Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (684)

Rosja

Rosja domaga się oficjalnego wyjaśnienia od swojego sojusznika Serbii w związku z doniesieniami, że kraj bałkański dostarczył Ukrainie tysiące pocisków w celu walki z rosyjską inwazją. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wyraziła „głębokie zaniepokojenie” doniesieniami, które po raz pierwszy pojawiły się w prorządowych rosyjskich mediach w zeszłym miesiącu. „Śledzimy tę historię” – powiedziała Zacharowa. Dodała, że ​​ewentualne uzbrojenie Ukrainy jest "poważną sprawą" dla stosunków serbsko-rosyjskich. Według doniesień medialnych serbska państwowa fabryka zbrojeniowa dostarczyła niedawno około 3500 pocisków do systemów wyrzutni rakietowych Grad używanych zarówno przez ukraińskie, jak i rosyjskie siły zbrojne. Rakiety kalibru 122 mm zostały rzekomo dostarczone na Ukrainę przez Turcję i Słowację.
Źródło

Ukraina
Ukraina planuje spełnić warunki członkostwa w Unii Europejskiej za dwa lata. Potem UE będzie musiała tylko podjąć polityczną decyzję w tej sprawie. - powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal. Szef rządu przypomniał, że po uzyskaniu przez Ukrainę statusu kraju kandydującego, Unia Europejska przekazała Ukrainie siedem zaleceń. Teraz prawie wszystkie z nich zostały już zakończone. Premier jest przekonany, że Unia Europejska już jesienią przekaże Ukrainie ocenę realizacji zaleceń. Jednocześnie Ukraina przeprowadza samokontrolę pod kątem zgodności z prawodawstwem europejskim, więc kiedy rozpoczną się negocjacje w sprawie członkostwa Ukrainy, będą już pewne rezultaty.
Źródło

Koalicja, która pracuje nad parametrami przyszłego trybunału specjalnego przeciwko Rosji za zbrodnię agresji na Ukrainie, obejmuje już 29 państw - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba. „26 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie tej koalicji w sprawie utworzenia specjalnego trybunału, wzięło w nim udział 21 państw. Teraz jest ich 29. Wśród tych państw jeden pochodzi z Ameryki Łacińskiej, czyli postęp jest oczywisty” – zaznaczył szef MSZ. Powiedział, że uzgodniono, że drugie spotkanie w sprawie powołania specjalnego trybunału odbędzie się w dniach 21-22 marca w Strasburgu.
Źródło

Niemcy są podzieleni co do tego, czy Ukraina powinna pójść na ustępstwa terytorialne wobec Rosji w zamian za pokój. 41% uważa, że ​​Zachód powinien wywrzeć presję na Ukrainę, aby uznała straty terytorialne, jeśli mogłoby to zakończyć wojnę. Tyle samo (41%) opowiada się za pomocą Ukrainie w odzyskaniu wszystkich terytoriów należących do Rosji, w tym Krymu. Kontrowersje budzą również możliwe konsekwencje dostarczenia Ukrainie ciężkiego uzbrojenia. Dla 49% respondentów zwiększa to ryzyko ataku Rosji na państwa zachodnie, a 45% się tego nie boi.
Źródło

Białoruś
W mińskim sądzie miejskim zapadł wyrok w sprawie obrońców praw człowieka z centrum Wiasna. Sędzia Maryna Zapasnik uznała ich za winnych. Noblista i szef "Wiasny" Aleś Bielacki został skazany na 10 lat więzienia, jego zastępca Walentyn Stefanowicz - na 9 lat więzienia, koordynator kampanii "Obrońcy praw człowieka na rzecz wolnych wyborów" Uładzimir Łabkowicz - na 7 lat więzienia. Obrońca praw człowieka Dmitrij Sołowjow został skazany zaocznie na 8 lat więzienia.
Źródło

Litwa
W najbliższy poniedziałek odbędzie się posiedzenie Rady Obrony Narodowej (VGT). Jak poinformował doradca prezydenta Ridas Jasiulionis, Rada wysłucha sprawozdań z działalności służb wywiadowczych w 2022 r., omówi bezpieczeństwo regionalne oraz zastanowi się nad rozwojem zdolności obronnych Litwy. Jak przewiduje litewska konstytucja, VGT omawia i koordynuje kluczowe kwestie związane z obroną narodową. W skład Rady wchodzą: prezydent, premier, marszałek Sejmu, minister obrony narodowej i szef obrony.
Źródło

Łotwa
Przejście szkół na kształcenie wyłącznie w języku łotewskim było przygotowywane stopniowo od ponad 20 lat, a teraz istnieje jasny plan jego realizacji. Zdecydowali o tym politycy, ale szkoły wskazują na przeszkody – brak pedagogów i sposobów na zainteresowanie uczniów niełotewskich językiem narodowym poza pracą szkolną. Od tej jesieni zajęcia w klasach 1., 4. i 7. będą prowadzone wyłącznie w języku łotewskim . Po roku – w 2., 5. i 8. klasie, po kolejnym roku – także w 3., 6. i 9. klasie. W ramach przygotowań organizowane są dla nauczycieli seminaria, wymiany doświadczeń i kursy kształcenia ustawicznego.
Źródło

Estonia
Wiele krajów zachodnich, zwłaszcza Stany Zjednoczone, egzekwuje zakaz kontrolowanej przez państwo chińskiej aplikacji społecznościowej Tiktok. W Estonii trudno byłoby zakazać Tiktok bez zmiany prawa. Nie było śladu podobnego ograniczenia w Estonii. Estoński Urząd ds. Systemu Informatycznego (RIA) zalecił jedynie urzędnikom publicznym, aby nie używali aplikacji na swoim sprzęcie roboczym. Tõnu Tammer, szef działu obsługi incydentów cybernetycznych RIA (CERT-EE), powiedział, że „zakaz Tiktok może nie być najlepszą opcją. Radzimy ludziom, aby zastanowili się nad tym sami, ponieważ każda organizacja ma własną tolerancję na ryzyko. Oczekuje się, że Estonia oceni własne ryzyko” – powiedział Tammer.
Źródło

Polecam:

Wojna Rosji z Ukrainą jest największym wstrząsem w społeczności transatlantyckiej od czasu upadku muru. Całkowicie zmieniła ona nasz świat, a my musimy się do niej dostosować. Władimir Putin dokonuje degradacji swoich konwencjonalnych sił zbrojnych. W związku z tym przyszła obecność USA w Europie nie powinna być taka, jak w przeszłości, ani też nie musi być tak silna, jak kiedyś uważano za rozsądne. Czas zacząć rozmawiać o tym, jak powinno wyglądać nowe oblicze Stanów Zjednoczonych w Europie.

James Jay Carafano dla National Interest
Lekcje z wojny na Ukrainie: przemyślenie amerykańskiego wpływu na Europę

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja