Wpis z mikrobloga

@ContentMarketingExpert Z książki? Jest tego całkiem sporo. Zresztą w książce HBPM, w której nhab posługuje się tylko FAKTAMI sporo jest scenariuszy alternatywnych (na czele z tym, że Polska przyjmuje protestantyzm). Kompletnie pomija przykładowo to, że w średniowieczu (rozbicie dzielnicowe) były inicjatywy wyższych duchownych, które nakazywały proboszczom kazania po polsku wygłaszać. A kilkukrotnie zdarzyło się, że ignorowano polecenia papieża. Ignoruje również to, że Zygmunt Stary był człowiekiem swojej epoki, a w momencie wybuchu
@janko-stark: dzięki! Mógłbyś jeszcze dopowiedzieć czy tłumaczy dlaczego mielibyśmy w tej jego alternatywnej wersji przeszłości przyjąć protestantyzm? Czy widzi w tym jakieś korzyści oraz czy właściwie czym był ruch rewolucyjny Lutra? Pytam z ciekawości i punktu widzenia osoby nie będącej zwolennikiem protestantyzmu ale też nie będącej jego zaciekłym wrogiem.

Swoją drogą chyba poproszę żonę aby kupiła mi tę książkę w prezencie na imieniny bo sam na nią kasy nie wyłożę.
@ContentMarketingExpert Hm, nie pamiętam dokładnie (akurat nie mam jej przy sobie) ale raz ciśnie po Zygmuncie Starym (że nie zrobił polskiego kościołach narodowego) a raz jego syna. W kwestii przyjęcia protestantyzmu to obficie cytuje opinię Tomasza (?) Piątka (gdy tylko o nim wspomina, to zawsze dodaje, że to protestant. Więcej w sumie to nie opinia nhaba a raczej jego kolegi. Natomiast przyjęciem protestantyzmu tłumaczy tym, że na północy Europy powinniśmy być albo
@ContentMarketingExpert Spoko, nie ma problemu. Obecnie jestem dopiero na drugim rozdziale (czasy Zygiego III) ale ilość błędów i wypaczeń sprawiła, że na razie cisnąłem książkę w kąt (co opóźnia recenzję). Mam lepsze rzeczy do zrobienia niż czytanie jego strumieni świadomości. Ale jak coś, to dawaj znać ;)
"Motyw Hohenzollernów swoją drogą równie dobry. ( ͡° ͜ʖ ͡°)" - Wszystko, co niemieckie (z pewnym wyjątkiem akwarelisty i żelaznego kancelarza)
@janko-stark: to korzystając jeszcze z okazji muszę dopytać o coś. Swego czasu na tagu wielu z Was śmiało się, iż nhab ciągle gada o volkizmie. Akurat wątkiem tym bardzo się interesuję i łączę go jak wielu badaczy z protestantyzmem ale niestety nie trafiłem na film napierały w czasach kiedy próbowałem go słuchać na ten motyw. Czy mógłbyś rozwinąć o co chodzi? Wiem, że mógłbym sam przejrzeć więcej jego nagrań ale przyznam
@ContentMarketingExpert Na tym tagu jestem od niedawna, o czym świadczy fakt, że nie miałem pojęcia o jego kosie z CR7 i biwakowaniu Zycha i Wolskiego :) Musiałem to nadrobić. Natomiast w kwestii volkizmu to musiał odpuścić, bo nie słyszałem aby coś mówił (ostatnio).
Materiały o drugiej wojnie światowej rzadziej oglądam a nawet i pomijam, bo tym interesuję się mniej. Ale mogę obejrzeć w wolnej chwili, mi jego głos nie przeszkadza. Z głosem