Wpis z mikrobloga

Hej, przychodzę do was z pytaniem w szczególności którzy studiują/ studiowali informatykę na #pp #pw #pwr #agh lub innej "prestiżowej uczelni".

Mianowicie - Mam mętlik w głowie i nie wiem co robić. Jestem w 4 klasie technikum chce iść na informatykę, typowo docelowo na programistę. Jest to moja pasja którą uwielbiam i się w niej realizuję (od 5 lat programuje m.in w Pythonie.)

I tu pojawia się moje pytanie - czy warto? Plan studiów na PWR czy na PW to głownie matematyka i fizyka, a programowania jest tyle co kot napłakał. Dodatkowo, tak jak uwielbiam programowanie to nienawidzę fizyki, matematyka jeszcze ujdzie. O rekrutację nie muszę się martwić ponieważ jestem laureatem olimpiady i mam indeks na większość topowych uczelni.
Mam raczej chciałbym iść zaocznie, bo mam w planach pracować już w zawodzie.
I jeszcze jedno pytanie, co z prywatnymi uczelniami typu #wsb czy #cdv gdzie również jest kierunek informatyka ale z większa ilością programowania? Naprawdę z góry dziękuje za każdą odpowiedź <3
#studia #programowanie #pytanie
  • 7
  • Odpowiedz
@Sol_paen: Jak masz olimpiade, to idz na dzienne na topowym wydziale to daje duże perspektywy z wielu powodów.. Jeżeli koniecznie chcesz pracować to upewnij sie, że trafisz do dobrej firmy, w takim wariancie studiujesz po godzinach materiał ze studiów na własną rękę, co wymaga sporej dyscypliny, studia zaoczne wybierasz jakiekolwiek, na uczelni, ktora ma najwiekszy prestiz, bo i tak to nie ma znaczenia. Aha i nie sluchaj debili ktorzy mowia
  • Odpowiedz
@Sol_paen: no na AGH pierwszy rok to sama matma i algorytmika. Progrowanie się dopiero zaczyna na drugim roku. Natomiast czy warto tu studiować to nie wiem ale jak masz jakieś konkretne pytania to pisz pw ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Sol_paen musisz uczyć się sam, to przede wszystkim

od siebie nie polecam na pwr kierunku ITE (informatyka techniczna). Na początkowych semestrach pełno gówno kursów, później mniej ale i tak najwięcej nauczysz się tam radzenia sobie w betonowym środowisku #niew4rto
  • Odpowiedz
@Sol_paen: absolwent informatyki na PW here.

Co do samego programowania - raczej na samych studiach nie nauczysz się go na poziomie "wymiatacza" i generalnie nie oczekiwałbym tego od studiów. Masz przedmioty np. z AI, optymalizacji matematycznej, różnych paradygmatów programowania, czy inżynierii oprogramowania. Z perspektywy czasu ja traktuję studia jako taki "przegląd" możliwości na rynku - o istnieniu wielu rzeczy bez studiów pewnie nie miałbyś świadomości. Większość pewnie Ci się nie przyda (bo to jest niemożliwe, żeby zajmować się całym IT "wszystkim po trochu"), ale może znajdziesz jakąś niszę, czy nauczysz się myślenia "inżynierskiego".

W kwestii matematyki i fizyki, to rozumiem nastawienie (sam zdałem fizykę na 3 na farcie XD). Przez kilka lat kariery zawodowej fizyka akademicka mi się jeszcze nie przydała, natomiast matematyka już tak (np. matematyka dyskretna i pewne części algebry). Zazwyczaj na tego typu uczelniach na większości kierunków pierwsze jakieś 1,5 roku skupia się właśnie na takich przedmiotach ogólno-inżynierskich. Trzeba sporo czasu na nie poświęcić, ale są do
  • Odpowiedz
@Sol_paen: ja ci powiem tak. Studia są fajne dla samego życia studenta, jeśli umiesz pogodzić naukę z imprezowaniem to już dla samego tego bym poszedł na studia. Mnie ma AGH #!$%@? ten pseudo prestiż i robienie studentowi pod górkę jak tylko się da, na razie mocno żałuje że nie poszedłem na pk, ale zobaczymy co powiem na 3 roku
  • Odpowiedz