Wpis z mikrobloga

#religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #pytaniedoeksperta #biblia

Mam pewne braki w rozumieniu i chciałbym się dopytać

Jakie jest drugie dno w śmierci Jezusa i poniesieniu przez niego największej ofiary
Bo chyba nie o samą śmierć chodzi?

W jego czasach mnóstwo młodych umierało w podobnym wieku

Jezus został ukrzyżowany, to musiało być bolesne ale jak to się ma np w porównaniu z ludźmi którzy byli latami więzieni, bici, głodzeni, zmuszani do pracy, albo ludzmi, którzy od lat ciężko chorowali

Dlaczego to Jezus poniósł największą ofiarę?

Jeszcze możemy porównać aspekt nie fizyczny
Jezus został zdradzony, zwyzywany, opluty, ludzie się go wyrzekli, dobra ale to dalej nie ma się jak do ofiar przemocy psychicznej trwającej latami

Chętnie wysłucham o kwestiach o których mogłem nie pomyśleć, dlaczego Jego ofiarą była tak wielka?
  • 5
@grand_khavatari: Tak jak wyżej to nie nowy koncept i jest sporo prac teologicznych o tym. Ogólnie życie ludzkie nie jest wolne od cierpień i z tej perspektywy cała scena ukrzyżowania to tylko kilkanaście godzin. Jednak to nie jest sedno- ogólnie w starozytności ważna była ofiara w świątyni, a dobrowolna ofiara z własnego życia to na tej drabince najważniejsza ofiara, a na takim poziomie ludzkim- ofiarowanie własnego syna to też najwyższa ofiara
@grand_khavatari: Ale Biblia nie nazywa ofiary Jezusa jakąś największą. Może i owszem najważniejszą, ale nie największą i ogólnie nie robi z niego jakiegoś męczennika w takim znaczeniu jak tutaj przedstawiasz.
Chętnie wysłucham o kwestiach o których mogłem nie pomyśleć, dlaczego Jego ofiarą była tak wielka?


@grand_khavatari:

Najprościej jak się da: nikt z ludzi nie mógł "wykupić" nas z niewoli grzechu i śmierci z racji naszej niedoskonałości. Mógł to zrobić tylko doskonały, bezgrzeszny człowiek czyli Jezus. Nowa Biblia Gdańska ujmuje to tak:

1Kor 15:21,22 "Bo skoro przez człowieka śmierć, przez Człowieka także powstanie umarłych. Gdyż jak w Adamie wszyscy umierają, tak też
Pobierz
źródło: 041119_1810_TheGreatest4