Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (677)

Rosja
Do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej wpłynął projekt ustawy proponujący ustanowienie moskiewskiej strefy czasowej w tzw. „DRL”, „ŁRL”, a także w okupowanych częściach obwodów chersońskiego i zaporoskiego. Tym samym rząd przedłożył Dumie Państwowej projekt ustawy o włączeniu obwodów „DRL”, „ŁRL”, Zaporoża i Chersoniu do terytoriów tworzących drugą strefę czasową (MSK, czas moskiewski, UTC+3).
Źródło

Ukraina
Rozpoczął się już proces negocjacji z partnerami „inicjatywy zbożowej” – ONZ i Turcją w sprawie warunków jej przedłużenia.Poinformował o tym wiceminister rozwoju społeczności, terytoriów i infrastruktury Jurij Waskow. „Czekamy na reakcję naszych partnerów, jak widzą rozwiązanie obecnych problemów, na jakich warunkach zostanie przedłużony. Nasze oczekiwania to przedłużenie przynajmniej o rok. Rynek rolny musi zaplanować wolumeny na dłuższy okres, a nie na 120 dni” – powiedział. Waskow powiedział, że od października 2022 r. inicjatywa zapewnia tylko 40% eksportu ze względu na wstrzymanie przez Rosjan inspekcji statków na Bosforze. Według ministerstwa, w wyniku działań Rosji, w rejonie inspekcji na Bosforze utworzyła się kolejka ponad 150 jednostek. Zdecydowana większość czeka na kontrolę kilka tygodni.
Źródło

Według badania, wspomnienia ludzi z 24 lutego 2022 r. ujawniają szok, dezorientację, niepewność, nieprzygotowanie. Mimo to dziś, rok po inwazji na pełną skalę, wiara w zwycięstwo wynosi 95%, w porównaniu do 56% w styczniu 2022 roku. Większość (63%) uważa, że ​​zwycięstwo wymaga co najmniej sześciu miesięcy lub nawet więcej czasu. Nastąpiły również zmiany w samookreśleniu narodowym: bezwzględna większość respondentów identyfikuje się jako obywatele Ukrainy (w stosunku do 2021 r. wskaźnik wzrósł z 76% do 94%). Połowa identyfikuje się jako Europejczycy (podwójny wzrost).
Źródło

W ciągu ostatniego roku ukraińskie dzieci spędziły średnio 920 godzin lub ponad 38 dni w podziemnych schronach z powodu nalotów, rosyjskich ataków rakietowych i działań wojennych. Poinformowała o tym międzynarodowa organizacja Save the Children. Według organizacji w ubiegłym roku na Ukrainie ogłoszono 16 207 alertów lotniczych, które trwały średnio około godziny. Niektóre rodziny mogły spędzić do 8 godzin pod ziemią, nie mogąc się wydostać z powodu ciągłego ostrzału rakietowego. W ubiegłym roku w Charkowie uruchomiono ponad 1700 syren o łącznym czasie działania około 1,5 tys. godzin, a w obwodach donieckim i zaporoskim ponad 1,1 tys.
Źródło

Białoruś
Swietłana Cichanouska zasugerowała, aby UE utworzyła grupę roboczą do monitorowania wdrażania sankcji. Propozycja została zgłoszona na dzisiejszym posiedzeniu plenarnym Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES) w Brukseli. Jest to organ doradczy Unii Europejskiej, w skład którego wchodzi 329 przedstawicieli z różnych krajów. „Sankcje wobec reżimu nie powinny mieć luk ” – mówiła przedstawicielka sił demokratycznych.
[Źródło](https://reform.by/tihanovskaja-predlozhila-es-sozdat-#!$%@?-gruppu-dlja-kontrolja-za-vypolneniem-sankcij)

Litwa
Rząd zatwierdził w środę poprawki do Kodeksu wykroczeń karnych i wykroczeń administracyjnych, które mają zostać przyjęte w ramach walki z piractwem. Ministerstwo Kultury, które zainicjowało projekty, zauważa, że ​​Litwa zajmuje trzecie miejsce w Unii Europejskiej (UE) pod względem poziomu piractwa, a obecne ramy prawne ochrony praw autorskich nie są dostosowane do środowiska cyfrowego. Zgodnie z projektami proponuje się karanie nielegalnego umieszczania utworu w Internecie w celach komercyjnych, a także innych czynów zapisanych obecnie w kodeksach za nielegalne kopiowanie utworów itp. – do dwóch lub trzech lat więzienia , w zależności od wielkości szkód. Nielegalne powielanie, publikowanie itp. utworu. zgodnie z Kodeksem wykroczeń administracyjnych groziłaby grzywna od trzystu do 3 tysięcy. euro, wykonane wielokrotnie - do 4 tys. euro.
Źródło

Łotwa
Dwa holowniki rozpoczęły holowanie uszkodzonego przez pożar statku towarowego „Escape” do Rygi, poinformowała Liva Veita, specjalistka ds. public relations Marynarki Wojennej. Wczoraj w nocy o godzinie 2:42 Morski Ośrodek Koordynacji Poszukiwań i Ratownictwa Straży Przybrzeżnej Marynarki Wojennej (MRCC Ryga) otrzymał informację ze statku towarowego „Escape”, że wybuchł na nim pożar, którego nie udało się ugasić przez autonomiczny system gaśniczy. Ogień pojawił się w maszynowni i rozprzestrzenił się na nadbudówkę statku. O godzinie 2:57 załoga statku „Escape” opuściła go w łodzi ratunkowej. Następnie pożar najprawdopodobniej sam wygasł, a statek pozbawiony załogi zaczął dryfować ku brzegowi Łotwy. Statek będzie oglądany na morzu przez specjalistów z Polski. Następnie zostanie ocenione, czy wpuścić go do portu w Rydze.
Źródło

Estonia
Ministerstwo Spraw Społecznych przesłało do zatwierdzenia projekt, z którym wartość wskaźnika emerytur państwowych na 2023 r. wyniesie 1,139. Oznacza to, że od 1 kwietnia emerytury i dzienna stawka zasiłku z tytułu niezdolności do pracy wzrosną o 13,9 proc., a średnia emerytura wzrośnie do 700 euro. Na przykład emerytura osoby z 44-letnim stażem pracy będzie od 1 kwietnia wyższa o 84,67 euro, czyli o 700,02 euro.
Źródło

Polecam:

Po wczorajszym przemówieniu Joe Bidena znów słyszymy w Polsce głosy zawodu. Kapiszon, a nie historyczne wystąpienie, zbyt mało konkretne i bardzo ogólne, argumentują ci którzy czują niedosyt. Podobnie było rok temu, kiedy amerykański prezydent wygłaszał mowę na dziedzińcu Zamku Królewskiego, a nasi komentatorzy głośno artykułowali swoje rozczarowanie. Pisałem wówczas w komentarzu, że Biden „przedstawił diagnozę sytuacji w której znalazł się świat, obóz Zachodu i Polska.

Artykuł Marka Budzisza
Co Biden powiedział w Warszawie?

Tag -> #ciekawostkizewschodu

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja