Wpis z mikrobloga

Jak to jest z tym #ppk ja płacę 2% ze swojego brutto, pracodawca 1,5% ze swoich kosztów i jak co miesiąc chcę wypłacać to wartość tej wypłaty to 2% mojego + 70% 1,5% pracodawcy ? #kiciochpyta
  • 6
@majk3l: nie jestem zapisany, ale słyszałem, że robiąc comiesięczne wypłaty sumarycznie dostaje się więcej i chce policzyć o ile więcej, jakby 2% brutto dodawało się z 1,5% od pracodawcy to mam 100zł różnicy na plus, ale widze ze tu jakies podatkowanie tych wypłat i nie wiem ile
@gorek1902: ale po co wprowadzasz w blad jak nie wiesz? Podatek dodatkowy placi sie tylko od zarobkow ktore beda wypracowane przez wplacony kapital. Natomiast gdy wyplaca sie praktycznie od razu to zwracaja twoje 2% w calosci i 70% tego co wplacil pracodawca, pozostale 30% idzie na twoje konto zus - zwiekszajac ci emeryture
@Matodus: no nie do końca wprowadził w błąd kolega wyżej, bo dopłata pracodawcy to w świetle prawa podatkowego jest przychód pracownika i podlega opodatkowaniu PITem. To o czym ty napisałeś to podatek Belki od zysku. Po prostu przy kalkulacji opłacalności PPK, często ten pierwszy się pomija, chociaż jeżeli ktoś nie przekracza II progu podatkowego, to faktycznie różnica nie jest taka duża przy PIT 12%.