki/podróbki ale osobiście miałem okazję taką testować i nie polecam, saleae jest może i względnie drogie, ale to jednorazowa i bezkonkurencyjna inwestycja.
@Oo-oO: Teraz patrzę na różnice pomiędzy 8 oraz 8 pro i są spore, ale cenowo x2. Myślisz, że warto? Zobaczę co odpiszą i jakie zniżki dla hobbystów dają. Mam budżet 2000 zł.
@Davidvia0: Powiem tak, moim zdaniem warto, takie urządzenie się zwraca, no ale właśnie - w pracy. Dla hobbysty, nie wiem; z jednej strony warto z drugiej - każdy musi sam określić ile chce wydawać na hobby.
Docelowo mam plan wykorzystać te umiejętności w jakieś dodatkowej pracy zarobkowej (jakiś biznes) ale nie mam krótkoterminowego planu. W pracy nie używam tych umiejętności za bardzo, aczkolwiek może to się zmienić (jak wybiorę inną specjalizację). Pomyślę, bo po prostu buduję sobie takie małe domowe laboratorium.
Oczywiście są też chińskie odpowiedniki/podróbki ale osobiście miałem okazję taką testować i nie polecam, saleae jest może i względnie drogie, ale to jednorazowa i bezkonkurencyjna inwestycja.


@Oo-oO: Podróbki mają taki (duży) minus, że nie mają pomiarów analogowych i mają tolerancję tylko do 5V, ale do "domowego" użytku są w zupełności wystarczające. Pozostaje tylko kwestia etyki ( ͡° ͜ʖ ͡°)