Wpis z mikrobloga

Ehh druga warka z rzędu i gushing. O ile w pierwszej powodem mogły być drobinki, o tyle w drugiej nie za bardzo wiem co poszło nie tak :( Piwo smakuje dobrze, więc zakażenie wykluczam
#piwowarstwo
  • 19
@lunga wychodzi bardzo gwałtownie. Nie smakuje jakoś szczególnie przegazowanie. Możliwe, że cukry rozruszały jeszcze fermentacje, po piwo zatrzymało się na ponad 7 blg przez jakoś 2 tygodnie
@bomba4: A jak długo już refermentujesz?
Ja miewałem gushing gdy za wcześnie otwierałem i gaz był jakby tylko zebrany w szyjce, a gdy jeszcze piwko postało w chłodnym to się dopiero rozpuścił nagazowując piwo.
Drobinki też mi dokuczały, ale odkąd używam Whirlfloca to wszystko fajnie szybko opada nie tylko w garze i fermentorze, ale też butelce.
A cukru dodaję tylko 2g na butelkę i wcale nie jest słabo nagazowane. Ile dałeś?
@lunga prawe pełna miarkę 0.33l na butelkę 0.5l.
refermentacja będzie niecały miesiąc. Fermentacja mi się trochę wydłużyła bo trwała miesiąc burzliwej i miesiąc cichej, przez brak czasu i chorobę w trakcie.
Sprawdziłem teraz refraktometrem i po refermentacji piwo ma prawie 1 brix mniej, ale to może też przez pojawienie się dodatkowego alkoholu z refermentacji
Może surowiec do refermentacji dodałeś za dużo/mało/nierówno? Spróbuj następnym razem zrobić roztwór i dodać do wiadra z którego butelkujesz. Do dobrania ilości surowca do refermentacji są kalkulatory. FFT też ci zeszło tylko do 7 blg? Próbowałeś zakołysać fermentorem w celu podniesienia drożdży? Warto podnieść temperaturę pod koniec fermentacji. Pomiar robiłeś refraktometrem. Pomiar przed fermentacją odczytujesz na gotowo. Pomiar po fermentacji przeliczasz przez kalkulatory dostępne w sieci. Przykład: start fermentacji 14 blg, po
@TataStifflera to nie pierwsza moja warka, więc rzeczy typu obliczenie końcowego blg refraktometrem wiem jak zrobić. początkowe blg to było 19 z hakiem. Fermentacja była robiona 2tyg w 15 stopniach + 2tyg w 20. Chivha tak samo. Kolysalem kilka razy fetmentorem. Od pierwszego pomiaru 2 tyg po rozpoczęciu fermentacji, nie spadło nic więcej. Drożdże były uwodnione. Zadane w temp co prawda 21stopni, ale przez noc zanim fermentacja się jeszcze zaczęła spadło do
@bomba4:

przez noc zanim fermentacja się jeszcze zaczęła spadło do tych 15

Nie wiesz tego, drożdże w cieple i słabym napowietrzeniu mogą szybko startować, nawet w 2h, zależy od szczepu. Możliwe że znacząco obniżyłeś temperaturę pracujacym drożdżom, lepiej najpierw schłodzić piwo, potem zadawać drożdże, jak piwo bez drożdży w lodówce się będzie chłodziło przez noc to nic mu nie będzie.
@ciezkiwybor No właśnie zawsze tak dawałem i było ok :D Widocznie pierwszy raz musiało się coś stać. Ew wiadro do butelkowania jest do wymiany, ale tutaj upatruje najmniej problemu.
@bomba4: wystarczyło że paczka sucharów była zle przechowywana przez Ciebie / sklep, gorzej napowietrzyles itp. Kalkulator pewnie doradzilby Ci nawet 4-5 paczek na taka ilosc ekstraktu. Ja mam zasade, ze jedna paczka US-05 to maksymalnie do 20l 14 BLG, powyzej rzucam juz 2 paczki i fermentacja leci szybko i sprawnie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Polecam tez porzadnie napowietrzyc brzeczke. Ja uzywam blendera z koncowka do trzepania jajek.
@ciezkiwybor no ja tak robię. Zobaczę przy kolejnym lekkim co się stanie. Jak znów będzie gushing, to znaczy że coś ze sprzętem do butelkowania. Teraz postaram się upuścić trochę gazu i zobaczymy co z tego będzie. Sykniecie po podważeniu kapsla jest mocne, więc gazu jest raczej sporo
@bomba4 ja w ostatnim czasie mam złe doświadczenia z US05. Suchary czy gestwa potrafią być bardzo kapryśne. WE wrześniu też misie zatrzymały na 8 blg (dodawałem wtedy inne drozdze dodatkowo). Ostatnio gestwa w 15C miała 48h lag, dopiero jak podniosłem do 17C zaczęło fermentować.