Wpis z mikrobloga

@Angel_of_death: @Adrianq: XD. Nie. Można znaleźć tyle pierwiastków liczby zespolonej, ile stopnia mamy w mianowniku. Nawet np. pierwiastek 4 stopnia z jedynki będzie miał 4 rozwiązania (1, -1, i, -i).

@kozio23: Niestety, ale chyba musisz użyć wzorów de Moivre'a.
@kozio23: Ludzie, ten zapis jest tak niepoprawny że aż boli. To, co jest napisane na kartce, to jedna liczba, wyrażenie, które jest równe czemuś. Obiekt. Jeden. Jeśli jest on równy "a", to nie jest on równy "b" takiemu, że "a" =/= "b". Nie można powiedzieć, że to na kartce "ma wiele rozwiązań".

Takie coś dostałeś jako treść zadania?

Poprawnie powinno być: znajdź rozwiązania (z należy do zespolonych) z^2 - (2-i)^6 =
@kozio23: To bodajże będzie (2-i)^2 * 1^(1/3), także policz sobie ze wzoru rozwiązania pierwiastka trzeciego stopnia z 1, a następnie każde przemnóż przez (2-i)^2.
@kozio23: najprostszy sposób by dostać wyniki: (2-i)^2 = 4-4i+1 = 5-4i, a potem by uzyskać dwa kolejne rozwiązania mnożysz to razy e^(i2pi/3) oraz e^(i4pi/3), które to możesz sobie zamienić na postać algebraiczną w łatwy sposób.
@Flood: O jakim "daszku" mówisz? Z definicji pierwiastkowania liczb zespolonych wiemy, że jest to zbiór, bo posiada dokładnie n elementów, gdzie n jest stopniem pierwiastka :d Ten zapis jest jak najbardziej prawidłowy w zasadzie i bez polecenia.
@pococimojlogin: No ten daszek, który zawsze był oznaczeniem pierwiastka z liczby rzeczywistej (na rysunku to co jest nad (2 - i)^6 :p).

Pierwiastek n-tego stopnia z liczby zespolonej c to dowolny pierwiastek wielomianu w(z) = z^n - c. W przypadku liczb rzeczywistych dodatnich, parzystych stopni pierwiastka mamy dwa rozwiązania i oznaczenie, o którym mówimy (daszek nad liczbą) oznacza to rozwiązanie, które jest dodatnie (jest takie twierdzenie). Uważam, że w przypadku dowolnej
@pococimojlogin: Chodzi mi o to, że wszędzie, gdzie widziałem "daszek nad (dla ustalenia uwagi) 4" - czy to w szkole, czy na uczelni, czy w internetach, czy w literaturze matematycznej, to chodziło o 2, a nie np. o zbiór {-2, 2}. Ale chyba w zbyt niewielu miejscach byłem :P