Wpis z mikrobloga

Płyta fundamentowa i przepusty

Jak wygląda kwestia płyta fundamentowej i jakiś wyprowadzeń mediów na działkę? Mam pom. gosp. od strony północnej a ogród od południowej. Wyprowadzam media przy pom. gosp. i potem ciągnę wokół domu na zewnątrz?

#budowadomu #budujzwykopem
  • 19
Jeśli teraz położysz przewód ziemny w peszlu w betonie płyty lub pod płytą, to też będzie okej. Ale na tym etapie jeszcze za bardzo pewnie nie wiesz gdzie to ma dokładnie wyjść. Ja natomiast zrobiłem inaczej. Przewód z rozdzielnicy na etapie elektryki poprowadziłem po ścianach i przez ścianę zewnętrzną na zewnątrz, zszedłem do poziomu cokołu i tam sobie robię małą puszkę IP65 12x12 cm, w której będę łączył przewód wychodzący z domu
@Hulleck123: jak utopisz w betonie to jesteś "zabetonowany" i koniec. Nie dasz rady nic z tym później zrobić.
Ja miałem od uj rur do przełożenia bo PC gruntową montowałem, do tego przejście do wody, wody do ogrodu, klima, WLZ, całe in-out domu. Jest to lepsze niż wyprowadzanie przez ścianę bo nie ma problemu z przemarzaniem bo od razu idziesz w grunt na odpowiednią głębokość.
Nie zabrakło przejść na szczęście.

Nie zapomnij
a czemu przy ścianie?


@Hulleck123: bo ci później wylewki zabraknie aby wygiąć rurę od wody ( ͡° ͜ʖ ͡°)

nie idę w wanienkę z XPSa


@Hulleck123: ogromny błąd. Ja mam rozbite ocieplenie na dwie części 10cm XPS pod płytą i 15cm styro nad płytą.

Dom ma projektowe 14kWh/m2/rok.
@Bad_Wolf: przez bryłę domu i tak nie zejdę za nisko, a jakoś nie przemawia za mną rozbijanie na pod i nad, jakbym mógł w sensowny sposób XPSem wyeliminować całkowicie EPS i mieć gwarancję, że to zachowa szczelność i parametry przez najbliższe 20lat to spoko, ale ciężko jest mi się przekonać do niezawodności technologi i odpowiedniej staranności ekipy budowlanej. Dlatego zrobię izolację na płycie, ale ciągle się zastanawiam. I kwestia w jakim
jakbym mógł w sensowny sposób XPSem wyeliminować całkowicie EPS


@Hulleck123: jak tak nie dałem rady ze względów finansowych( ͡° ͜ʖ ͡°) i technologicznych. Trzeba od razu podłogówkę robić, i idealnie płytę wylać.
Zamiast XPS możesz użyć szkła spienionego, to jest jeszcze trwalsze ale cena też niska nie jest.

ciężko jest mi się przekonać do niezawodności technologi


@Hulleck123: materiał wytrzyma.

odpowiedniej staranności ekipy budowlanej.


@Hulleck123: dlatego
@Bad_Wolf: ogólnie to czy wytrzyma to było weryfikowane tylko w labach ( ͡° ͜ʖ ͡°) a tutaj musi wytrzymać technologia, musi prawidłowo zostać wykonane, ewentualnie osiadanie płyty nie powinno rozszczelnić układu itp itd, a tak płyta i myk myk izolacja na wierzch, wydaje się taniej, prościej, łatwiej zweryfikować. Ewentualne różnicę zwrócą się pewnie po nastu/dziesięciu latach. Różnicę w kasie mogę dać w lepsze okna, więcej izolacji na
@Hulleck123: xps 700 to 700kPa nacisku zanim się odkształci. Wiesz jaka waga jest potrzebna na to aby to się odkształciło?
Dom za mało waży ( ͡° ͜ʖ ͡°)

a tak płyta i myk myk izolacja na wierzch, wydaje się taniej, prościej, łatwiej zweryfikować.


@Hulleck123: tu robisz to samo ( ͡° ͜ʖ ͡°) tylko zamiast zalewać wylewką zalewasz betonem. Nic się kompletnie nie
@Bad_Wolf: nie będę miał wymienianego podłoża, robię płytę żeby właśnie nie bawić się w wymiany, drenaże itp
i nie twierdzę że XPS się odkształci, tylko czy klej wytrzyma przy osiadaniu budynku na płycie?
a co do ceny izolacji to mam ją jedną warstwę izolacji cieplnej i jedną hydro, a EPS jest tańszy niż XPS

nie wiem, muszę jeszcze poczytać, policzyć, pomyśleć
tylko czy klej wytrzyma przy osiadaniu budynku na płycie?


@Hulleck123: klej to jest po to aby się płyty nie przesuwały ale przy kładzeniu i nie trzeba było poprawiać co chwilę.
Dom waży gdzieś 300+ ton. To co przyciągniesz to nie ruszy się.
Moja płyta to ok 90t sama ważyła ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°