Wpis z mikrobloga

Czołem, może znajdę tutaj dobrą duszyczkę co mi podpowie jak ugryźć temat :) Chciałem zrobić sobie domowy serwer #nas który będzie widoczny również na zewnątrz. Założenia moje to małe rozmiary aby fajnie za klapą od biurka wszystko pchnąć. Chcę mieć chmurę z użytkownikami z różnymi uprawnieniami. Backupy multimediów z urządzeń mobilnych. Serwerek na stronki/wizytówki. Dodatkowo wirtualkę ubuntu z małym skrypcikiem. Może w przyszłości chciałbym coś więcej ogarnąć coś jak zigbee. Kupiłem #komputery lenovo m83 uffs (i5 4gen, 8GB ramu z myślą o 16GB), mam w nim adapter na mini pcie aby były dwa gniazda sata. Ale działą to na razie tylko z dyskami 2.5 bo nie mam w nim 12V dla 3.5 dysków więc muszę załatwić dodatkowy mini zasilacz żeby dwa dyski ogarnęły. Również mam już na stanie dwa WD red plus 12TB. Łącze 600/600 i zew ip. Wszystko chciałem postawić na #truenas Teraz się zastanawiam czy nie ma jakiegoś lepszego rozwiązania :) bo coś mi się zdaje że jak ja się za to zabiorę i złoże to będzie taka kombinacja że głowa wybuchnie.
#serwery
  • 2
@sorry_jak_bede_sie_powtarzac: Dobrze zabezpiecz i oddziel od LANu jak wystawiasz na świat bezpośrednio, bo zaraz będziesz pisał jak odszyfrować dyski po ransomware ;)
Minimum fail2ban/crowdsec, najlepiej żeby na świat nie było wystawione nic poza portem 443. To tak z najważniejszych rzeczy zanim w ogóle zaczniesz.

Jeśli chodzi o detale - r/homelab, r/selfhosted twoim przyjacielem. A lepszym rozwiązaniem jeśli nie do końca wiesz co robisz jest wykupienie zarządzanego serwera albo opłacenie znajomego admina,